گسترش افراطی گری درمیان جناحها و تضعیف میانه روی

سعید حجاریان فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در تشریح وضعیت سیاسی کشور، معتقد است طیف میانه در دو جناح اصلاح‌طلب و اصول‌گرا تضعیف شده و دوقطبی‌های افراطی تقویت شده است.
وی در توضیح مشخصات این گروه‌های افراطی اظهار داشته است افراطی‌های اصلاح‌طلب خواستار حذف جمهوری اسلامی و گروه‌های افراطی اصول‌گرا خواستار آن هستند که وضع موجود با تمام اشکالاتش حفظ شود. سعید حجاریان تاکید دارد که افراد میانه‌رو به یکی از دو گروه افراطی پیوسته‌اند.
وی در ادامه اظهاراتش با بیان اینکه موضوع قطبی شدن خاص ایران نیست و نیروهای افراطی در بخش‌های دیگر جهان، من‌جمله انگلستان، اروپا، ‌امریکای جنوبی و حتی آسیا سر برآورده‌اند، تاکید دارد در سراسر جهان میانه‌روی روزگار خوبی ندارد.
وی همچنین اظهار داشت در جهان اسلام نیز، سلفی‌گری از یکسو و نظامی‌گری از سوی دیگر توسعه یافته است.
این عضو فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه انتقاداتش از وضعیت سیاسی جامعه، با اشاره به ضعف جامعه مدنی، سیاست‌مداران مواجب‌بگیری را که فکر و عمل خود را بر اساس خواسته جایی که برای آنها کار می‌کنند مورد انتقا قرار داد و با انتقاد از روحانی به خاطر وعده‌های غیر عملی انتقاد کرد و اظهار داشت وعده‌های روحانی با چانه‌زنی قابل حل هستند نه با رای و حل آنها در توان روحانی نبود.
حجاریان در ادامه اظهاراتش با اشاره به پیشنهاداتی که خود او برای بهبود شرایط ارائه کرده اما تغییری صورت نگرفته است، بی‌کفایتی و فساد را از عوامل موثر بر هدررفت منابع دانست و دولت‌ها را به خاطر بی دقتی و بی توجهی در هزینه‌کرد منابع ارزی مورد انتقاد قرار داد.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همچنین با انتقاد از کسانی که از مردم می‌خواهند مقاومت کنند تا کشور از پیچ تند عبور کند مورد انتقاد قرار داد و گفت اعتماد مردم در حین مقاومت وقتی می‌بینند آنها در حال تلف شدن هستند و افراد پیش‌قراول در حال مصرف منابع، از بین می‌رود. وی افزود مقاومت باید عمومی باشد و مردم به جای مدیران تن‌پرور در کنار خود مدیرانی را ببینند که در کنار آنها مقاومت و همراهی می‌کنند.
حجاریان در بخش دیکری از اظهاراتش با انتقاد از اصولگراها اظهار داشت اصول‌گراها به خاطر بنیاد رانتی اصول‌گرایی حق نقد دولت روحانی را ندارند اما اصلاح‌طلبان به خاطر دوربودن نیروهای اصیل آنها از زندگی رانتی این حق را دارند که دولت روحانی را نقد کنند.
وی در ادامه گفت ترامپ برای عبور از پیچ انتخابات در ۲۰۲۰ نیاز به یک برد در سیاست خارجی دارد که جمهوری اسلامی می‌تواند از این فرصت برای رفع محدود مشکلات تحریمی استفاده کند تا ولو به طور موقت گشایشی در زندگی مردم حاصل شود.
حجاریان در خصوص انتخابات مجلس نیز اوضاع را به شدت دوقطبی ارزیابی کرد و با بیان اینکه اصلاح‌طلب‌های افراطی مطلقا رای نمی‌آورند اظهار داشت با وجود ضعف جناح میانه، رقابت بین افراطی‌های جناح راست خواهد بود و مجلسی به شدت محافظه‌کار تشکیل خواهد شد.

مدت‌هاست بسیاری از تحلیل‌گران اجتماعی و سیاسی بر تشکیل مجلس محافظه‌کار و نیز دولت محافظه‌کار و افراطی راست، به جای مجلس فعلی و دولت نسبتا اعتدالی روحانی تاکید می‌کنند.
گرچه حجاریان دلیل شکل‌گیری مجلس محافظه‌کار را، تضعیف نیروهای میانه یا انحراف آنها به سمت جریان‌های افراطی و تفریطی عنوان می‌کند، اما دیگر تحلیل‌گران اعتقاد دارند دلیل رای آوردن مجلس محافظه‌کار، نه تضعیف و کم‌تعداد شدن نیروهای میانه، بلکه به خاطر مشارکت ناچیز مردم در انتخابات خواهد بود که تجربه‌های انتخاباتی در سال‌های اخیر نشان داده است، ‌با کاهش مشارکت مردم،‌ معمولا گروه‌های محافظه‌کار به مجلس یا دولت راه ‌می‌یابند.
سعید حجاریان پیش از این در تحلیل شرایط سیاسی کشور پیشنهاد داده بود، در شرایط فعلی که مشارکت سیاسی مردم پایین است و رویکرد مثبتی نیز نسبت به اصلاح‌طلبان وجود ندارد، به نفع جریان‌های اصلاح‌طلب است که حاشیه امنی را بر گزینند تا از شرایط پیچیده سیاسی کشور عبور کنند، اظهاراتی که با انتقادات زیادی مواجه شد و وی را به منفعت طلبی و نادیده گرفتن حقوق مردم متهم کردند و برخی اظهار داشتند این رویکرد و پیشنهاد از طرف فردی شاخص در جبهه اصلاح‌طلبان مانند حجاریان نشان می‌دهد که طرح بحث‌هایی مانند دموکراسی و توسعه سیاسی مردم و غیره از طرف اصلاح‌طلبان، بحث‌های گمراه‌کننده و انحرافی است و تنها هدف اصلاح‌طلبان مانند دیگر جناح‌های سیاسی حضور در قدرت است و لاغیر.در عین حال اظهارات حجاریان در خصوص پاکدستی نیروهای اصلاح‌طلب در استفاده از رانت در حالی ابراز می‌شود که به جز تعداد کم‌شماری، که در بین اصول‌گراها هم هست، نیروهای اصلاح‌طلب هم در سال‌های اخیر به اندازه‌ی اصول‌گراها از منابع رانتی استفاده کرده‌اند و دامن اصلاح‌طلب‌ها از نظر فساد اقتصادی و رانتی پاک‌تر از اصول‌گراها و نیروهای محافظه‌کار نیست.