ایران در رسانه های جهان پنجشنبه 17 آبان

رویترز: ایرانی‌ها خشم خود را متوجه ثروتمندان در قدرت کرده‌اند

خبرگزاری رویترز در گزارشی درباره اوضاع اجتماعی- سیاسی ایران می‌نویسد با آغاز دور جدید تحریم‌های آمریکا، مردم ایران خشم و اعتراض خود را به‌سوی اقلیت ثروتمندان و قدرتمندان حاکم بر کشور نشانه رفته‌اند.

رویترز می‌نویسد: «ایرانی‌ها بیش از گذشته اکنون با روی آوردن به شبکه‌های اجتماعی خشم خود را متوجه اقلیت کوچکی از حاکمان و ثروتمندان فاسد کشورشان کرده‌اند. و این درحالی است که اکثریت مردم کشور با آغاز تحریم‌های جدید آمریکا برای امرار معاش و گذراندن زندگی اقتصادی خود با شرایط سختی دست و پنجه نرم می‌کنند.

ایران در طول سال گذشته شاهد بروز ناآرامی‌های اعتراضی گسترده در سراسر کشور بوده است که برخی از آنها به خشونت نیز کشیده شده است. با این حال هرچه شرایط اقتصادی کشور بدتر می‌شود خشم و نارضایتی بیشتر مردم متوجه اقلیت ثروتمند و قدرتمند حاکم، شامل روحانیون، دیپلمات‌ها، مقامات حکومتی و افراد خانواده آنها می‌شود.

یک ملای نسبتاً ناشناخته به اسم سید مهدی صدرالساداتی که در اینستاگرام بیش از 256 هزار هوادار دارد در میان افرادی است که این نارضایتی‌ها را از طریق شبکه‌های اجتماعی بیان می‌کند.

هدف افشاگری‌های او فرزندان طبقات مرفه و وابسته به حکومت هستند. در یکی از پست‌های اخیر خود، صدرالساداتی ‘زندگی لوکس’ یک فرمانده سپاه پاسداران را مورد انتقاد قرار داده است که عکس خود و پسرش را درحالی که در بالکن یک ویلا در کنار یک ببر لمیده‌اند روی صفحه اینستاگرامش منتشر کرده است.»

صدرالساداتی در کنار این عکس فرمانده سپاه نوشته است: «ببر در خانه نگه می‌دارند؟ چه خبر است؟ اینها این ثروت‌ها را از کجا به‌دست آورده‌اند؟ مردم ما حتی نمی‌توانند یک پوشک نوزاد را هم در بازار تهیه کنند!»

رویترز می‌افزاید: «در ایران به فرزندان طبقات حاکم «آقازاده» می‌گویند که برخلاف ظاهر آن که فرزند ‘ افراد محترم’ می‌باشد، در ترم سیاسی ایران به افراد فاسد و سوءاستفاده‌جو معنی می‌دهد.»

https://uk.reuters.com/article/uk-usa-iran-sanctions-anger/facing-new-sanctions-iranians-vent-anger-at-rich-and-powerful-idUKKCN1NC0J7

خبرگزاری فرانسه: چین از فروش جت‌های مسافربری به ایران خودداری می‌کند

خبرگزاری فرانسه در گزارشی می‌نویسد یک کمپانی دولتی چین و سازنده جت‌های لوکس مسافربری از فروش هواپیماهای خود به ایران خودداری کرده است و همزمان مدیرعامل یک شرکت مشابه روسی نیز گفته است مسکو به‌خاطر نگرانی از عواقب تحریم‌های آمریکا هیچ نقشی در نوسازی ناوگان جت‌های مسافربری ایران نخواهد داشت.

تصمیمات این دو کمپانی چینی و روسی همزمان با آغاز نمایشگاه بزرگ هوانوردی چین و عرضه هواپیماهای جدید به خریداران بین‌المللی در طول این نمایشگاه اعلام شده است. پیش از این نیز معامله ایران با شرکت‌های ایرباس به بوئینگ و ای‌تی‌آر برای خرید 200 فروند هواپیمای مسافربری پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای معوق مانده است.

ژائو یوارنگ مدیر مسئول کارخانه هواپیماسازی Comac در چین به خبرگزاری‌ها در آغاز این نمایشگاه هوایی گفته است: «خیر، ما هیچ هواپیمایی را نمی‌توانیم به ایران بفروشیم. ایران از لیست مشتریان ما خارج شده است.»

https://www.reuters.com/article/us-china-airshow-iran/china-wont-sell-jetliners-to-iran-state-aero-executive-idUSKCN1NC266

فرانت پیج: تحریم‌های آمریکا حاکمان ایران را متزلزل کرده است

نشریه آمریکایی فرانت پیج در تحلیلی می‌نویسد تحریم‌های آمریکا حاکمان ایران را دچار تزلزل کرده است و علیرغم رجزخوانی آنها در مورد «مقاومت» در مقابل آنها، ضربات شدیدی به اقتصاد کشور وارد آورده است.

فرانت پیج می‌نویسد: «علاوه بر فعالیت‌های خرابکارانه، یکی دیگر از مهمترین صادرات رژیم ایران نفت کشور است. درصورت عدم فروش نفت کشور، اقتصاد آن از شرایط بحرانی کنونی بدتر هم خواهد شد و هزینه‌هایی که رژیم صرف فعالیت‌های برون مرزی خود می‌کند فشارهای مضاعفی را بر روی آن وارد خواهد کرد.

با اینکه رژیم ایران ادعا می‌کند که طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای هنوز به آن پایدار مانده‌اند، بیشترین کمپانی‌هایی که بازار ایران را ترک کرده‌اند اروپایی هستند. از آن گذشته اکنون ارتباط سیستم مالی ایران با سوئیفت نیز مورد تهدید قرار گرفته و اروپایی‌ها از انجام معاملات تجاری از طریق این تسهیلات محروم می‌شوند.

به‌نظر می‌رسد نهایتاً درمان همه مشکلی به نام ایران تغییر رژیم آن باشد. این تغییر نیز می‌بایستی به‌دست خود مردم کشور انجام شود و در این میان نیروهای نظامی و ارتش نقش اساسی را بازی خواهند کرد.»

https://www.frontpagemag.com/fpm/271879/can-sanctions-bring-regime-change-iran-ari-lieberman