ترامپ، تهدید به حمله نظامی ایران و تکذیب مذاکره بدون شرط با ایران

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا بدنبال حملات به دو پالایشگاه نفتی آرامکوی عربستان سعودی دردوتویت جداگانه تلویحا ایران را تهدید به حمله نظامی در روزهای آینده کرد و درعین حال گفت که او هیچگاه بحث مذاکره بدون پیش شرط با ایران را مطرح نکرده است .
به گزارش سی ان ان، بدنبال حملات متعددبه دوپالاشگاه نفت عربستان که حوثی های یمن مسئولییت آن را به عهده گرفتند . نیمی از تولید نفت عربستان سعودی از بازار خارج شد و منجر به افزایش ده درصدی قیمت نفت در بازار
شد . دولت عربستان با آزاد کردن بخشی از ذخایر خود سعی کرد که جران کمبود پنج میلیونی در بازار را جبران کند .در این میان مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا ایران را مسئول حمله تاسیسات نفتی عربستان دانست اوگفت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به صد حمله به عربستان سعودی است. با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است. او افزود هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد پمپئو همچنین از همه کشورها خواست که بطور علنی و صریح حملات ایران را محکوم کنند. وی افزود که آمریکا برای تضمین این که عرضه کافی در بازار انرژی ادامه یابد و جمهوری اسلامی ایران بابت اقدامات تهاجمی‌اش پاسخگو شود، با شرکا و متحدان‌ خود همکاری خواهد کرد. مقامات اطلاعاتی امریکا نیز که بدون معرفی خود با سی ان ان صحبت کرده اند گفتند تحلیل این عملیات بخوبی نشان میدهد که ظرفییت انجام این عملیات از عهده حوثی های یمن خارج هست و حتما با پشتیبانی عملیاتی ایران این حملات انجام گرفته است .در این میان دونالد ترامپ ضمن تماس با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی حمایت خود را از امنیت و ثبات این کشور را اعلام کرد . دونالد ترامپ همچنین با انتشار تویتی تلویحا تهدید کرد که بعد از مشخص شدن تحقیقات با تایید عربستان علیه عاملین حمله عملیات نظامی انجام خواهد داد .وی نوشت خطوط نفت عربستان سعودی هدف حمله قرار گرفته. دلایلی برای این عقیده هست که می دانیم کار چه کسی بوده، ما بسته به تایید موضوع آماده اقدام نظامی هستیم، اما منتظریم عربستان سعودی نظر خود را درباره اینکه چه کسی عامل این حمله بوده بگوید و اینکه تحت چه شرایطی اقدام خواهیم کرد.وی همچنین موضع خود در مورد مذاکره بدون شرط با ایران را که بارهاتوسط خود او مطرح شده و چند روز پیش نیز توسط وزیر خارجه امریکا مورد تاکید قرار گرفت مورد تکذیب قرار داد . ترامپ در توئیت خود نوشت رسانه های تولید اخبار جعلی می‌گویند که من تمایل دارم با ایران بدون پیش‌شرط دیدار کنم. این‌ مانند همیشه یک موضع غلط است .در این میان محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران هر گونه دست داشتن ایران در این عملیات را تکذیب کرد . و گفت آمریکا از فشار حداکثری اکنون به دروغ حداکثری روی آورده است . در این میان سناتور راند پاول سناتور امریکایی که ماه گذشته با ظریف در نیویورک ملاقات کرده بود در مصاحبه ای با سی ان ان گفت که امریکا عات افزایش تنش بخاطر افزایش عملیات عربستان سعودی در یمن است و امریکا نباید در این مورد مداخله نظامی کند .
واقعییت این است که گسترش تنش در منطقه میتواند به عنصری غیر قابل کنترل درآید و وقوع هرگونه درگیری به این کشورها آسیب خواهد زد . وقوع این بحران بار دیگر نشان داد که جنگ و در گیری فقط به نفع کمپانیهای اسلحه فروشی آمریکا و تولید کنند گان نفت شیل در این کشور هستند. وبیشترین خسارت متوجه ایران خواهد شد . بنظر میرسد نهاد رهبری ایران همچنان براین محاسبه هستند که تحت هیچ شرایطی ترامپ وارد درگیری نخواهد شد . محاسبه ای که ممکن است به هردلیلی به سرعت دچار تغییر شود .