اظهارات فرماندار شهر قدس

اظهارات لیلا واثقی فرماندار شهر قدس که در گذشته قلعه حسن خان خوانده می‌شد و جزو یکی از محروم‌ترین مناطق شهر تهران است در این خصوص که وی مستقیما دستور شلیک تیر به روی متعرضان به فرمانداری را داده است، واکنش‌های زیادی را ایجاد کرده است.
وی که در گفتگو با روزنامه ایران که فیلم کامل آن در فضای مجازی نیز منتشر شده است، ضمن تشریح جزئیات مربوط به ورود تخریب‌کننده‌ها و معترصان به فرمانداری شهر قدس، با اشاره به اینکه اغتشاش‌گران از قبل برای ایجاد درگیری و اغتشاش در شهر قدس برنامه‌ریزی کرده بودند، اظهار داشت آنها از قبل برای ایجاد درگیری فراخوان زده بودند و قرار تجمع داشتند. واثقی با اشاره به اینکه شعارهای مردم در شهر قدس چندان ارتباطی با بنزین نداشت، گفت این افراد برای اقدامات تخریبی خود از قبل برنامه‌ریزی کرده بودند.وی افزود این افراد از روز دوم به کلت و دیگر سلاح‌ها تجهیز شده بودند. و شناسایی اقدامات بعدی آنها برای فرمانداری روشن نبود. واثقی همچنین افزود اغتشاگران در شهر قدس از شهرهای دیگر امده بودند و بعد از خاتمه درگیری ها هم از شهرستان خارج شده‌اند. وی در ادامه اظهاراتش گفت انها با جسارت تمام وارد فرمانداری شده بودند و چون می‌دانستند نیروی انتظامی اجازه تیراندازی ندارد سینه خود را سپر می‌کردند و می‌گفتند اگر می‌توانید شلیک کنید. واثقی با اشاره به اینکه از صبح به مردم پیامک و هشدار داده شده بود که وارد اغتشاشات نشوند، چون امکان تیراندازی هست، اظهار داشت وی به نیروهای تحت امرش دستور تیر داده بوده است. که اگر کسی وارد فرماندای شود و حمله کند باید با آنها مقابله شود .اظهارات فرماندار شهر قدس واکنش‌های زیادی را به دنبال داشته است. برخی اظهارات وی و اقدام وی را یک پروتکل عادی در سیستم‌های امنیتی دانسته و تاکید کرده‌اند که فرمانداران و مقام‌های هم‌رتبه‌ی فرماندار برای حفظ امنیت در همه‌جای جهان مجاز به تیراندازی به روی متعرضان به سختمان فرمانداری هستند. این ارزیابی با اعتراض و و اکنش بسیاری از تحلیل‌گران مواجه شده و تاکید دارند که مقابله مسلحانه با مردم معترضی که بدون سلاح وارد محوطه فرمانداری شده بود نمی‌تواند یک پروتکل امنیتی باشد.
در عین حال برخی از تحلیل‌گران نیز انتشار صریح اظهارات خانم فرماندار در خصوص خشونت کم‌سابقه‌ی وی برای صدور دستور تیر برای کشتار مردم محروم قلعه حسن خان را نوعی استراتژی از پیش‌طراحی شده، برای تخریب چهره‌ی مدیریت زنانه در کشور می‌دانند و تاکید دارند با وجود صدها فرماندار و فرمانده‌ی مرد که همه‌ی آنها هم در درگیری‌ها اعتراض‌های اخیر دستور تیراندازی به عموم مردم را صادر کرده‌ بودند، انتشار این اظهارات از طرف یک فرماندار زن می‌تواند با هدف تخریب هدفمند و برنامه‌ریزی‌شده‌ی مدیریت زنان بر چنین شغل‌های کلیدی نیز بوده باشد تا به نحوی نشان داده شود که مدیریت زنان بر چنین مشاغلی چقدر می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد و زنان در تصمیم‌گیری‌های کلیدی، از روی خشم و خشونت، دست به رفتارهای خشونت‌بار و غیرانسانی می‌زنند.
این در حالی است که وزیر کشور نیز از این فرماندار و نحوه مدیریت او در صحنه تمجید و قدردانی کرده است.