ترامپ و اقدام غیر مترقبه در برکناری جان بولتون

در ادامه اختلاف‌ها بین جان بولتون و دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا، دونالد ترامپ بالاخره روز سه‌شنبه خبر از برکناری جان بولتون داد. وی با انتشار این خبر در توئیتر، اعلام کرد بین جان بولتون و وی درباره موضوعات متعددی اختلاف وجود داشته است و به این علت از بولتون خواسته است استعفا دهد. نحوه برکناری بولتون هم روایت متفاوتی دارد بولتون دقایقی پس از برکناری خود نوشت دیشب به رئیس جمهوری پیشنهاد دادم که استعفا بدهم، گفت فردا درباره آن صحبت می کنیم.اما دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توئیتری اعلام کرد که بولتون مشاور امنیت ملی خود را از کار برکنار کرده است.
ترامپ در این توییت نوشت که شب گذشته به بولتون اطلاع داده است که دیگر نیازی به حضور او در کاخ سفید نیست.وی نوشت من و برخی دیگر از اعضای دولت با برخی نظرات او به شدت مخالف بودیم. لذا از جان بولتون خواستیم که استعفا کند که امروز صبح تقدیم من شد.
وی افزود که هفته آینده جایگزین بولتون را معرفی خواهد کرد.
بسیاری از تحلیل گران بخش عمده اختلاف نظر ترامپ و بولتون را اختلاف نظر این دو بر سر مذاکره یا جنگ می‌دانند. جان بولتون همواره از درگیری و تنش نظامی و تشدید فشار استقبال می‌کند و در بسیاری از موارد معتقد است تنها راه حل مشکلات فیمابین ایالات متحده و دیگر کشورها، استفاده از اهرم نظامی برای فشار آوردن به این کشورهاست.
بنا به گفته برخی از ناظران، ترامپ به علت خلق و خوی غیرسیاسی خود ترجیح می‌دهد بسیاری از مناقشات را از طریق معامله و بر مبنای استفده از فرصت‌ها برای تامین منافع حل و فصل کند، موضوعی که با خلق و خوی تنش‌زای جان بولتون جور نبود. گرچه مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا گفته است تغییر جان بولتون تغییری در سیاست‌های ایالات متحده ایجاد نخواهد کرد، اما بسیاری از تحلیل گران بین‌المللی اعتقاد دارند که حذف جان بولتون از کاخ سفید بر جایگاه نتانیاهو و جان بولتون که محمدجواد ظریف آنها را گروه ب می‌نامد و بارها به دونالد ترامپ برای دوری از آنها در سیاست خارجی هشدار داده است، تغییر عمده و تضعیف کننده‌ای رخ خواهد داد. در عین حال به نظر می‌رسد این تغییر توسط دونالد ترامپ، بیشتر در راستای تلاش‌های ترامپ برای مدیریت فضای داخلی ایالات متحده برای فضاسازی‌های انتخاباتی رخ می‌دهد، اما نمی‌تواند بر سطح تنش بین ایران و ایالات متحده نیز بی‌تاثیر باشد. با این وصف، هرچقدر هم که حذف جان بولتون از کاخ سفید در احتمال کاهش تنش‌های آتی بین ایران و ایالات متحده موثر باشد، اما اقدام او در مجبور کردن ترامپ به خروج از برجام مشکلات پایداری را در رابطه بین دو کشور ایران و امریکا ایجاد کرده که قابل جشم‌پوشی و جبران نیست. ترامپ تحت فشار بولتون و تشویق‌های او از برجام خارج شد و یکی از افتخارات بولتون همواره این بود که ترامپ را وادار به خاروج از برجام کرده است، موضوعی که امریکا و ایران را در شرایطی غیرقابل مدیریت قرار داده و بازگشت به گفتگوها را برای هردو طرف دشوار کرده است. با فشار بولتون به ترامپ برای خروج از برجام، دو کشور پس از دوسال گفتگو و مذاکره که به توافق چندجانبه برجام منجر شده بود، از نظر اعتماد متقابل و نیز مهیا بودن امکان گفتگوی متقابل برای دو طرف، دوباره در نقطه صفر و از نظر زمانی، پیش از برجام قرار گرفته‌اند و اگر هم دوباره گفتگویی بین دو طرف شکل بگیرد، باید از نقطه صفر آغاز کند.
در هفته های گذشته در حوزه های مربوط به مذاکرات افغانستان و کره شمالی عملا جان بولتون از حوزه تصمیم گیری کنار گذاشته شده بود . ترامپ بارها گفته بود اگر دست بولتون باز بود باید به جنگ با همه جهان می رفتیم.
در واکنش به برکناری بولتون کاندولیزا رایس وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی دولت جرج بوش در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز آمریکا اظهار داشت در اختلاف‌نظر میان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و مشاور وی، جان بولتون، مشخص بود که رئیس جمهور باقی می‌ماند و پیروز این ماجراست.وی گفت: من مطمئن هستم که او تمام تلاش خود را برای دادن مشاوره‌های فوق العاده به رئیس جمهور ترامپ انجام داده است، کاری که از مشاور امنیت ملی او انتظار می‌رفت انجام دهد. اما در تحلیل نهایی، اگر مشاور امنیت ملی و رئیس جمهور در یک تیم نباشند وبا هم اختلاف داشته باشند این رئیس جمهور نیست که باید برود و من مطمئن هستم که جان به عنوان یک دیپلمات سابقه‌دار و کارشناس مجرب مسائل سیاسی کاملا به این موضوع واقف است.رایس افزود من فکر می‌کنم نوعی اختلاف‌نظر طولانی بین جان و شاید رئیس جمهور و دیگر کارکنان کاخ سفید وجود داشت. همین باعث کناره‌گیری او شد. همچنین سناتورجمهوریخواه راند پاول که با وزیر خارجه ایران ملاقات کرده بود و اورا برای دیدار با ترامپ به کاخ سفید دعوت کرده بود با با استقبال از اخراج جان بولتون از کاخ سفید گفت من فکر می‌کنم تهدید جنگ در سراسر جهان با رفتن جان بولتون از کاخ سفید به طور مشهودی کاهش یابد.