بیانیه های جدید نویسندگان، هنرمندان، معلمان و گروههای صنفی در محکومییت سرکوب اعتراضات

در ادامه واکنش‌ها به اعتراضات اخیر گروه های مختلف اجتماعی با انتشار بیانیه‌های جداگانه ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های کشته‌شده‌ها در اعتراضات اخیر،‌ نگرانی خود را نسبت به کشتار بی‌رحامنه مردم توسط حاکمیت ابراز داشتند.کانون نویسندگان با انتشار بیانیه‌ای ضمن انتقاد از تلاش حکومت برای تک صدایی شدن جامعه، ضمن دفاع از اعتراض‌های خیابانی مردم، تاکید کرده است مردم محروم با وجود خطرات جانی و علیرغم محاصره نظامی مجازی و واقعی فریاد اعتراض خود به صف‌های تا دندان مسلح امنیتی کوبانده‌اند.
همچنین سندیکای شرکت واحد نیز با انتشار بیانیه‌ای نسبت به اعتراضات اخیر در کشور واکنش نشان داد و ضمن محکوم کردن کشتار بی‌‌سابقه و به خاک و خون کشیدن بی رحمانه مردم، اعتراض خود را نسبت به حاکمیت ابراز داشت. سندیکای اتوبوس رانی همچنین با فریبکار خواندن نظام با اشاره به اینکه بیشترین معترضان اخیر خانواده‌های کارگری و فرودستان بودند، اعتراضات سراسری آبان ماه امسال را دنباله اعتراضات دی ماه سال ۹۶ خوانده و تاکید کرد این افراد به دلیل بیان نظرات خود و اعتراض از حقوق انسانی خود محروم شده‌اند.
سندیکای شرکت واحد همچنین ضمن ابراز ناراحتی از کشته شده‌های اعتراض‌های اخیر با برحق دانستن این اعتراضات حاکمیت را به خاطر مقابله خونین با مردم مورد اعتراض قرار داده است.
هنرمندان نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز همدردی با آسیب‌دیده‌های حوادث اخیر با اشاره به اینکه نمی‌توان لحظه‌ای چهره‌ جوانان جان‌باخته، مردمان زخم‌خورده، مادران داغدار و پدران بی‌تاب را از برابر چشم دور کرد، نسبت به نادیده گرفتن خون این جوانان هشدار داده و به اینکه انها به بیگانگان منتسب شده‌اند اعتراض کرده اند.
در این بیانیه که توسط سرشناس‌ترین هنرمندان کشور به امضا رسیده، حکومت به خاطر خشونت علیه مردم مورد عتاب قرار گرفته و با بیان اینکه هیچ فضایی برای اعتراض و شنیدن صدای مردم باز نمانده است، تاکید شده است هیچ تشکیلاتی برای اینکه مردم بتوانند خواسته‌های خود را بیان کنند باقی نمانده است. در پی این بیانیه‌ها گروهی از معلمان و فرهنگیان نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به اعتراض‌های پیشین و مسالمت‌آمیز خود تاکید کرده‌اند نظام نه تنها طاقت شنیدن اعتراضات مدنی و غیر خشونت امیز را ندارد بلکه با همه این اعتراض‌ها به یدترین شکل و با خشونت بسیار برخورد کرده است.
برخی از تحلیل‌گران، با اشاره به اینکه انتشار بیانیه‌های صنفی پس از انتشار بیانیه‌ی اعتراضی رهبران در حصر و در بند اصلاحات، می‌تواند نشان‌دهنده نوعی همراهی با موسوی و کروبی در اعتراض به خشونت کم‌سابقه‌ی آشکار در جمهوری اسلامی نسبت به عموم شهروندان باشد، این اتفاق را به فال نیک گرفته و تاکید دارند جسارت این گروهها در انتشار بیانیه‌های تتند و صریح علیه حاکمیت می‌تواند طلیعه‌ی نوع جدیدی از مبازرات آشکار و علنی علیه حاکمیت نیز باشد.
تندی و خشونت کم‌سابقه‌ی حکومت علیه شهروندان، تمامی گروه‌های صنفی، سیاسی و اجتماعی را نسبت به روزنه‌های تغییر در حاکمیت ناامید کرده و بخشی از اصلاح‌طلبان نیز که تاکنون بارها بر آزمودن روش‌های متعدد برای متقاعد کردن حاکمیت برای توسعه و تقویت جامعه مدنی تاکید داشتند و بر صندوق رای به عنوان یکی از راه‌های برون رفت مسالمت‌آمیز از وضع موجود تاکید می‌کردند، به نظر می‌ٰسد که در شرایط فعلی در رویارویی صریح با حاکمیت قرار گرفته و این خشم و ناامیدی می‌تواند به حر کات رادیکال‌تر و تندتری در تقابل بین گروه‌های سیاسی و حاکمیت تبدیل بشود.