اعتراف دولت به عدم اطلاع از دلایل سرنگونی هواپیمای اوکراینی

علی ربیعی سخنگوی دولت، روز دوشنبه در نشست خبری با رسانه‌ها با بیان این موضوع که دولت در خصوص نحوه‌ی سرنگونی هواپیمای اکراینی به رسانه‌ها دروغ نگفته، اظهار داشت دلیل بیانیه دولت در این خصوص بی‌اطلاعی بوده نه دروغ‌گویی. وی گفت دولت این بیانیه را در اوج جنگ روانی امریکا و با استناد به اطلاعات موجود در لحظه و مبتنی بر عرق ملی ارائه کرده و ریشه در بی‌اطلاعی داشته است. وی تاکید کرد دولت در این زمینه بی‌اطلاع نگاه داشته شده است. ربیعی افزود دولت پس از سه روز خبردار شده که این هواپیما با آتش پدافند خودی سرنگون شده است. سخنگوی دولت با اشاره به اینکه دولت در این خصوص دغدغه ‌مند و نگران شده است، اظهار داشت دغدغه این است که چطور می‌توان مانع از تکرار چنین حادثه‌ای شد و چطور می‌توان ابن لطمه بزرگ به اعتماد عمومی مردم و مرجعیت رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی را جبران کرد. مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور در ادامه اظهاراتش با انتقاد از اینکه دولت متهم به پنهانکاری و دروغ‌گویی شده، اظهار داشت این طور نبوده و دولت پنهانکاری نکرده است. وی افزود از بیانیه‌ی وی در پنح‌شنبه شب هم این برداشت نادرست شده که قصد دولت دروغ‌گویی یا جعل حقیقت بوده است. ربیعی تاکید کرد به هیچ عنوان جعل آگاهانه و عامدانه‌ی واقعیت صورت نگرفته و آنچه در این بیانیه بیان شده، مبتنی بر اطلاعاتی بوده که در اختیار کل دولت قرار داشته، مبنی بر اینکه موشک هیچ نقشی در این حادثه نداشته است. وی اظهار داشت تماس‌های دولت تا نیمه شب ادامه داشت و نتیجه همه آنها این بود که موشکی به هواپیما اصابت نکرده است. ربیعی با اشاره به اینکه رئیس جمهور تا عصر روز جمعه از علت اصلی سرنگونی هواپیما بی‌خبر بوده، افزود روز جمعه نتایج تحقیقات نهایی ستاد کل نیروهای مسلح در دبیرخانه شورای امنیت ملی بررسی و به اطلاع رئیس‌جمهور رسید. مشاور ريس جمهور صدور بیانیه ستاد نیروهای کل و بیانیه رئیس جمهور را نتیجه اطلاع رئیس جمهور از رخداد سرنگونی هواپیما در اثر اصابت موشک دانست. ربیعی ضمن پوزش از مردم خاطرنشان کرد خود دولت هم گرفتار چرخه معیوب اطلاع‌رسانی و کسب اطلاعات است. وی تاکید کرد قبل از اظهار نظر از همه مسئولان ذیربط استعلام کرده و همه بر اساس اطلاعاتی که داشته‌آند اطمینان داده‌آند که موشکی در کار نیست.
ربیعی اقدام ستاد کل نیروهای مسلح در صدور بیانیه را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت ستاد کل نیروهای مسلح در صدور بیانیه با صداقت و مسئولیت‌پذیری حادثه را به عهده گرفته است. سخنگوی دولت خاطرنشان کرد دولت تاکید دارد این موضوع را روشن کند که خطای رخ‌داده ناشی از خطای انسانی بوده یا ناشی از یک نقص ساختاری. وی تاکید کرد احتمال خطای انسانی در سیستم‌ها باید به صفر برسد و ساختارهای اطلاع‌رسانی دقیق و بهنگام در مواقع مهم و حیاتی اصلاح شود و این چرخه معیوب تغییر کند. ربیعی افزود ریشه این اتفاق ناگوار به شبی بر می‌گردد که ‌آمریکا تصمیم به کشتن سردار سلیمانی گرفت. سخنگوی دولت همچنین اظهار داشت این موضوع نباید بهانه‌ای برای تضعیف و تخطئه نیروهای مسلح کشور شود که حافظ جان و مال کشور هستند. وی تقصیر بی اطلاعی رئیس جمهور تا روز جمعه را به عهده عیب ساختاری در اطلاع‌رسانی قرار داد و از تیم خود و همچنین دولت در این زمینه تقصیرزدایی کرد.
وی اظهار داشت در این باره که کسی نمی‌خواسته حقیقت را بگوید چیزی احساس نکرده است. وی افزود در سپاه گفته‌اند که در سلسله مراتب خودشان اطلاع‌رسانی کرده‌اند. ربیعی افرود ستادکل نیروهای مسلح هم تا روز پنجشنبه که بازرسان خود را به محل حادثه فرستاده، به این قطعیت رسیده است. وی تاکید کرد رییس جمهور در کسوت رییس جمهور و رییس شورای عالی امنیت تا عصر جمعه از این موضوع مطلع نبوده است.
بسیاری از ناظران تاکید دارند که اظهارات ربیعی در خصوص بی‌اطلاعی دولت از موضوع سرنگونی هواپیمای مسافربری در اثر اصابت موشک، نه تنها توجیه مناسبی برای اظهارات دروغ و بیانیه نادرست دولت نیست، بلکه بیشتر این نکته را نشان می‌دهد که دولت از حداقل توانایی برای قرار گرفتن در چنین جایگاه با اهمیتی برخودار نیست. اظهارات حسن روحانی در هنگام افزایش قیمت بنزین هم که گفته بود روز جمعه از موصوع افزایش قیمت بنزین و همراه با مردم از موضوع مطلع شده است مزید بر علت شده که اعتراض‌ها و تمسخر رئیس جمهوری که تا چند روز بعد از مهم‌ترین رویداهای کشور بی‌اطلاع است علیه او تشدید شود.
اظهارات ربیعی به عنوان سخنگوی دولت و نیز مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور در این خصوص که تا چند ساعت قبل از صدور بیانیه در باره موضوع از افراد مختلف پرس و جو می‌کرده بیش از پیش نشان‌دهنده‌ ناتوانی وی و دیگر اشخاص مرتبط در مدیریت جایگاهی است که در آن قرار دارند. بنا به گفته ناظران سخنگوی دولت در جایگاه سخنگو مشاور رسانه‌ای به عنوان وظیفه سازمانی باید دارای تیمی کارکشته و متبحر برای کسب اطلاعات دقیق و فنی از رخدادهای کشور باشند و سحنگوی دولت برای کسب اطلاعات باید از تیم حرفه‌ای و تخصصی خود استفاده کند نه از طریق تلفن‌های دوستانه با افراد در جایگاه‌های مختلف حکومتی.
ضمن اینکه ظهارات ربیعی همچنان دچار تناقض است و با دیگر اظهاراتی که در این خصوص از طرف دیگر افراد منتشر شده دارای اختلاف و زاویه است و نشان‌دهنده‌ی این است که وی حتی در حال حاضر هم که اقدام به گفتگو با رسانه‌ها کرده است، از اظهارات دیگر افراد در این خصوص بی‌اطلاع است که اظهاراتی در تناقض این اظهارات بیان می‌کند.
سخنان ربیعی در این خصوص که رئیس جمهور جمعه از موضوع مطلع شده در حالی عنوان می‌شود که بنا به گفته عباس عبدی،‌ رئیس جمهور بلافاصله پس از صدور بیانیه ربیعی با وی تماس گرفته و به وی گفته است که قسمت اخر بیانیه اشتباه است.
ضمن اینکه اظهارات ربیعی در این خصوص که نیروهای مسلح در سلسه مراتب خودشان در روز چهاررشنبه اطلاع‌رسانی کرده‌اند، این موضوع را نیز تایید می‌کند که حتی اگر حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی، از موضوع خبردار نشده، آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل قوا و در همین سلسله مراتب نظامی باید در همان لحظات اول از موضوع مطلع شده باشد. این در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی همچنان تاکید دارند که حتی آیت‌االه خامنه‌ای نیز تا روز جمعه از موضوع مطلع نبوده است. موضوعی که موجب انتقاد بسیاری از ناظران قرار گرفته و در روزهای اخیر بارها تکرار می‌کنند که این چه جور رهبر و فرمانده کل قوایی است که تا سه روز از مهم‌ترین رخداد فاجعه‌بار نظامی در کشور بی‌خبر مانده است.
اظهارات ربیعی به عنوان سخنگوی دولت و نیز مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور در این خصوص که تا چند ساعت قبل از صدور بیانیه در باره موضوع از افراد مختلف پرس و جو می‌کرده بیش از پیش نشان‌دهنده‌ ناتوانی وی و دیگر اشخاص مرتبط در مدیریت جایگاهی است که در آن قرار دارند. بنا به گفته ناظران سخنگوی دولت در جایگاه سخنگو مشاور رسانه‌ای به عنوان وظیفه سازمانی باید دارای تیمی کارکشته و متبحر برای کسب اطلاعات دقیق و فنی از رخدادهای کشور باشند و سحنگوی دولت برای کسب اطلاعات باید از تیم حرفه‌ای و تخصصی خود استفاده کند نه از طریق تلفن‌های دوستانه با افراد در جایگاه‌های مختلف حکومتی.