تقاضا برای استعفای رهبری

در پی اظهارات پراکنده‌ی فعالان مدنی در شبکه‌های مجازی که از نخستین روز اعتراض‌ها خواستار کناره‌گیری رهبری از مقام رهبری و نیز فرماندهی کل قوا شدند، روز به روز بر تعداد کسانی که به طور رسمی خواستار کناره‌گیری رهبری شده‌اند، افزوده می‌شود.
فائزه هاشمی دختر هاشمی رفسنجانی ضمن انتقاد از نحوه اداره کشور خواستار کناره‌گیری رهبر ایران از جایگاه خود شده و تاکید کرده است حکومت کردن حد و حدودی دارد. وی با اشاره به اینکه اقای خامنه‌ای به اندازه کافی حکومت کرده، تاکید کرده است اگر وی امکان تغییرات بنیادین و انتقال قدرت را فراهم کند خود را عاقبت به خیر کرده است. وی همچنین با متلاشی خواندن شرایط کشور تاکید کرده است خامنه‌ای نها کسی است که می‌تواند بدون هزینه برای مردم امکان تعییرات عمیق و اساسی را برای جامعه فراهم کند و از او خواسته است تا کاری شبیه گورباچف انجام دهد.
برخی دیگر از فعالان مدنی نیز با اشاره به اینکه حتی برای حفظ نظام هم آیت الله خامنه ای باید کناره‌گیری کند، بر ضرورت اقدام وی برای کناره‌گیری تاکید کرده‌اند.
اعتراض‌ها در شهرهای مختلف کشور نیز همچنان بر شعار اصلی اعتراض‌های اخیر که استعفای فرمانده کل قواست،‌ متمرکز است. برخی از فعالان مدنی اعتقاد دارند تا زمانی که حضور گسترده مردم در خیابان مطالبات مردمی و سیاسی را از طریق حضور خیابانی پیش نبرد، امکان هیچ گونه تغییری وجود ندارد و تنها از طریق اعتراض خیابانی است که می‌توان حاکمیت و نظام سیاسی را به پذیرش خواسته‌های مدنی متقاعد کرد.
در عین حال با توجه به شخصیت سیاسی آیت الله خامنه‌ای بسیاری از فعالان سیاسی گرچه تاکید می‌کنند که تنها راه برون رفت از انسداد سیاسی حاضر، انجام اقدامات سیاسی گورباچف‌وار توسط خامنه‌ای است اما در عین حال این موضوع را هم مورد تاکید قرار می‌دهند که وی هرگز نقشی مانند گورباچف به عهده نخواهد گرفت و اقدامات و تغییرات سیاسی مورد انتظار را رهبری نخواهد کرد. این شرایط نابسامان در در داخل در حالی وجود دارد و در حال تقویت است که در خارج از ایران نیز اقدام ایران به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین، کشورهای غربی را به واکنش تند علیه ایران واداشته است. بنا بر گزارش‌ها پنج کشوری که اتباع آنها در این هواپیما حضور داشتند قرار است که در جلسه‌ای در لندن درباره‌ی نحوه مواجهه با ایران پس از این اقدام تصمیم‌گیری کنند و راه‌های برخورد با ایران را مورد بررسی قرار دهند. انگلیس در پی وقوع ابن حادثه تهدید کرده است که تحریم ایران را در دستور کار دارد.
در چنین شرایطی که جامعه جهانی، جمهوری اسلامی را چه از نظر اقتصادی و چه سیاسی به خاطر واقعه اخیر سرنگونی هواپیما تحت فشار قرار داده، و جمهوری اسلامی از داخل نیز به خاطر دروغ‌گویی و کتمان سه روزه‌ی حقیقت و تلاش برای پنهان کردن سرنگونی هواپیما بر اثر شلیک موشک خودی، تحت فشار شدید قرار دارد، به اعتقاد تحلیل‌گران مقاومت هرچه بیشتر خامنه‌ای در مقابل تغییرات با وجود خواست صریح برای اعمال تغییرات بنیادی و نیز کناره گیری، جز ریزش بیشتر نظام و حامیان وی و هدایت ایران به شرایطی بی‌بازگشت که ممکن است تهدیدهایی برای تمامیت ایران در پی داشته باشد،‌ نتیجه دیگری ندارد.