احمد خاتمی و اختلاف سلیقه دراداره کشور

مخالفت‌ها با احتمال مذاکره بین ایران و امریکا بین برخی مقام‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران همچنان ادامه دارد. احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران و عضو مجلس خبرگان رهبری، روز دوشنبه با اشاره به این که از نظر جمهوری اسلامی مذاکره با امریکا و اروپا ممنوع نیست، تاکید کرد جمهوری اسلامی مذاکره با امریکا را سم می‌داند. وی افزود هرکس غیرت دینی داشته باشد، هیچگاه به آمریکا خوش‌بین نمی‌شود. خاتمی تاکید کرد امریکا و اروپا برای حیات خود به دنبال مذاکره هستند و در مذاکره به دنبال دیکته کردن خواسته‌های خود تسلیم‌ کردن ملت ایران هستند. عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین با اشاره به اینکه ملت کسی را که در این مقطع با دشمن مذاکره کند نمی‌بخشد غیرت دینی را از جلوه‌های برجسته نهضت حسینی دانست و گفت هدف دشمن دور کردن روضه، مداح و سخنران از انقلاب است.
این عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین انتشار دروغ‌های سیاسی را سیاستی ناپسند دانست و رفتار کسانی را که برای کنار زدن رقیب در انتخابات، صدها صفحه دروغ و تهمت در مفضای مجازی منتشر می‌کنند غیردینی دانست. وی با اشاره به اینکه آیت‌الله خامنه‌ای و خمینی هم اختلاف سلیقه را به رسمیت شناخته‌اند تحمل سلیقه‌ها را از دیگر نشانه‌های سیاست دینی دانست و گفت اختلاف سلیقه نه تنها خطر نیست، بلکه سود هم دارد.خاتمی در ادامه اظهاراتش با اشاره به نزدیک بودن زمان انتخابات در اسفندماه بر لزوم حفظ هوشیاری از سوی مردم در برابر شایعه‌هایی که در فضای مجازی منتشر می‌شود، تاکید کرد و گفت نباید حزب محور و جناح محور بود، بلکه باید حق محور بود. وی افزود هر کسی که کاری خوب انجام داد، مورد تشویق قرار گیرد و اگر کاری اشتباه داشت، مورد نقد قرار گیرد.
اظهارات احمد خاتمی درباره اینکه افراد نباید به حزب یا جناح خود محوریت بدهند در حالی عنوان میشود که در سال‌های اخیر شدید‌ترین و تندترین اظهارنظرها توسط خود خاتمی درباره گروه‌های مخالف با جناح سیاسی خود وی ابراز شده است. جمهوری اسلامی نیز در عمل نشان داده که در مقاطع مهم و حساس نه تنها تحمل مخالفان سیاسی را ندارد، بلکه حتی تحمل اختلاف سلیقه در اداره کشور نیز در جمهوری اسلامی امری نادر است . علی‌رغم ادعاهایی که از طرف مقام‌های سیاسی در ایران عنوان می‌شود، کوچک‌ترین اختلاف سلیقه در نحوه اداره کشور یا مخالفت با روش‌های معمول اداره کشور به عنوان تهدید امنیت ملی تلقی می‌شود و با آن برخورد می‌شود.
در ماه‌های اخیر ۱۴ نفر از فعالان سیاسی با انتشار نامه‌ای خواستار استعفای آیت‌الله خامنه‌ای شدند اما جمهوری اسلامی به جای تحمل نظرات مخالف، آنها را به دلایل و بهانه‌های متفاوتی دستگیر و زندانی کرده است و بسیاری از مخالفان جمهوری اسلامی که جرم آنها تنها مخالفت با نحوه‌ی اداره حکومت بوده است، اکنون در زندان هستند.
بسیاری از مردم و حتی برخی از گروه‌های سیاسی در کشور خواستار مذاکره با امریکا هستند اما جمهوری اسلامی حتی حاضر نیست در این باره نظرسنجی کند یا آنکه با مراجعه به افکار عمومی در این باره تصمیم‌گیری کند. بر خلاف ادعای احمد خاتمی و توصیه او به دوری کردن از دروغ سیاسی،‌ دروغ‌های سیاسی که تاکنون بارها از طرف جناح سیاسی نزدیک به احمد خاتمی برای کوبیدن مخالفان در انتخابات مورد استفاده قرار گرفته است. توهین‌ها و تهمت‌هایی که توسط احمد خاتمی و افراد نزدیک به از نظر سیاسی، به جناج چپ سیاسی ایران، شخص محمد خاتمی و دیگر اصلاح‌طلبان وارد شده همگی از جمله مواردی هستند که نشان می‌دهد احمد خاتمی و هم‌فکرانش در عموم انتخابات چندان به رعایت اخلاق انتخاباتی و سیاسی پایبند نیستند.