گزارش و ادعاهای فرمانده سپاه پاسداران در مجلس مورد رویدادهای اخیر

سردار سلامی فرمانده سپاه پاسداران روز یک‌شنبه ضمن حضور در مجلس برای توضیح درباره‌ی دلایل وقوع حادثه سقوظ هواپیمای اکراینی به واسطه‌ی شلیک پدافند ایران، آرزو کرد در این هواپیما حضور می‌داشت و همراه با مردم و مسافران کشته می‌شد. وی گفت هیچ ارزویی جز تکه تکه شدن برای مردم و تامین رفاه و امنیت مردم ندارند. وی در بخشی از اظهاراتش با اشاره به حمله موشکی جمهوری اسلامی به پایگاه‌های نظامی در عراق، با اشاره به اینکه امریکا برای اولین با و مستقیم از ایران شکست خورده است، اظهار داشت حادثه‌ی سانحه‌ی سقوط هواپیما اجازه نداده که ابعاد این پیروزی شگفت‌انگیز شناسایی شود. وی اظهار داشت امریکا با اقدام به ترور سردار سلیمانی و تهدید جمهوری اسلامی به حمله به ۵۲ نقطه در صورت واکنش ایران به اقدام تروریستی امریکا، می‌خواست ملت ایران را برای همیشه بشکند و دست جمهوری اسلامی را برای انتقام ببندد.
مقام‌های ایرانی هربار ادعا می‌کنند که امریکا آنها را تحت فشار قرار داده و حاکمیت توانسته است توطئه‌ی امریکا را خنثی کند و امریکا را شکست دهد، اما در بیشتر موارد این حکومت جمهوری اسلامی است که به خاطر فشارهای امریکا و فشارهای بین‌المللی و تلاش برای حفظ حاکمیتی ناگزیر می شود از بخشی از خواسته‌ها و شعارهای خود چشم‌پوشی کند و در تعامل بین‌المللی خود بازنگری و تجدیدنظرکند.
سلامی با این وجود تاکید کرد قدرت‌ها اگر در مقابل خود مقاومتی نبینند به فشار خود ادامه خواهند داد و آن را افزایش خواهند داد. رئيس سپاه پاسداران با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی در تعیین اهداف خود در عراق باید بسیار با دقت عمل می‌کرد و نباید خطایی مرتکب می‌شد، اطهار داشت همه تلاش این بود که از وقوع جنگی بزرگ جلوگیری شود. وی اظهار داشت جمهوری اسلامی برای انجام عملیات حمله به پایگاه‌های امریکایی در عراق، روی تلفات انسانی هدف گذاری نکرده است و کشتن سربازان دشمن برای ایران هیچ اهمیتی نداشت. این درحالی است که از ابتدای انجام حملات رسانه‌های ایران بارها به نقل از مقام‌های نظامی تکرار کرده بودند که جمهوری اسلامی ایران در این حمله نظامی موجب کشته شدن ۸۰ سرباز امریکایی شده است.
به گفته ناظران تکرار دروغ توسط جمهوری اسلامی در همه مواردو همه اظهارات همچنان تکارار می‌شود جمهوری اسلامی بدون هیچ نگرانی از آسیب‌ها و پیامدهای این دروغ‌گویی‌های دیپلماتیک و سیاسی همچنان به دروغ‌گویی‌های خود ادامه می‌دهد. بدتر اینکه به گفته تحلیل‌گران جمهوری اسلامی با ادامه دروغ‌گویی حامیان خود را نیز از دست می‌دهد و این افراد روز به روز به خاطر دروغ‌های نظام، از آن فاصله می‌گیرند.
سلامی در بخشی از اظهاراتش درباره حملات ایران به پایگاه‌های امریکایی در عراق، به تفوق استراتژیک و تاکتیکی ایران اشاره کرد و اظهار داشت این تفوق موجب برتری ایران شد و جمهوری اسلامی توانست اعلام کند که اگر امریکا عکس‌العملی نشان دهد واکنش جمهوری اسلامی سخت‌تر خواهد شد.وی افزود در نهایت رئیس جمهور عقب‌نشینی کرد. سلامی اظهار داشت در حالی که رئیس جمهور امریکا پشتش را به دوربین‌ها کرد که نشانه‌ی این بود که امریکا تمام شد، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در میدان جنگ بود.
رئيس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که برای توضیح درباره‌ی دلایل سقوط هواپیمای مسافربری در اثر حمله موشکی سپاه پاسداران در مجلس حاضر شده بود در توضیح درباره چگونگی وقوع این حادثه، اظهار داشت به سامانه‌ پدافندی خبر داده بودند که موشک کروز پرواز کرده است و خود را برای انهدام این موشک‌ها آماده کند. وی اظهار داشت سامانه موشکی برای بررسی شرایط پرواز کروز در آسمان ایران دیگر سامانه‌های هوایی خود را قطع کرده بود و به همین دلیل هنگام مشاهده هواپیما در صفحه‌ی رادار مطمئن شد که آنچه در صفحه رادار مشاهده می‌شود، یک موشک کروز و تهدید جدی است.
این در حالی است که با وقوع حمله موشکی ایران به عراق، بسیاری از پروازهای بین‌الملی پروازهای خود را به حالت تعلیق درآوردند و پرواز در آسمان ایران را متوقف کردند. اما پروازهای مسافربری ایران همچنان ادامه یافته است.
برخی از کارشناسان دلیل ادامه پروزار هواپیمای مسافربری را استفاده از سپر انسانی برای جلوگیری از حمله دشمن به حریم هوایی کشورها می‌دانند و تاکید می‌کنند که کشورها در مواردی برای محافظت از حریم هوایی پروازهای مسافربری را متوقف نمی‌کنند تا مانع از حمله دشمنان به حریم هوایی شهرها بشوند.
سلامی در ادامه خاطرنشان کرد که افراد سپاه در سامانه‌ی پدافندی به خاطر همزمانی شلیک و سقوط هواپیما مشکوک شده بودند که ممکن است هواپیما توسط سامانه‌ی پدافندی منهدم شده باشد، اما برای اطمینان از موضوع نیاز به جمع‌آوری مدارک و شواهد بیشتری وجود داشت. وی اظهار داشت فرد شلیک‌کننده همچنان تصور می‌کرد که یک موشک کروز را مورد اصابت قرار داده است. سلامی افزود خود سپاه منشا ایجاد ابن فرضیه شده است که ممکن است موشک به هواپیما برخورد کرده باشد. وی یادآور شد اگر خود سپاه این فرضیه را مطرح نمی‌کرد هیچکس متوجه آن نمی‌شد. سلامی اظهار داشت سپاه غروب چهارشنبه از هدف قرار گرفتن هواپیما اطمینان یافته است. وی افزود خود سپاه کمک کرده است تا این مساله به اثبات برسد.
این اظهارات در حالی عنوان می‌شود که مقام‌های ایرانی نزدیک به سه روز پس از اطمینان یافتن سپاه، یعنی در روز شنبه خبر اصابت موشک به هواپیما را مورد تایید قرار دادند و در زمانی که اطمینان داشته‌اند که موشک به هواپیما اصابت کرده است، هچمنان در حال تکذیب موضوع در رسانه‌ها بوده‌اند.
به گفته بسیاری از تحلیل‌گران بر خلاف اظهارات سردار سلامی، نه تنها سپاه کمکی به روشن شدن قضیه نکرده است بلکه با کتمان موضوع و عدم اطلاع به مقامات دیگر حکومتی از جمله رییس جمهور ،تا سه روز پس از اطمینان یافتن از نحوه سقوط هواپیما، تلاشی برای اطلاع‌رسانی به مردم نکرده‌ند و اگر تلاش‌های نخست وزیر کانادا و دیگر مقام‌های بین‌المللی و نیز مقام‌های اکراینی برای برملاشدن موضوع نبود، جمهوری اسلامی همچنان موضوع را پنهان نگه می‌داشت.
وی در ادامه با اذعان به خطایی که صورت گرفته است ابراز اطمینان کرد که این اقدام غیرعمد بوده و آنها شرمنده مردم هستند و جبران خواهند کرد.
بسیاری اظهار می‌دارند در حالی که جان ۱۷۶ نفر گرفته شده است سپاه چگونه می‌خواهد چنین چیزی را جبران کند و جان مردم را باز گرداند. در عین حال این اقدام سهل‌گیری سپاه و سهل‌انگاری سپاه در استفاده از سامانه‌ی پدافندی بار دیگر چالشهای امنیتی مربوط به پروتکلهای رعایت ایمنی انرژی هسته‌ای را مورد تردید قرار داده اند .
سیستمی که در استفاده از سامانه موشکی چنین سهل‌انگار و بی‌محابا عمل می‌کند چطور می‌تواند در حوزه هسته ای صنعت غنی سازی و نیروگاههای هسته ای را بدون در نظر گرفتن تبعات و پیامدها آن نگهداری کند.
رفتار پر خطر سپاه شرایط کشور را بسیار بیش از قبل با مشکل کرده است. جمهوری اسلامی همواره مدعی تامین امنیت در کشور است و بارها ادعا کرده است جمهوری اسلامی و مرزهای ایران، امن‌ترین مرزها در منطقه است، اما با این اقدام سپاه هیمنه امنیت در کشور به سختی شکسته است و علاوه بر آنکه دقت نظامی جمهوری اسلامی و سپاه با وجود صرف هزینه‌های گزاف مورد تردید قرار گرفته است، تلاش‌های جمهوری اسلامی برای القای امنیت در حالی که حتی مرزهای داخلی در کشور نیز امن نیست،‌مورد تردید قرار گرفته است.
سو مدیریت‌ها در ایران جان مردم را بیش از انکه توسط دشمنان به خطر بیندارد، به خاطر اقدمات بحران‌زای خود ایرانی‌ها به خطر انداخته و در دو هفته اخیر ده‌ها نفر به خاطر تشییع قاسم سلیمانی و ۱۷۶ نفر به خاطر شلیک مستفیم توسط موشک‌های پدافندی و توسط خود حکومت کشته شده‌اند و بهانه‌ ایجاد کرده که منتقدان تکرار کنند امنیتی که جمهوری اسلامی تمام اقدامات تنش‌زای خود را در این راستا توجیه می‌کرد، اساسا وجود خارجی ندارد.