بیانیه میرحسین موسوی در محکومییت سرکوب اعتراضات و واکنشها

در پی درگیری‌های واعتراضات اخیر درکشور و واکنش شخصیت‌های سیاسی و اپوزوسیون مخالف نظام در داخل و خارج از کشور نسبت به خشونت‌ها و درگیری‌های رخ‌داده طی درگیری‌ها، میرحسین موسوی رهبر جنبش سبز که از سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برد، روز شنبه با صدور بیانیه‌ای ضمن مقایسه کشتار اخیر جمهوری اسلامی در روزهای اخیر با کشتار مردم در میدان ژاله تهران در سال ۵۷، به حاکمان جمهوری اسلامی در خصوص این کشتار بی‌رحمانه هشدار داد و با مقایسه سران جمهوری با سران حکومت پهلوی، اظهار داشت در آن زمان فرماندهان تحت فرماندهی کل قوای شاه دست به این کشتار زدند و در زمان فعلی زیر نظر ولی فقیه با اختیارات مطلق.
وی در ادامه ضمن تسلیت به خانواده‌های کشته‌شده‌های اخیر در ایران، خواستار محاکمه امران و مباشران جنایت‌های اخیر شد و نسبت به عواقب کشتار میدان ژاله تهران به حکومت هشدار داد.
برخی از تحلیل‌گران این اظهارات موسوی را نشانه عبور کامل او از جمهوری اسلامی و ولایت فقیه دانسته و با بیان اینکه محاکمه و مجازات مباشران و امران جنایت‌های اخیر جز با سرنگونی جمهوری اسلامی امکان‌پذیر نیست، تاکید کرده‌اند تحقق خواسته میرحسین موسوی در خصوص مجازات عاملان جنایت‌های اخیر تنها در صورت سرنگونی جمهوری اسلامی شدنی است.
در عین حال بسیاری از تحلیل‌گران اعتقاد دارند انتشار بیانیه موسوی در شرایط فعلی، ممکن است بر جهت و شدت اعتراض‌ها تاثیر داشته باشد. در همین حال، و در پی صدور این بیانیه، به نظر می‌رسد جناح‌های تندرو در داخل حاکمیت، و برخی از فعالان سیاسی اصول‌گرا با واکنش نسبت به آن، ضمن تلاش برای کم‌اهمیت جلوه دادن این بیانیه، با متهم کردن میرحسین موسوی به دست داشتن در خشونت‌های پیشین در جمهوری اسلامی و با استناد به کشتارهایی که در زمان نخست‌وزیری وی در جمهوری اسلامی رخ داده، تلاش کرده‌اند تا اظهارات او را در تضاد با رفتار قبلی او نشان دهند.
برخی از فعالان سیاسی اصولگرا در واکنش به بیانیه میرحسین موسوی، به حادثه خونبار زاهدان در سال ۶۲ اشاره و تاکید کرده‌اند بر خلاف اظهارات میرحسین موسوی که حکومت را به خاطر دست داشتن در این کشتار به اقدامات شاه در میدان ژاله تهران در شهریور ۵۷ تشبیه کرده است، خود وی را نیز به دلیل نخست‌وزیری در زمان حادثه زاهدان به دست داشتن در کشتار سال ۶۲ متهم کرده‌اند. اشاره به کشتار زاهدان در سال ۶۲ و متهم کردن میرحسین به دست داشتن در این کشتار در حالی عنوان می‌شود که ناطق نوری، در خاطرات خود به صراحت مسئولیت این کشتار در سال ۶۲ را پذیرفته و در خاطراتش تاکید کرده است که این کشتار با مسئولیت مستقیم و مشخص وی صورت گرفته و شخص دیگری در نظام مسئولیتی در این باره ندارد.
در عین حال این انتقاد اصولگرایان از میرحسین در حالی است که بسیاری از منتقدان میرحسین موسوی نیز وی را به خاطر سکوت در زمان نخست وزیری در مقابل جنایت‌هایی که در داخل جمهوری اسلامی رخ داده بود متهم می‌کنند و از هر فرصتی برای مخدوش کردن اعتبار میرحسین در افکار عمومی استفاده می‌کنند.
برخی از تحلیل‌گران اعتقاد دارند تلاش اصولگرایان برای تخریب چندبن باره چهره میرحسین در حالی صورت می‌گیرد که ممکن است این نگرانی دوباره در بین ‌آنها تقویت شده باشد که میرحسین بتواند به عنوان رهبر بالقوه جنبش، بار دیگر نقش هدایت‌گری نسبی اعتراضات اخیر را عهده‌دار شود. گرچه با قطع تقریبا کامل همه ارتباطات میرحسین با دنیای بیرون و بدنه اجتماعی، احتمال اینکه وی بتواند راهبری این اعتراضات را عهده‌دار شود، ضعیف به نظر می‌رسد، اما نگرانی از اینکه وی دوباره بتواند جمعیت کثیر مردم را به خیابان‌ها بکشاند همچنان در بین گروه‌های اصول‌گرای حامی حکومت نگران‌کننده به نظر می‌رسد.
روزنامه کیهان نیز در واکنشی تند نسبت به بیانیه میرحسین موسوی ضمن خبیث و رذل خواندن میرحسین او را سرسپرده‌ی شبکه انگلیسی صهیونیستی بهاییت دانسته و ادعا کرده است که برخی کارشناسان معتقدند وی فراماسون است و قبل از فتنه سبز جذب محافل ماسون شده است.
در عین حال برخی از تحلیلگران، حتی افراد مخالف با میرحسین صدور بیانیه تند و انتقادی وی را که مستقیم نهاد ولایت فقیه را نشانه رفته است، یک گام مهم و شجاعانه بر روند تغییرات در اعتراضات اخیر می‌دانند. که میتواند در روحیه بخشی مجددبه هواداران جنبش سبز موثر باشد