ادعاهای جدید درباره تخلفات و فساد مالی در وزارت صمت

صبا آذرپیک روزنامه نگار منتقد دولت، با انتشار اسنادی در خصوص برخی از تخلفات در وزارت صمت، ادعا کرده است وزیر صنعت و معدن و تجارت، با سوء استفاده از موقعیت تجاری و سیاسی خود،‌امکان سوءاستفاده اقتصادی و کاری را برای یکی از مدیران زیر مجموعه خود فراهم کرده است و وی با سوءاستفاده از این موقعیت برای اقدامات مالی و تجاری خود در آلمان یک پورسانت نیم میلیون یورویی دریافت کرده است. بنا به گفته آذرپیک،‌ موید حسینی صدر برای انعقاد قراردادی به ارزش چهار صد میلیون دلار هزینه دلالی ۵۰۰ هزار یورویی دریافت کرده که این شرکت آلمانی – ایرانی اسپانسر مالی سید شریف حسینی یکی دیگر از نمایندگان سابق مجلس که به عنوان مدیرعامل دوم هلدینک آیکوتک در آلمان منصوب شده نیز هست. وی همچنین با انتشار اسنادی ادعا کرده است موید حسینی صدر که بنا به گفته او مدیرعامل ثروتمندترین شرکت دولتی ایران در خارج از کشور و در کشور آلمان است، با انجام تخلف و جعل مدارک کاری، اقدام به سوء استفاده از بیت‌المال کرده و به تعدادی از سیاسیون کشور نیز رانت داده است.
بر اساس اسناد منتشرشده توسط آذرپیک، موید صدر حسینی به عنوان مدیر عامل شرکت آسکوتک که مهم‌ترین شرکت خارجی وزارت صمت است، با دستکاری در زمان قرارداد یکساله‌ی خود با وزارت صمت، آن را با نیت گرفتن ویزای کارو اغذ شهروندی از یک سال به چهارسال جعل کرده است و حقوق خود را نیز به صورت جعلی به شش هزار وهفتصد یورو افزایش داده است. آذرپیک با انتقاد از رضا رحمانی وزیر صمت، وی را به خاطر سکوت در مقابل این جعل سند و ارسال معرفی‌نامه‌ی جعلی به سفارت آلمان در تهران مورد انتقاد قرار داده است.
وی همچنین رضا رحمانی را متهم کرده است که برای گرفتن رای اعتماد از مجلس، نماینده سابق مجلس را به عنوان مدیر عامل شرکت آسکوتک در آلمان منصوب کرده و همچنین هشدارهای نهادهای بازرسی در رسیدگی به پرونده چند نماینده سابق مجلس که وزارت صمت را حیاط خلوت فساد خود کرده‌اند، سکوت کرده است.
آذرپیک در بخش دیگری از اتهامات و تخلفات وزیر صمت، با اشاره به اینکه وی به نمایندگان آذری زبان مجلس امتیازات غیرقانونی داده و موید حسینی صدر و دو نماینده‌ی دیگر را با استفاده از امتیاز دلیل آذری زبان بودن به آلمان فرستاده و همچنین هزینه‌ی گزاف اروپاگردی خانواده‌های آنها را نیز از جیب وزارت صمت پرداخت کرده است.
ابن روزنامه‌نگار در بخش دیگری از افشاگری‌های خود ادعا کرده است رضا رحمانی وزیر صمت به سیدشریف حسینی نماینده سابق اهواز وعده داده است در صورت کمک او به گرفتن رای اعتماد رحمانی از مجلس، وی را همزمان به عنوان معاون پارلمانی و نیز عضو هیات مدیره آسکوتک که ثروتمندترین شرکت وزارت در آلمان است منصوب می‌کند و در اسفندماه ۹۷ این کار را کرده است. بنا بر گزارش‌هایی که توسط آذرپیک منتشر شده است شرکت آسکوتک با وجودی که می‌توانسته اجناس را مستقیما از ترکیه و چین خریداری کرده و به ایران بفرستد، اما با مداخله‌ی موید حسینی صدر مدیرعامل آسکوتک این خرید با سفارش سیدشریف حسینی عضو هیات مدیره و نماینده سابق اهواز، به شرکت راین هلدینگ در آلمان و شرکت کرخه در اهواز انجام شده است که هردو در مالکیت شریک تجاری سیدشریف حسینی مدیرعامل دوم آسکوتک هستند.
آذرپیک ادعا کرده است خریدها از چین و ترکیه انجام شده، اما با وجودی که این خریدها جزو تحریم نبوده است، با واسطه شرکت آلمانی وارد ایران شده و پورسانت ۱۳۰ درصدی و ۵۵۵ هزار یررویی به ایران و وزارت صمت تحمیل کرده است.
همچنین آذرپیک با انتشار اسنادی در خصوص خروج اخیر منصوری بیدکانی مدیرعامل دوم اسکوتک به آلمان، ادعا کرده است که وی ممکن است با هدف پاکسازی به آلمان اعزام شده باشد. وی در ادامه با هشدار به دستگاه قضایی در خصوص اختیارات کامل منصوری بیدکانی در خصوص انجام هرگونه معامله و سندسازی در آلمان به جای موید صدر حسینی که دیگر امکان ورود به خاک آلمان را ندارد، گفته است وی این امکان را دارد که با حضور در المان تمامی اسناد، مدارک و تخلفات مالی را با سندسازی، دستکاری و یا پاکسازی از سیستم مالی شرکت در آلمان حذف کند.
به نظر می‌رسد که شرکت مذکور یکی از ده‌ها و صدها شرکتی است که به بهانه‌ی تحریم‌ها در کشورهای مختلف تاسیس می‌شوند و با اطلاع مقام‌های سیاسی در ایران اقدام به انجام مبادلات تجاری و بازرگانی در دیگر کشورها می‌کنند. تاکید آذرپیک بر این که موید صدر حسینی دیگر امکان ورود به خاک آلمان را ندارد، موید این نکته نیز هست که به نظر می‌رسد وی به علت اقدام به دور زدن تحریم‌ها، در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفته باشد.
همچنین فسادیابی ۱۵۰۰ یورویی آذرپیک در تخلفاتی که در میزان حقوق مدیرعامل هلدینگ آسکوتک صورت گرفته، در مقابل تخلفات میلیون‌ها یورویی که توسط افراد مختلف نظام صورت می‌گیرد شبیه شوخی است.پس از آزادی آذرپیک از زندان، برخی از رسانه‌ها ادعا کردند وی به یک روزنامه‌نگار وابسته به حاکمییت تبدیل شده است که یکی از ماموریت‌های آنها بازی کردن نقش غیرواقعی و کاذب روزنامه‌نگار منتقد و انحراف افکار عمومی از تخلفات واقعی در دولت است.