تفسیر خبر ‎ چهارشنبه ۱۲ دی

این نخستین شماره تفسیر خبر در سال نو میلادی است ، آرزوی سالی خوش برای شما در سال جدید میلادی دارم ، آرزوی فراهم آمدن سفره آبرومند برای نسلهای آینده، و آینده ای روشن برای نسلهای کنونی و آینده ایران را دارم ، در این شماره میپردازیم به اوضاع جاری در ایران.
ایران به کجا میرود با حکومت دینی کنونی؟ آیا آنگونه که برخی میگویند در چهار چوب حکومت و سقوط حکومت ایران به سوریه تبدیل خواهد شد و یا آنگونه که دیگران میگویند چنین نخواهد شد ؟ و ایرانیان توان آن را دارند که خانه خود را سامان بدهند ؟ در ارتباط با موضوعات روز و فساد جاری و بیکاری و اعتراضات این سو و آن سو در ایران به گفتگو با میهمانان برنامه آقایان کورش زعیم عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران از تهران و رامین پرهام نویسنده از تورنتو کانادا خواهیم نشست.
ابتدا به اعتراضات مردم در مقابل مجلس نگاهی خواهیم داشت.

چالنگی : شما اگر بخواهید به عنوان یک ناظر سیاسی گزارشی از وضعیت کنونی ایران و حکومت آن به ما بدهید کجا هست و سال گذشته را چطور گذراند و در سال جدید به همان استحکام هست که در روزهای پس از انقلاب بوده و یا هر تکه اش در دست کسی است ؟

زعیم: جمهوری اسلامی با یک تفسیر مسیرش سرازیری بوده و در چند سال اخیر چند تحلیل منتشر کرده ام که آخرینش در یک مصاحبه گفته ام که همه پارامترهای فروپاشی در جمهوری اسلامی وجود دارد چون مسائلش را بارها و بارها توضیح داده بودم و ارتباط دادم با وضعیت شوروی پیش از سال ۱۹۹۰ و گفتم تمام شرایط جمهوری اسلامی در ایران کنونی همانند زمان فروپاشی شوروی است و بدتر و از سردمداران شوروی هم که اکنون صاحب منصبان رده بالا هستند مثل معاون مجلس و منطقه های دیگر مطالبی نوشته بودند که چرا شوروی فروپاشی کرد و من این مطالب را گردآوری کردم و شرح داده ام، در تحلیلم و این مطالبی که اینها میگویند در کشور ما سالهاست وجود داشته و روز به روز بدتر میشود و اکنون شرایط بسیار بدتر و خطرناکتر از زمانیست که شوروی فروپاشی کرد طول میکشد که من تمام جزئیات و پارامتر ها را شرح بدهم ولی نتیجه گیری کلی من اینست که جمهوری اسلامی نزدیک ته دره است.

چالنگی: بازتاب واقعیت است آنچه که آقای زعیم گفت؟

پرهام: بله کاملا منهم موافقم با این بخش از سخنان ایشان و این را هم اضافه میکنم که ایشان از یک خاندان سیاسی شناخته شده ایرانی هستند که پستی ها و بلندی های زیادی را در عرض یک صد سال اخیر دیده اند وقتی که چنین شخصیتی اینچنین از این نظام سخن میگوید که نزدیک به ته دره است یعنی هر واژه از این جمله را سنجیده اند و از ته دره صحبت کردن صرفا استعاره نیست و حقیقتی تلخ و دراماتیک است و بدون شک همه ما باید به فکر چاره باشیم، این که این نظام اگر به ته دره برود چیز خوبی است، ایران را نباید با خودش به ته دره ببرد. چون همه ما در چهل سال گذشته دیده ایم که ارکان سیاسی و نهادی و پرسنل این نظام که روحانیت شیعه است و براداران قاچاقچی است چنین چیزی اگر در مجموع خودش به ته دره برود چیز خوبی است اما ایران را نباید همراه خودش به ته دره ببرد. اینجاست که ما باید همفکری و همسویی داشته باشیم بین کسانی که جداً الویتشان ایران است و مسائل بعدی چگونگی دموکراسی و چگونگی نهاد های سیاسی دمکراتیک اینها چیزهایی است که بعدا به این قضیه وارد میشود و بجای خودش میاید و با ثبات و آرامش و گفتگو رسانه و آزادی و اینها را هم نیاز دارد ولی آنچیزی که باید ما به آن بپردازیم اینست که نباید بگذاریم ایران به ته دره برود.

چالنگی: این نگرانی هست و سپاس از شما که توضیح دادید اما خیلی از کارگزاران حکومت و یا دور از حلقه حکومت آنها هم بنحوی دیگر و از یک جهت دیگر ای مسائل را مطرح میکنند که بیشتر برای یاری رساندن به حکومت است و میگویند اینها اگر بروند ایران سوریه خواهد شد و این یک اهانتی هم میتواند به مردم ایران داشته باشد یعنی ایرانی ها توان این را ندارند که کشور خودشان را نجات بدهند و بتوانند کشورشان را حفظ کنند به اضافه اینکه بسیاری اوضاع کنونی سوریه را عاملش حکومت جمهوری اسلامی میدانند، تفسیر شما را میشنویم

زعیم: ببینید اصلاح طلبان هم نمیدانم که میخواهند چه چیزی را اصلاح کنند و در طول این سه دهه بحث با این افراد از این پاسخ در می ماندند چون هرچیزی را که میخواستند دست بزنند و اصلاح کنند یک قدرت مافوق مذهبی و بعد که قدرت نظامی هم به آن اضافه شد جلوی آنها می ایستاد وفقط امید اصلاح داشتند، اما نمیدانستند چه چیزی را ؟ گفتیم میشود انتخابات را آزاد کرد ، نشد.!!!!………..

با ما باشید و برنامه تفسیر خبر را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید منتظر شنیدن نظرات شما پیرامون این برنامه هستیم.

یوتیوب فایل صوتی فایل صوتی کم حجم گوگل درایو