واکنش وزارت امور خارجه به تحریم‌ها

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران روز چهارشنبه سردمداران امریکا را به ناآگاهی، خودشیفتگی و توهم متهم کرد و گفت امریکا تلاش می‌کند تا اقدامات خصمانه و ظالمانه خود علیه ملت ایران را اقدامی در جهت منافع مردم ایران جلوه دهد.سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت آمریکایی‌ها ماه‌هاست فریاد اعمال سخت‌ترین تحریم‌ها علیه دولت و ملت ایران را سر می‌دهند و در عین حال می‌کوشند اعلام کنند اقدامات آنها علیه ملت ایران نیست.بهرام قاسمی افزود آنها درصدد تحدید و تهدید خوشبختی و رفاه ایرانیان هستند.وی همچنین تاکید کرد آرزوهای آمریکایی‌ها درمورد شکست ملت ایران قطعا محقق نخواهد شد و ملت ایران با پیروزی از این مرحله عبور خواهد کرد.
اظهارات بهرام قاسمی در واکنش به اظهارات برایان هوک فرستاده ویژه امریکا در امور ایران، ابراز می‌شود.هوک گفته است اقلام دارویی، غذایی و تجهیزات پزشکی و کشاورزی در لیست اقلام تحریمی آمریکا قرار ندارند.
برایان هوک همچنین اظهار داشته است هدف تحریم‌های آمریکا علیه ایران، دولتمردان جمهوری اسلامی ایران هستند، نه مردم ایران.
اظهارات برایان هوک در این خصوص که امریکا، دارو، غذا و تجهیزات پزشکی و کشاورزی را تحریم نکرده است، در ظاهر سخن درستی است، اما برایان هوک عمدا یا سهوا این نکته مهم را نادیده گرفته است که به علت محدودیت گسترده مبادلات تجاری، اقتصادی و بانکی، و ممنوعیت مبادلات بانکی، در عمل امکان این نقل و انتقال‌ها برای ایران فراهم نیست.
دارو تحریم نیست، اما در عین حال ایران به علت ممنوعیت مبادلات بانکی و فراهم نبودن امکان پرداخت پول در سطح بین‌المللی قادر نیست هزینه موردنیاز خرید دارو را به نهادهای بین‌المللی بپردازد.
بسیاری از داروها در داخل ایران تولید می‌شوند و برای تولید این داروها لازم است مواد اولیه آنها وارد کشور شوند. در شرایطی که امکان مبادلات تجاری با دیگر کشورها وجود ندارد و به علت تحریم بانکی، ایران قادرنیست هزینه مورد نیاز برای خرید کالاها من جمله دارو تجهیزات پزشکی، کشاورزی و دارویی را پرداخت کند، این موضوع که تحریم‌ها، دارو و تجهبرات پزشکی را هدف قرار نداده حرفی بی‌معنی است.
علاوه بر این، یکی از موارد تحریمی علیه ایران، تحریم‌های مربوط به ناوگان هوایی است.بر اساس تحریم‌های امریکا، هبچ شرکتی اجازه ندارد تجهیزات لازم برای بازسازی هواپیماها یا تجهیز ناوگان هوایی ایران را در اختیار جمهوری اسلامی قرار دهد. علاوه بر این، تحریم‌های هوایی، فروش هواپیما به ایران را نیز ممنوع می‌کند. لذا امکان نوسازی ناوگان هوایی برای ایران فراهم نمی‌شود.
وجود ناوگان فرسوده هوایی در ایران، مستقیما جان مردم را هدف قرار می‌دهد و بر عکس مقام های ارشد جمهوری اسلامی در این زمینه کوچک‌ترین آسیبی نمی‌بینند. آنها برای سفرهای داخلی و خارجی خود از بهترین بخش ناوگان هوایی ایران استفاده می کنند و گروهی که در اثر استفاده از ناوگان هوایی فرسوده آسیب می‌بیند و ناگزیر است تا برای جابجایی‌های درون سرزمینی و بیرونی خود از ناوگان هوایی فرسوده استفاده کند و جان خود را به خطر بیندارد، مردم عادی و شهروندان عادی هستند.
مشکلات دارویی نیز عمدتا گروه‌های آسیب‌پذیر را تحت تاثیر قرار می‌دهند و گروه های فرادست اجتماعی یا برای درمان خود از امکانات خارج از کشور استفاده می‌کنند یا اگر هم در داخل معالجه شوند به بهتربن تجهیزات دارویی و پزشکی که با وجود تحریم‌ها با قیمت گزاف وارد کشور می‌شوند استفاده می‌کنند. بنا براین، تحریم‌های گسترده در کشور نه دولتمردان و نه طبقات بالای اجتماعی را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند و تنها فقرا و فرودستان جامعه هستند که از این تحریم‌ها آسیب می‌بینند.