روحانی و راه خروجها از بحرانهای کنونی

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز سه‌شنبه در جلسه دیدار با رهبری با اشاره به فشار زیادی که مردم با آن مواجه هستند، تاکید کرد باید به معیشت مردم به طور جدی توجه کرد.

وی با بیان ضرورت توجه و نظارت بر کالاهای وارداتی، گفت این اقدام می‌تواند موجب کاهش مشکلات معیشتی مردم و  نیز غلبه بر تحریم‌ها بشود. روحانی تاکید کرد با متحد بودن می‌توان از این معضلات عبور کرد.

رئيس جمهور با تاکید بر ضرورت جایگزینی درامد نفتی به جای درامد غیرنفتی گفت امریکایی‌ها به اشتباه تصور کردند که ظرف چند ماه می‌توانند ملت ایران را به زانو درآورند.

حسن روحانی در حالی جایگزینی درامد غیرنفتی به جای درامد نفتی را راه نجات کشور عنوان می‌کند که مشکل اصلی در رابطه با محدودیت‌های تحریمی اعمال‌شده از طرف امریکا به ایران، مشکلات بانکی و مالی است که ایران برای انتقال پول به داخل کشور با آن مواجه است و موضوع صادرات چه نفتی باشد و چه غیرنفتی، جمهوری اسلامی ایران به علت محدودیت‌های بانکی و موانع انتقال پول به داخل کشور، قادر نیست ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگرداند. روحانی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به ظرفیت‌های قانون اساسی گفت با اتکا به این ظرفیت‌ها و با به کار گرفتن همه ظرفیت‌هایی که در قانون اساسی وجود دارد، می‌توان از مشکلات عبور کرد.

اشاره روحانی به ظرفیت برگزاری رفراندوم است که در قانون اساسی پیش‌بینی شده و در روزهای اخیر که چالش بین ایران و امریکا به حداکثر رسیده، بسیاری با اشاره به این ظرفیت قانون اساسی مبنی بر همه‌پرسی از مردم در خصوص موضوعات حیاتی کشور، تاکید می‌کنند به جای اصرار بر اینکه مردم با مذاکره با امریکا مخالف هستند، می‌توان با مراجعه به افکار عمومی نظر مردم را در خصوص رابطه با امریکا جویا شد و این مساله حیاتی را مورد پرسش و رفراندم قرار داد که واقعا مردم با مذاکره با امریکا را ترجیح می‌دهند یا ترجیح می‌دهند فشار اقتصادی روز افزونی را که بخش‌های اقتصادی کشور را فلج کرده و فشار غیرقابل وصفی را بر مردم وارد می‌کند، تحمل کنند.

روحانی در عین حال تاکید کرد با ایثار و وحدت مردم و با سازماندهی، برنامه‌ریزی، مدیریت بهتر و هماهنگی بیشتر می‌توان از معضلاتی که امریکا برای کشور ایجاد کرده عبور کرد.

وی در حالی بر مقاومت و برنامه‌ریزی به عنوان راه حل عبور از مشکلات ساخته امریکا در کشور تاکید می‌کند که یک روز قبل با اشاره به محدوديت‌های دولت در پیشبرد اهداف سیاسی خود گفته بود ترامپ نوزده بار از او تقاضای ملاقات کرده و وی به علت نداشتن اختیارات نتوانسته دعوت او را بپذیرد.

وی همچنین خطاب به دولتمردان امریکا گفت اگر از ظلم و تجاوز نسبت به ملت‌ها و ملت ایران توبه کنند شاید ملت ایران از جنایت‌های تاریخی آنها بگذرد.

جالب اینکه دولت جمهوری اسلامی در حالی از جنایت‌های تاریخی به ملت ایران توسط امریکا انتقاد می‌کند که این جنایت‌ها تضادی با سیاست‌های جمهوری اسلامی ندارد و به واقع آنچه که امریکا به لحاظ تاریخی در ایران انجام داده، نه تنها از نظر سیاست های جمهوری اسلامی جنایت نیست بلکه در راستای سیاست‌‌های امروز جمهوری اسلامی است. برکتاری دولت مصدق بزرگ‌ترین جنایتی است که ایالات متحده در ایران مرتکب شده، که موضوعی نیست که از نظر جمهوری اسلامی بتواند جنایت تلقی شود.

روحانی در پایان اظهاراتش با اشاره به اینکه ایران در عدول از تعهدات برجامی خود کاملا جدی است، گفت ایران در اغاز مهلت شصت  روزه به اروپا دو مورد از تعهدات برجامی خود را کنار گذاشته و بعد از شصت روز دو تعهد دیگر را نیز کنار خواهد گذاشت. وی تاکید کرد با مشارکت مردم و با مدارا و مقاومت می‌توان به پیروزی رسید.