مواضع روحانی در مورد بحران منطقه و سفر به ترکیه

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز یکشنبه پیش از ترک تهران به مقصد آنکارا که به منظور شرکت در پنجمین دور اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه انجام می گرفت،در سخنانی مشکلات منطقه خاورمیانه را نتیجه برنامه‌ریزی‌های غلط و توطئه‌های آمریکا در این منطقه دانست . روحانی در این مصاحبه تلویزیونی تاکید کرد مسائل منطقه از جمله در سوریه و یمن،از طریق گفت‌وگو و مصالحه میان کشورهای منطقه باید حل و فصل شود . وی همچنین مسائل منطقه را موجب نگرانی بسیاری از کشورها دانست و گفت امریکایی‌ها با دادن اسلحه به عربستان و امارات و اداره عملیات جنگی در این منطقه، نگرانی‌ها و ناامنی‌ها را تشدید کرده‌اند. روحانی اظهار داشت امریکا به جای اعتراف به اینکه حضور این کشور موجب مشکلات منطقه شده است، دیگر کشورها را متهم ومحکوم می‌کند.
همچون ایران، امریکا هم ادعا می‌کند که این ایران است که موجب ناامنی در منطقه را فراهم کرده و با دخالت در امور منطقه موجب نگرانی و تشدید مناقشات نظامی را در منطقه فراهم کرده است.
روحانی در ادامه اظهاراتش راه ایجاد امنیت در منطقه را قطع تجاوز امریکایی‌ها و قطع مداخله اسرائیل در منطقه دانست و با بیان اینکه بخش عمده سوریه تحت تسلط دولت این کشور قرار دارد، گفت باید با آنها مبارزه شود و از کشور سوریه اخراج شوند. حسن روحانی همچنین با بیان این موضوع که برای حل مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم، جمهوری اسلامی باید روابط اقتصادی با همسایگان را بهبود بخشد، دو کشور روسیه و ترکیه را دوست و همسایه ایران توصیف کرد و با اشاره به انجام مذاکرات دوجانبه با روسیه، تاکید کرد با این کشور درباره روابط با سوریه گفتگو خواهد کرد.
این اظهارات در حالی توسط رئیس جمهور ابراز می‌شود که پیش از این، روسیه در ادامه‌ی تعاملات سیاسی خود با جهان بدون نادیده گرفتن نقش بااهمیت ایران در منطقه و نیز توافق‌های پیشین که بین دوکشور وجود داشته است پشت پرده با اسرائیل و امریکا برای محدودکردن حضور ایران در سوریه برنامه‌ریزی و توافق کرده است
. تحلیلگران همواره به رابطه ایران با روسیه هشدار داده و تاکید کرده‌اند که روسیه معمولا در بزنگاه‌های سیاسی روابط سیاسی مثبت خود با ایران را در قبال توافق‌های جدید با دیگر کشورها نادیده می‌گیرد، اما جمهوری اسلامی همچنان روسیه را دوست خود می‌داند و به قیمت دشمنی با امریکا حاضر است در قبال دیگر کشورها کوتاه بیاید و هزینه‌های گزاف پرداخت کند.