بازگشت ظریف به وزارت امور خارجه

حسن روحانی رییس جمهور با انتشار نامه ای با استعفای ظریف مخالفت ورزید و بدنبال این امر ظریف امروز چهارشنبه به سرکارش برگشت و در مراسم استقبال رسمی از نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان حضور یافت که به دعوت رسمی رئیس جمهور ایران صورت گرفته است . روحانی در نامه اش گفته است از آنجا که شما را به تعبیر رهبری امین، غیور، شجاع و متدین و در خط مقدم ایستادگی در برابر فشارهای همه جانبه آمریکا می دانم، پذیرش استعفای جنابعالی را بر خلاف مصالح کشور می دانم و با آن موافقت نمی‌کنم.”
قبلا خبر داده شده بود که رهبر نیز با استعفای وی نیز مخالفت کرده بود

اما واکنش‌ها به استعفای ظریف همچنان ادامه دارد
. در پی استعفای ناگهانی ظریف در اخرین ساعت‌های روز دوشنبه، جامعه‌ی سیاسی کشور همچنان در شگفتی و حیرت به تحلیل این رویداد مشغول است.
گروه سیاسی تندرو و مخالف با حضور ظریف در دستگاه دیپلماسی با ابراز خشنودی آشکار از استعفای ظریف، نسبت به خروج طریف از دولت واکنش نشان داده‌اند. برخی از مقام‌های سیاسی اشکارا اعلام کرده‌اند از استعفای ظریف خوشحال هستند، و بنا به گفته برخی نماینده‌ها، کریمی قدوسی نماینده تندرو وابسته به جبهه پایداری در مجلس از مشهد، به خاطر خوشحالی ناشی از استعفای طریف در مجلس شیرینی پخش کرده است.
این افزاد کسانی هستند که تاکنون بارها خواستار محاکمه و برخورد با وزیر امور خارجه شده‌اند و برخی مثل رسایی، نماینده‌ی سابق پایداری در مجلس دوره‌ی قبل، از دستگاه قضایی خواسته است با ممنوع‌الخروج کردن ظریف، امکان محاکمه وی به علت خیانت ‌به حقوق مردم ایران به خاطر برجام را فراهم کنند. سردار سلیمانی نیز گفته رهبری ایران از حضور ظریف پشتیبانی میکند و عدم دعوت وی را ناشی از سهل انگاری اداری میداند
دیگر اخبار حاکی از این است که رییس جمهور هنوز با استعفای وی موافقت نکرده و شایعاتی تاییدنشده در خصوص درخواست رهبری از ظریف برای باقی ماندن وی در وزارت امور خارجه، منتشر شده است.
در هر حال تحلیل‌گران اعتقاد دارند در صورت مقاومت ظریف نسبت به بازگشت به دولت، شرایط نامناسب و نگران‌کننده‌ای پیش روی جامعه و دولت در سطح بین‌المللی قرار خواهد داشت و وضعیت ایران از نظر گفتگوهای بین‌المللی و رفع چالش‌های بین‌المللی پیش روی ایران، بسیار نگران‌کننده خواهد بود.
اعلام شده‌ است علت عدم حضور ظریف در نشست رئیس جمهور ایران با رئیس جمهور سوریه این بوده است که حتی خود روحانی نیز تا ده دقیقه قبل از این دیدار، از حضور اسد در ایران اطلاع نداشته است.
اما با توجه به حضور واعظی در این دیدار، برخی به عدم هماهنگی برای حضور وزیر امور خارجه در دیدار اشاره کرده‌اند و برخی علت عدم حضور وزیر امور خارجه را به شیطنت واعظی برای تنزل جایگاه وزیر امور خارجه در دولت ربط داده‌اند.
رئیس دفتر روحانی در واکنش به این اظهارات، با بیان این موضوع که از نظر حسن روحانی، ایران تنها یک سیاست خارجی و یک وزیر امورخارجه دارد، در یک پیام توییتری اعلام کرده است رییس جمهور با استعفای او موافقت نکرده است.
در اعتراض به استعفای ظریف، هشتگ ظريف بمان، در توييتر ترند شده است و طی کمتر از سه ساعت، بيش از ١٢ هزار توييت با درخواست عدم کناره‌گیری ظریف در توئیتر منتشر شده است. در همین حال مقام‌های بین‌المللی با واکنش نسبت به استعفای ظریف حضور او را در دستگاه دیپلماسی مغتنم دانسته و ابراز امیدواری کرده‌اند وی در پست خود باقی بماند.
در ادامه واکنش‌های بین‌المللی نسبت به استعفای ظریف، موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه نیز با ابراز نگرانی از استعفای ظریف تاکید کرده است حتی در صورت تغییر وزیر امور خارجه‌ی ایران، سیاست‌های اروپا نسبت به برجام تغییری نخواهد کرد.