تفسیر خبر جمعه ۱۱ مرداد

سلام ، سلام به شما عزیزان در هر کجای ایران که هستید و هرکجای جهان و در این ساعت به تماشای تفسیر خبر از شبکه تلوزیونی ایران فردا نشسته اید

جمشید چالنگی هستم و در ساعت پیش رو همراه شما خواهم بود از واشنگتن

ادامه برنامه هسته ای ایران ، ایران را به کجا میبرد؟ پیامد های آن برای  مردم ایران چه بوده و چه خواهد بود ؟

تحریم محمد جواد ظریف وزیر خارجه حکومت ایران حکومتی که واشنگتن آن را حامی تروریسم  میداند و از عوامل اصلی نا آرامی ها و آتش افروزی در منطقه است

وآنچه که درارتباط با  بیانیه ۱۴ نفره در ایران میگذرد و بیش از هر چیز آنچه که در عراق گذشت.

همسایگی ایران در گشایش بازی های غرب آسیا حضور گسترده بانوان عراقی در کربلا  در مسابقات کربلا و در میانه میدان و هنر نمایی بانوان و دست یابی بانوان به حقوق بیشتر در عربستان و ادامه سرکوب زنان در ایران.

میهمانان این برنامه آقای علیرضا نوری زاده از لندن  و آقای شکرالله مسیح پور فعال سیاسی در ایران

چالنگی:قبل از هر چیز یک اتفاقی در همسایگی ما افتاده این بازی های غرب آسیا بانوان به میدان رفته اند واین همه مصیبت دیده اند و این همه کشت و کشتار  اما بانوان به میدان رفتند و در مراسم گشایش بازی ها شرکت داشتند در شهر کربلا، آسمان به زمین نیامد  و زلزله ای نشد و در افغانستان هم این موضوع را دیده ایم !!! ولی در ایران ما هنوز همان است که بوده تفسیر شما چیست؟؟؟؟

نوری زاده: پنجاه سال پیش وقتی زنان ایرانی از همه حقوق برخوردار بودند شاید فقط لبنان بود که  ما زنان را در صحنه میدیدیم و اندکی در عراق ولی در جاهای دیگر کمتر بودند ، باور کنید من این مراسم را دیدم واقعا اشک مرا درآورد یک دختر بسیار زیبای عراقی با یک لباس بسیار محتشم سرود ملی عراق را با ویلون زد و همزمان سه دختر که لباسهایی به شکل پرچم عراق داشتند با حرکات موزونی او را همراهی کردند مردم چه استقبالی کردند، اما آسمان نوری مالکی و اصائب اهل حق بر زمین آمد و وحشت زده اعلامیه دادند که به ساحت عباس و حسین تجاوز شد، توهین شد، برای اینکه هر کدام از این مراسم باعث میشود دکان آنها کم رونق بشود.

بسیار زیبا بود و مردم کربلا ارارغم اینکه مقبره عباس و حسین است ولی همیشه مرکز فرهنگی عراق بوده و نویسندگان برجسته و هنرمندان و شعرا ، و نقاشان از کربلا میآیند کربلا همیشه  جای برخورد فرهنگها بوده از روزی که صدام حسین سقوط کرد و این حکومت آمد  سر کربلا مقنعه انداختند!!!

و همانطور که شما اشاره کردید هر آنچه در افغانستان میبیند و آن مراسم فوتبال و خواننده افغان ، اینها جای امیدواری است ،که اگر چه در ایران ملایان نادان و جاهل  فریب کار و رمال قدرت را بدست گرفته اند و تلاش میکنند که با پول نفوذ خودشان را در منطقه بسط بدهند ولی مردمان منطقه اینها را نفی میکنند و هرروز ما شاهد تجلی این نفی در عرصه های مختلف هستیم.

چالنگی: در زادگاه اسلام در عربستان هم علاوه بر انتقادهایی که هست زنان روز به روز حقوق بیشتری بدست میاورند و حق رانندگی و حق سفر به تنهایی !!!

نوری زاده: حق کار و اقامت در هتل ، اینها خیلی خوب است در یک جایی مثل عربستان که تا ۴ سال پیش حق نداشت دست شوهرش رابگیرد و در خیابان بیاید بهر حال اینها تحول بزرگی است فقط در ایران هست که خشک مغزان حکومت میکنند در مشروطیت عارف در مشهد کنسرت میدهد و علیه آخوندها آواز میخواند و الان علم الهدا جلو کنسرت بزرگان ما را میگیرد.

چالنگی : متاسفانه ارتباط ما با آقای مسیح پور قطع شده و بمحض بر قراری ارتباط شما را در جریان میگذاریم .

آقای نوری زاده یک خانم از عربستان سعودی کاندید جایزه ونیز شده خانم حیفا منصور، قطعا شما در سفر هایتان دیده اید جوانان ایرانی بسیار زیبا و رشید هستند  ولی فیزیک این  حکومت هیچ ارتباطی ظاهراً به این جوانان ندارد؟؟

نوری زاده: واقعاً ندارد قیافه اینها را بگذارید کنار جوانانی که شما اشاره کردید  شما در میان اهالی ولایت فقیه یک نفر را پیدا کنید که  صد هزارم درصد با بهرام رادان یک شباهتی داشته باشد  اصولا مثل اینکه اینها واقعاً عنوان شیطان یا خناس برایشان درست است!! من و شما روحانیونی دیده ایم که آدمهای درستی بوده اند  که آدمهای درستی هم بوده اند شما به قیافه مرحوم بروجردی و شریعتمداری نگاه میکنید  خباثت نمیبینید اما احمد خاتمی را که میبینید میگویید خناس است و علم الهدا خود شیطان است من خوشحالم که اینها قیافه اشان نشان از ذاتشان دارد.!!

چالنگی : آدم وقتی اینها را میبیند سعی میکند راهش را کج کند چون گرفتار نشود  و بقول انیس منصور  متفکر مصری  بهر حال روحانیت هر مملکتی نشانه معنویات است بنابراین شما که نماینده معنویاتتان آنزمان خمینی هنوز زنده بود آدمکش هست و میگویید مولوی دارید و حافظ دارید ؟؟؟

چالنگی :آقای مسیح پور عزیز  بحث بر سر این بود که بانوان عزیز در کشور های همسایه هر روز حقوق بیشتری پیدا میکنند اعم از عراق و افغانستان و عربستان و.لی در ایران هنوز در بر همان پاشنه میچرخد این همه آزار و اذیت چرا ؟؟؟

مسیح پور : جناب چالنگی ببینید در نخستین روزهای سال ۵۷ تا امروز شاهد بودیم که خبری از روسری و مابقی مسائل نبود و خمینی قولهایی داد که عمل نکرد و جریان به انحراف کشیده شد و در یک چهار چوپ ایدئولوژیک برنامه را پیاده کردند و حتی کار به پاشیدن اسید رسید، در حالی که ما قبل از انقلاب شاهد کنگره جهانی زنان جهان در  ایران برگزار میشد …………

با ما باشید و برنامه تفسیر خبر را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید منتظر شنیدن نظرات شما پیرامون این برنامه هستیم.

یوتیوب دانلود فایل صوتی فایل صوتی کم حجم گوگل درایو