روحانی و شرایط مذاکره با امریکا

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز پنجشنبه در روز صنعت دفاعی و مراسم رونمایی سامانه موشکی باور 373، با اشاره به قدرت سامانه‌ی جدید هوایی،‌ آن را هدیه‌ای از سوی نیروهای مسلح به مردم ایران دانست. وی در ادامه اظهاراتش با بیان این موضوع که آمریکا از سال 96 توطئه جدیدی را علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز کرده و ابتدا با جنگ روانی و سیاسی و سپس با جنگ اقتصادی مقابله با ایران  را آغاز کرده است، اظهار داشت جمهوری اسلامی تاکنون در برابر توطئه دشمنان غمناک نشده و با روحیه لازم توانسته در برابر توطئه‌ها بایستد.حسن روحانی درگیری‌ها و اعتراض‌های خیابانی سال 96 را یکی از موارد مقابله امریکا علیه ایران عنوان کرد و اظهار داشت این درگیری‌ها با هماهنگی و تدبیر مسئولان، اقدامات امنیتی، انتظامی و نظامی طی کمتر از پنج روز به هم پیچیده و تمام شد. رئیس جمهور همچنین خروج امریکا از برجام را عهدشکنی و تحریم‌های این کشور علیه ایران را تروریسم اقتصادی امریکا علیه ایران دانست و گفت امریکا با این اقدام قوانین و مقررات بین‌المللی را زیر پا گذاشته است. 

وی افزود امریکا گمان می‌کرد با این اقدام می‌تواند ایران را با این خروج و تحریم تحت فشار قرار دهد. رئیس جمهور در بخش دیگری از اظهاراتش گفت یکی از سران کشورهای اروپایی سال گذشته در یک اجلاس بین‌المللی به او گفته است امریکا از اروپا خواسته تا سه ماه با امریکا همکاری کنند و در تحریم امریکا علیه ایران به این کشور کمک کنند تا بعد از سه ماه اثری از حمهوری اسلامی در منطقه نباشد. 

حسن روحانی خاطرنشان کرد وی به این مسئول اروپایی گفته است جمهوری اسلامی صدها سال پابرجا و مستحکم‌تر از دیروز خواهد ماند. 

وی همچنین اظهار داشت امریکا در سال ۹۷ توطئه‌ی اقتصادی علیه ایران را رقم زده و موجب ایجاد عدم تعادل در بازار شده‌اند، اما مردم با آگاهی و هشیاری توانستند در مقابل این تحریم‌ها ایستادگی کنند. 

روحانی با اشاره به اینکه امریکا تمام نیروی امنیتی و نظامی خود را در منطقه بسیج کرده تا فعالیت‌های تجاری و بین‌المللی ایران را کنترل کند، اظهار داشت ضعیف‌تر و منزوی‌تر از آمریکای فعلی از لحاظ سیاسی و حقوقی در تاریخ وجود ندارد.  

وی نگرانی امریکا از فراهم شدن امکان فروش سلاح برای ایران در سال آینده را نشانه بیچارگی امریکا دانست و حضور رئیس جمهور امریکا به جای وزیر امور خارجه این کشور، در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل را نشانه ضعف و بیچارگی امریکا دانست و اظهار داشت امریکا شکست خورده و جمهوری اسلامی در این میدان موفق شده است

. روحانی همچنین در خصوص شرایط اقتصادی در داخل کشور عنوان کرد همه شاخص‌های داخلی نشان می‌دهد وضع ایران نسبتا به سال گذشته بهتر شده و آرامش و ثبات بازار اقتصادی افزایش یافته است. رئیس جمهور اظهار داشت جمهوری اسلامی با وجود همه مشکلات توانسته است در سال گذشته ۱۱ سد ملی، ۳۰ تصفیه خانه فاضلاب و ۶ تصفیه خانه آب را افتتاح کند و چند هزار مگاوات بر برق کشور بیفزاید. 

وی همچنین اظهار داشت در تابستان گذشته ایران حتی یک لحظه هم خاموشی برق نداشته است.حسن روحانی همچنین با بیان این موضوع که به برکت صرفه جویی و بارش‌های آسمانی مردم در سراسر کشور مشکل آب هم نداشتند افزود همه آمار و ارقام می‌گوید جمهوری اسلامی در زمینه‌های مختلف پیشرفت قابل ملاحظه داشته است.وی از امریکا به این دلیل که فقط منافع کشور خود را در نظر می‌گیرد و در موضوعی مانند امنیت ابراهه خلیج فارس به منافع دیگران توجهی ندارد انتقادکرد. وی با اشاره به اقدام امریکا برای خرید گرینلند از دانمارک، اظهار داشت امریکایی‌ها فکر می‌کنند باید همه سرزمین‌های دنیا را به زور بخرند یا تصرف کنند. روحانی یادآور شد جمهوری اسلامی بر خلاف امریکا فقط منافع خود را در نظر نمی‌گیرد و در مبارزه با تروریسم معتقد است باید به همه کشورهایی که مورد تجاوز تروریست‌ها قرار گرفته‌اند کمک کند. وی افزود تغییر رژیم ایران یک خیال واهی بود که امریکا تصور می‌کرد می‌تواند به آن جامه عمل بپوشاند.روحانی با اشاره به این که اگر امریکا می‌خواهد با ایران وارد رابطه شود باید تحریم‌ها را بردارد و به حقوق و راه ملت ایران احترام بگذارد،‌ تاکید کرد ایران در مقابل زور تسلیم نمی‌شود. 

رئيس جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه آبراه‌های بین‌المللی در همه جای دنیا باید برای همه امن باشند، گفت اگر امریکایی‌ها دست از تجاوز بردارند ایران آماده است تا امنیت را در آبراه‌های بین‌المللی تامین کند. وی بار دیگر با بیان این موضوع که ایران یک قدرت بسیار بزرگ، تاثیرگذار و سرنوشت‌ساز در منطقه خاورمیانه و به ویژه خلیج فارس تنگه هرمز و دریای عمان است، تاکید کرد امنیت منطقه بدون ایران امکان پذیر نیست.

اظهارات حسن روحانی در این باره که مردم حتی یک لحظه هم قطع برق در تابستان نداشته‌اند، در حالی عنوان می‌شود که بسیاری از شهرها در مناطق دور از تهران، روزهای فراوانی را در گرمای جانفرسای تابستان بدون برق سپری کردند. 

معیار سنجش کیفیت زندگی، برای رئیس جمهور هم همانند دیگر مدیران کشور،  تهران و امکاناتی است که در تهران در اختیار مردم قرار دارد و محدودیت‌ها در صدها روستا و شهر که به علت مشکلات مدیریتی از بسیا ی از امکانات ماند برق و آب محرو نی‌شوند، برای دولت اهمیتی ندارد. 

در هفته دولت، روحانی تلاش می‌کند تا با ارائه‌ی گزارش‌های مثبت در خصوص وضعیت زندگی مردم، عملکرد خود را مثبت و اثربخش نشان دهد، اما به علت ارائه‌ی آمار و اطلاعات غیر واقعی و بزرگ‌نمایی اقداماتی که انجام نداده است، تنها به بی‌اعتمادی بیشتر بین دولت و مردم دامن می‌زند تا عملکرد مثبتی از دولت به نمایش بگذارد.