وزیر اطلاعات و نحوه انجام اقدامات در خصوص حفظ نظام

در حالی که جمهوری اسلامی سال‌هاست و از همان ابتدای روی کار‌امدن و آغاز اقدامات بازدارنده در مقابل گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی، به بهانه حفظ نظام، خود را مجاز به هرگونه اقدامی دانسته و بارها به بهانه حفظ نظام مرزهای اخلاق و انسانیت و حقوق بشر را رد کرده، محمود علوی وزیر اطلاعات سه‌شنبه شب در مراسم عاشورا در حرم آیت‌الله خمینی با بیان این موضوع که حفظ نظام جمهوری اسلامی با اعمال خلاف شرع، نقض غرض است، گفت برای دفاع از نظام نمی‌توان به راه گناه رفت.علوی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به اینکه برای حفظ حکومت اسلامی هم نباید مرتکب خلاف شرع شد گفت اسلام نردبانی برای رسیدن به حکومت نیست. علوی همچنین با انتقاد از کسانی که نام تهمت و افترا زدن و بازی با آبروی دیگران را افشاگری می‌گذارند و برای دفاع از جمهوری اسلامی مرتکب خسارت‌بارترین اعمال می‌شوند، اظهار داشت بسیاری از این رفتارها ربطی به جمهوری اسلامی ندارد. وی با اشاره به اینکه وارونه کردن احکام اسلام موجب می‌شود در نهایت اسلامی به مردم معرفی شود که شباهتی به اسلام ندارد، ‌اظهار داشت در مقابل چنین وضعیتی باید واکنش نشان داد و مانع از این شد که موجودیت اسلام به بازی گرفته شود. علوی همچنین با اشاره به اینکه آیت‌الله خامنه‌ای همواره گفته است از کوچک‌ترین حرکت خلاف شرع دفاع نمی‌کند و آن را نمی پذیرد، گفت اگر هم حفظ نظام واجب است باید در چارچوب شرع انجام شود نه در ضدیت با آن. وی افرود اگر خلاف این باشد این اقدامات به جای آن که اسلام را احیا کند به ان آسیب می‌رساند.
این در حالی است که رهبر جمهوری اسلامی همواره درباره چنین اقداماتی سکوت کرده است. قتل‌های زنجیره‌ای و اقدامات خون‌بار علیه مخالفان جمهوری اسلامی همواره با موضوع اولویت بر حفظ نظام انجام شده است اما انجام دهنده‌ها و خاطیان آنها تقریبا هیچگاه مورد مجازات و حتی تذکر جمهوری اسلامی قرار نگرفته‌اند و جمهوری اسلامی همواره این موضوع را که این افراد وابسته به جمهوری اسلامی هستند کتمان کرده است. در روزهای اخیر اقدام جمهوری اسلامی در گرفتن اعتراف اجباری از متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای و ادعای مازیار ابراهیمی در این خصوص که با وجود اثبات بی‌گناهی وی، به وی گفته‌اند برای حفظ نظام نمی‌توانند موضوع بی‌گناهی آنها را به طور علنی اعلام کنند، به یک موضوع چالشی مهم تبدیل شده است.
این در حالی است که بسیاری از کارشناسان اجتماعی و تحلیل‌گران معتقدند هیچ حکومت و دولت و ایدئولوژی قادر نبود به اندازه جمهوری اسلامی به اسلام ضربه بزند و مردم را نسبت به دین و اسلام رویگردان کنند. تعداد معتقدان دینی در بین ایرانی‌ها روز به روز در حال کاهش است و گرچه ایرانی‌ها همه خود را به لحاظ دینی مسلمان می‌دانند، اما نه به انجام هیچکدام از مناسک دینی پایبندی دارند و نه اعتبار قبلی دین اسلام بین مردم ایران مانند قبل وجود دارد. مسئولین و مقام‌های مذهبی در ایران، دلیل این روگردانی از دین و اسلام در ایران را ناشی از تعلیمات غیردینی دانشگاهی در ایران می‌دانند، اما بنا به گفته کارشناسان اجتماعی، این در واقع رفتارهای حکومت دینی و جا زدن همه بداخلافی‌ها به نام دین اسلام است که موجب روگردانی و نفرت مردم از دین شده و موجب شده تا به این مرحله برسند.