آغاز بکار فردو و موضع انتقادی امانوئل مکرون

روز گذشته ایران در اقدامی که گام مهمی درفاصله گرفتن ازتعهدات برجامی است روز گذشته اعلام کرد که با بکار انداختن سانتریفوژهای نسل ششم و افزایش توان غنی‌سازی و نامحدود، وارد مرحلۀ تازۀ کاهش تعهدات خود در قبال برجام می‌شود و درمحل مرکزهسته ای فردو با ترزیق حدود دو هزار کیلوگرم گازهگزا فلوراید با حضور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی غنی سازی پنج درصدی را اغاز کرد . این غنی سازی در مرکز هسته ای فردو با حساسیت زیادی ازسوی غرب روبرو شد . مرکز فردو بخاطر نوع موقعیتش از خظرات حمله هوایی مصون تر از مراکز دیگر است . در میان واکنشهای انجام شده امانویل مکرون بالاترین رهبر در میان کشورهای امضا کننده توافق هسته ای برجام می باشد که به این اقدام واکنش نشان داده است . امانوئل مکرون که در سفر چین به سر میبرد در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت ایران برای نخستین بار آشکارا از توافق هسته ای خارج شده است و این اقدام را تغییری اساسی نسبت به مواضع پیشین تهران دانست. وی افزود در روزهای آینده مذاکراتی از جمله با طرف ایرانی انجام خواهم داد که امیوار است منجر به نتیجه ای شود. مکرون گفت می‌توان با آمریکا که تصمیم به ترک برجام گرفت مخالف بود، اما از نظر ما آنچه وخیم‌تر است، از سرگیری غنی سازی است و بنابراین اینک اولویت ما هدایت ایران بسوی پایبندی کامل به این توافق است. تلاش کشورهای اروپائی در ماه گذشته اجازه داد به رغم خروج آمریکا از برجام، این توافق پا برجا بماند و مورد احترام قرار گیرد. تصمیمات اخیر سبب افزایش زورآزمائی و بویژه رویکرد روز گذشتۀ ایران در راه غنی سازی شد. هفته‌های آینده از نظر ما دورۀ فشار همۀ طرفین برای وادار ساختن ایران به اجرای این توافق است و البته که این امر باید با کاهش برخی مجازات‌ها همراه باشد تا تعادل کلی ساختار برجام بازیافته شودمکرون گفت بازگشت به وضعیت عادی تنها زمانی رخ می دهد که ایران و ایالات متحده در مورد از سرگیری نحوه اعتمادسازی توافق کنند. با یکدیگر گفتگو کنند و با اعطای امتیازات به پیشروی در این زمینه نائل آیند او ابراز امیدواری کرد که این موضوع را با رئیس جمهوری آمریکا به بحث خواهد گذاشت. ماکرون هشدار داد که خودداری از چنین اقدامی، افزایش دائمی تنش بدنبال خواهد داشت و ناگزیر به ایجاد بحران خواهد انجامید.
مکرون همچنین از وجود موضع مشترک در این باره با همتای چینی خود ابراز خرسندی کرد.
همچنین سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز گفت: اظهارات مقامات ایرانی مبنی بر افزایش ظرفیت غنی سازی خود، مخالف توافق وین است که فعالیت ها را در این زمینه به شدت محدود می کند.وی افزود با شرکای خود منتظر گزارش های بعدی آژانس بین المللی انرژی هسته ای در مورد اعلامیه ها و اقدامات ایران هستیم. فرانسه همچنان به توافقنامه هسته ای وین متعهد است و از ایران نیز می خواهد به تعهدات خود در چارچوب این توافقنامه پایبند باشد و بطور کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند.
اقدام اخیر ایران میتواند منجر به واکنشهای تند کشورهای عضو برجام شود و در عین حال ممکن است زمینه مذاکرات جدیدی با امریکا برای اعطای برخی معافیتها برای فروش نفت ایران فراهم آورد . بنظر میرسد علیرغم شعارهای تبلیغاتی ایران مذاکراتی در پشت صحنه در جریان است که سطح اقدام ایران محدود بماند تا مذاکراتی با آمریکا در این زمینه صورت گیرد.