وزیر خارجه امریکا و هشدار به اروپا برای مقابله با ایران

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا گه سال گذشته در هنگام خروج آمریکا از برجام مدعی شده بود که این کار باعث نخواهد شد که ایران در تعهدات هسته ایش تغییری دهد و غنی سازی گسترده را از سر بگیرد و بزودی این کشور پای میز مذاکره جدید خواهد آمد . اکنون که پیش بینی اش در هر دو مورد نادرست از کاد آمده روز پنج‌شنبه بار دیگر طی بیانیه‌ای، با طرح ادعاهایی علیه ایران، اظهار داشت جمهوری اسلامی با تداوم فعالیت‌های حساس اشاعه‌ی هسته‌ای این نگرانی را ایجاد کرده است که ایران گزینه دستیابی به سلاح هسته‌ای را دنبال میکند . وی که این بیانیه را در واکنش به گام چهارم کاهش تعهدات برجامی توسط جمهوری اسلامی ایران صادر کرده است، اقدامات ایران برای کاهش تعهدات برجامی را بار دیگر اخاذی هسته‌ای نامید و از دیگر کشورها خواست تا اخاذی هسته‌ای ایران را نپذیرند و برای افزایش فشار علیه ایران اقداماتی جدی انجام دهند. پمپئو افزود اقدامات و تحریک‌های مداوم جمهوری اسلامی ایجاب می‌کند که دیگر کشورهای چنین اقداماتی را انجام دهند. در همین حال مورگان اوتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با اشاره به اینکه تشدید تنش‌های هسته‌ای اخیر ایران نشانگر اهداف نظام ایران برای اخاذی از جامعه بین‌المللی به منظور وادار کردن آن‌ها به پذیرش تروریسم و خشونت این نظام است، از تمامی کشورها خواست تا این رفتارها را نپذیرند و فشار را علیه ایران افزایش دهند.
جمهوری اسلامی هنگام آغاز گام چهارم تعهدات برجامی ادعا کرده بود جمهوری اسلامی این اقدامات را با هدف وادار کردن کشورهای اروپایی برای بازگشت به برجام و انجام تعهدات خود انجام می‌دهد و قابل بازگشت است. همچنین بر اساس ادعای جمهوری اسلامی این اقدامات زیر نظر بازرسان آزانس انجام می‌پذیرد و هرزمان که کشورهای اروپایی به تعهدات خود عمل کنند، جمهوری اسلامی نیز تولید هسته‌ای و اقدامات هستته‌ای خود را به وضعت سابق باز خواهد گرداند.
در همین حال، علاوه بر وزیر امور خارجه امریکا دیگر کشورها نیز با ابراز نگرانی نسبت به اقدامات هسته‌ای جمهوری اسلامی کاهش تعهدات برجامی توسط ایران را نگران‌کننده خوانده‌اند. روسیه نیز با ابراز نگرانی نسبت به اقدام ایران در خصوص برجام، از ایران خواسته است تا به طور کامل به تعهداتش خود در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ باز گردد.
بریتانیا و همچنین فرانسه نیز اقدام ایران را اقدام بر علیه امنیت ملی خود خوانده و تاکید کرده‌اند که اقدام عمدی و آگاهانه ایران برای خروج از برجام، نشان‌دهنده‌ی تغییر موضع اساسی جمهوری اسلامی است.
آلمان نیز با غیرقابل قبول خواندن اقدام ایران، با بیان این موضوع که اقدام جمهوری اسلامی توافق هسه‌ای را در خطر قرار داده است، از جمهوری اسلامی ایران خواسته است تا از تمامی اقدامات خود از ماه جولای باز گردد و پایبندی کامل خود به تعهدات هسته‌ای را از سر بگیرد.
جمهوری اسلامی ایران ادعا می‌کند که اقدامات ایران قابل بازگشت است و تا زمانی که دیگر کشورهای طرف توافق برجام به تعهدات خود عمل نکنند، جمهوری اسلامی نیز به تعهدات خود در زمینه برجام عمل نخواهد کرد. در عین حال کشورها تاکید کرده‌اند تمام تلاش خود را برای کاهش تنش بین ایران و امریکا انجام خواهند داد. در این میان مشخص نیست که آمریکا چگونه در وضعییت فعلی میخواهد ادعاهایش رابرای مقابله با ایران عملی کند چون اگر تحریمها اثر نکند تنها راه مقابله نظامی ب ایران هست و نتیجه ان هم وضعییت خطرناک در منطقه و احتمال خارج شدن کامل ایران از هر گونه تعهدات هسته ای است .