مذاکرات امیر قطر با رهبر و رییس جمهور

در پی سفر شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، گرچه گزارشی از دیدار خصوصی امیر قطر با حسن روحانی منتشر نشده است اما گفته می‌شود گقتگوهای مهمی که بین امیر قطر و مقام‌های ایرانی من‌جمله رئیس جمهور و آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی انجام شده نشان‌دهنده تلاش‌های منطقه‌ای برای کاهش تنش بیش ایران و امریکا است. دو مقام ایرانی و قطری در گفتگوی خبری ضمن تاکید بر روابط دوستانه‌ی دو کشور، بر ضرروت توسعه‌ی این روابط تاکید کردند.
رئیس جمهور در این نشست خبری مشترک که عصر روز یک‌شنبه در مجموعه‌ی تاریخی سعد ‌اباد انجام شد، روابط بین دو کشور را روابطی تاریخی خواند و تاکید کرد که همواره بین ایران و قطر حسن همجواری و دوستی برقرار بوده است. حسن روحانی همچنین با اشاره به تحریم قطر توسط برخی کشورها در دو سال قبل، با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی در تحریم‌ها به وظیفه‌ی دوستی و همسایگی خود عمل کرد، اظهار داشت ایران با وجود تحریم‌ها در کنار قطر باقی ماند. وی همچنین با تاکید بر زمینه‌های فراوان همکاری در زمینه‌های مختلف اقتصادی، تجاری و علمی و فرهنگی، ضمن تاکید بر ظرفیت‌های فراوان همکاری، ابراز امیدواری کرد با تشکیل کمیسیون مشترک اقدامات مهمی برای توسعه‌ی همکاری انجام شودو از همه‌ی ظرفیت‌ها به نفع دو ملت استفاده شود.
شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر نیز ضمن اشاره به این موضوع که سفر وی به ایران در حساس‌ترین زمان انجام شده است، از ایران به خاطر حمایت از قطر در تحریم‌ها تشکر کرد و در عین حال تاکید کرد در شرایط حساسی که در منطقه‌ وجود دارد، تنها راه حل رفع بحران گفتگو است و اظهار داشت قطر تاکید دارد که با گفتگو می‌توان بحران‌ها را حل کرد. همچنین آیت‌الله خامنه‌ای در دیداربا امیر قطر شرایط کنونی منطقه را نامناسب دانست و گفت علت این وضعیت فسادانگیزی آمریکا و رفقای او است و تنها راه مقابله با آن هم تکیه بر همکاریهای درون منطقه‌ای است.خامنه ای همچنین شرایط کنونی منطقه بیش از پیش نیازمند تقویت ارتباطات کشورهای منطقه و تأثیر نپذیرفتن از القائات بیگانگان است.
خامنه ای همچنین گفت روابط اقتصادی دو کشور در سطح روابط سیاسی نیست و باید همکاریهای ایران و قطر در زمینه‌های مشترک بیش از پیش گسترش یابد.وی تلیحا گفت امریکا مایل نیست چنین اتفاقی بیفتد
ولی کشورها و ملتهای منطقه، دیگر چنین تحکم‌ها و دخالت‌هایی را قبول نمی‌کنند.امیر قطر هم گفت که ما با افزایش همکاریهای منطقه‌ای موافقیم و معتقدیم باید گفتگوهای جامع میان کشورهای منطقه برگزار شود.
وی همچنین از کمکها و حمایتها و مواضع جمهوری اسلامی ایران در شرایط تحریم قطر، تشکر و قدردانی کرد.
برخی تحلیل‌گران ضمن مهم ارزیابی کردن سفر امیر قطر به ایران و گفتگوی وی با مقام‌های ایرانی که گفته می‌شود با هدف تلاش برای کاهش تنش بین ایران و امریکا انجام می‌شود، سفر امیر قطر به تهران به ویژه پس از فوت سلطان قابوس امیر عمان را که مهم‌ترین میانجی منطقه‌ای کاهش تنش ببین ایران و امریکا بود، بسیار مهم ارزیابی می‌کنند و تاکید دارند که این دیدار بین ایران و قطر احتمالا مقدمه‌ای است برای اینکه زمینه‌ی بهبود روابط جمهوری اسلامی با امریکا و شکل‌گیری مجدد گفتگوها و هچمنین توافق احتمالی جدید بین ایران و اروپا و امریکا فراهم شود.