ترامپ و چالش کشتن سلیمانی در آمریکا

به گزارش سی ان ان ،بدنبال ادعای ترامپ در مورد خطرهای فوری ناشی ازحضورسردار سلیمانی و انتقاد دمکراتها از انجام این عملیات و تناقضات ناشی از سخنان اعضای دولت یک جنجال سیاسی دیگر در آمریکا مطرح شد . در همین زمینه ترامپ در تویتی گفت حزب دموکرات و چپ ها در حال ساختن یک مرد فوق العاده از قاسم سلیمانی تروریست هستند. حمله آینده او مهم بود و تیم من در مورد کشتن او اتفاق نظر داشت. دونالد ترامپ دموکرات ها و اخبار جعلی تلاش می کنند که از سلیمانی تروریست یک مرد فوق العاده بسازند، فقط به خاطر اینکه من کاری را کردم که بیست سال پیش باید انجام می شد. هر کاری که انجام می‌دهم، خواه اقتصادی باشد، یا نظامی یا چیز دیگر، از سوی دموکرات های بی خاصیت و چپ رادیکال، پست شمرده می شود. وی افزود رسانه های اخبار جعلی و شرکای دموکرات شان سخت می کوشند که مشخص کنند آیا حمله آتی سلیمانی، شایان توجه بوده است یا نه و اینکه تیم من در مورد کشتن وی اتفاق نظر داشت. پاسخ به هر دو، یک بله محکم است، اما به خاطر گذشته هولناک قاسم سلیمانی واقعا اهمیتی ندارد
ترامپ در حالی اینگونه از خود دفاع کند که مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا موضع رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با سی ان ان را مبنی بر اینکه سردارسلیمانی در حال برنامه‌ریزی یک حمله بوده، رد کرد.ترامپ سپس در مصاحبه با شبکه فاکس‌نیوز گفت سلیمانی چهار سفارتخانه آمریکا را هدف گرفته بود و برای حمله به آنها برنامه‌ریزی کرده بود.
ادم شف رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا نیز روز گذشته با رد ادعای ترامپ گفت جر و بحثی در این خصوص ندارم. فکر می‌کنم کاملاً اشتباه است. هیچ بحثی در جلسات گروه هشت کنگره مبنی بر اینکه چهار سفارتخانه در معرض حمله قرار داشته‌اند، صورت نگرفته است و اطلاعات دقیقی که نشان دهد این سفارتخانه‌ها اهدفی خاص بوده‌اند، در اختیار نداریم.وی افزود وقتی وزیر خارجه پمپئو را در نمایش هفته گذشته دیدید که این ادعا را مطرح کرد که تحلیل‌های سازمان اطلاعات بر این پایه و اساس بوده است که حذف سلیمانی امنیت را تقویت می‌کند و رها کردن وی، امنیت ما را کاهش می‌دهد، این هم سرهم بافی اطلاعات است. این نتیجه‌گیری بر اساس اطلاعات نبود، بلکه نظر شخصی پمپئو بوده است .
این در حالی است که شبکه ان بی سی در کزارشی مطرح کرده است که دستور مقدماتی کشتن قاسم سلیمانی هفت ماه پیش توسط ترامپ صادر شده بود. این شبکه به نقل از پنج مقام کنونی و سابق دولت آمریکا نوشته است که دونالد ترامپ هفت ماه پیش به مقام‌های دولت مجوز داده است که اگر حملات ایران یا نیروهای مورد حمایت ایران به مرگ آمریکایی‌ها منجر شد، سردار سلیمانی ترور شود. ترامپ البته دستور نهایی انجام عملیات را به امضای خود منوط کرده است. به گفته مقامات، پس از سرنگونی بهپاد آمریکا در ماه ژوئن، جان بولتون و مایک پامپئو از ترامپ خواستند تا حکم کشتن سلیمانی را امضا کند. اما او این ایده را رد کرد و گفت خط قرمز او کشتن یک آمریکایی است. پامپئو حتی در زمانی که ریاست سیا را بر عهده داشت، خواستار برخورد تهاجمی تری با سلیمانی بود. با فشار جان بولتون، ترامپ در ماه آوریل کل سپاه را یک سازمان تروریستی اعلام کرد. ولی در آن زمان نگفتند که آیا از این به بعد ارتش آمریکا و سازمان سیا فرماندهان سپاه را ترور خواهد کرد یا نه؟