رهبر جمهوری اسلامی و انتظار فرج

خامنه‌ای روز دوشنبه در جلسه خارج فقه خود با توضیح درباره‌ی فرج و انتظار فرج اظهار داشت اینکه می‌گویند انتظار فرج داشته باشید، یعنی اگر در شدتی قرار دارید، انتظار داشته باشید که آن شدت برطرف شود
وی اظهار داشت تعبیری که در خصوص انتظار فرج به کار می‌رود به معنای ظهور حضرت مهدی نیست، ‌بلکه به معنی مطلق فرج است و اینکه انسان انتظار فرج داشته باشد، یعنی اگر در یک شدتی قراردارد، انتظار داشته باشد که آن شدت برطرف بشود.خامنه‌ای افزود این به این معناست که فرد در هیچ شرایطی نباید ناامید شود و امید را از دست بدهد.
وی افزود فرض کنید انسان در یک تونلی گیر افتاده که مدخل تونل را مثلاً یک سنگی بسته، و انتهای تونل هم بسته است، در یک چنین وضعی باید انتظار فرج داشت. خامنه‌ای اظهار داشت در چنین شرایطی ممکن است فرجی حاصل شود و گوشه‌ای از سقف بریزد و راهی باز بشود و انسان بیرون برود.برخی اظهارات روز دوشنبه خامنه‌ای را شرح حال خود وی دانسته و تاکید کرده‌اند اظهارات او در این خصوص که اگر کسی در تونلی گیر افتاده باشد، باید انتظار فرج داشته باشد که یک گوشه تونل سقف بریزد و فرد بتوان نجات یابد، ‌در واقع شرح حال خود او در شرایط فعلی و حال و روز او پس از وقایع اخیر است. به گفته ناظران، تاکنون هیچگاه خامنه‌ای به این صراحت در معرض توهین و توبیخ مردم در اعتراض‌های خیابانی قرار نداشته است. معترضان در خیابان، به صراحت خواستار کناره‌گیری خامنه‌ای از فرماندهی کل قوا و همچنین حذف ولایت فقیه شده‌اند و در تمام کشور و به تکرار شعار کناره‌گیری خامنه‌ی از فرماندهی کل قوا را تکرار می‌کنند.
پیش از این شعارهای ضد خامنه‌ای به شعارهای گذرایی مانند مرگ بر خامنه‌ای یا مرگ بر ولایت فقیه یا مرگ بر دیکتاتور خلاصه شده بود و در شعارها جایگاه او در ساختار جمهوری اسلامی به شکلی کاملا مدنی مورد اعتراض قرار نگرفته بود. معترضان در اعتراض‌های اخیر بدون انکه اشاره‌ای به نام خامنه‌ای کنند، خواستار کناره‌گیری وی از سمت فرماندهی کل قوا شده‌اند که در رویداد اخیر به گفته تحلیل‌گران مقصر اصلی کوتاهی در سرنگونی هواپیمای مسافربری عنوان می‌شود.
این در حالی است که پیش از این هم بارها ضرورت کناره‌گیری خامنه‌ای از فرماندهی کل قوا توسط برخی از تحلیل‌گران عنوان شده بود و بسیاری با استناد به اقدام خمینی در خصوص واگذاری فرماندهی کل قوا به فردی غیر از خود، بارها تاکید کرده‌اند خامنه‌ای نیز می‌بایست فرماندهی کل قوا را به فرد دیگری واگذار کند. اما از آنجا که علی خامنه‌ای به هیچ کس جز خود اعتماد ندارد و روز به روز دایره‌ی خودی‌های وی تنگ‌تر شده و روز به روز افراد بیشتری از دایره افراد مورد اعتماد او خارج می‌شوند، به نظر می‌رسد وی هیچ فرد قابل اعتمادی را در بین اطرافیان خود سراغ ندارد و نداشته که مسئولیت فرماندهی کل قوا را به او بسپارد. تحلیل‌گران فشار بر خامنه‌ای را در شرایط فعلی شدید ارزیابی می‌کنند و با توجه به روحیه خامنه‌ای در این خصوص که وی هیچ‌گاه در شرایط فشار امتیازی به معترضین نمی‌دهد، او را در شرایط سختی قرار داده که نه می‌تواند با دادن امتیازاتی به معترضین کمی از فشار بار اعتراضی بر خود کم کند، و نه قادر است به سادگی از کنار فشار شدیدی که توسط معترضین علیه او و جایگاه او در نظام جمهوری اسلامی وارد شده ساکت بماند و آن را تحمل کند.