تفسیر خبر جمعه ۲۶ مرداد

دراین شماره از برنامه تفسیر خبر بررسی میکنیم
پیامد های توافق قزاقستان، حقوق ایران و مردم ایران در دریای خزر به چه شکل و چگونه است

محمد جواد ظریف میگوید در قزاقستان نه توافقی در باره بستر سطحی دریا و بستر زیرین دریا به امضاء نرسیده است ،!! واقعیت چیست؟؟

در ادامه نگاهی خواهیم داشت در سالگرد آتش زده سینما رکس آبادان ، چه دستانی آتش افروختند ، محاکمات پشت دربهای بسته ،و شاکیان چه سرنوشتی یافتند.

میهمانان این برنامه آقایان دکتر علیرضا نوری زاده و محمد نوری زاد

در ابتدای برنامه از خبر درگذشت هنرمند و بازیگر سینما و تئاتر کشورمان زنده یاد عزت الله انتظامی که امروز به هفت هزار سالگان پیوست شما را باخبر خواهیم ساخت.

نوری زاده : من هم در گذشت هنرمند سینما و تئاتر ایران زنده یاد عزت الله انتظامی را به خانواده و ملت ایران تسلیت میگویم،انتظامی با بازی های درخشانش در نقش آقای هالو و فیلم گاو و ….فراموش نمیکنیم و همیشه در خاطره ها باقی خواهد ماند.

نوریزاد: من هم به سهم خودم درگذشت روانشاد عزت الله انتظامی را تسلیت می گویم ،او اتفاق بزرگی در سینما و تئاتر کشورمان بود. اما یک غم بزرگ این اواخر تیم احمدی نژاد برای او ایجاد کردند که ایشان با آن تا این اواخر درگیر بود،اما از بزرگی او هرگز کاسته نشد ،فقدانش غم انگیز است.
چالنگی : از دست رفتن هنرمندان غم بزرگی است و از دست رفتن سرزمیها غمی بزرگتراست، گفته میشود که ایران در کنوانسیون قزاقستان بخشی از حقوق خود را ازدست داده است ، اینها شاید از عدم شفافیت مسئولین است که مردم را در جریان قرار نمیدهند، آقای ظریف هم آنقدر متناقص صحبت کرد که چیزی دستگیر کسی نشد،.تفسیر شما را میشنویم؟

نوری زاده: اشاره ای به از دست دادن هنرمندان کردید امروز بعد از نیم قرن مجله دنیای ورزش متوقف شد،. و اما در مورد دریای مازندران ، در طول هفته گذشته هم من و هم شما راجع به این موضوع زیاد صحبت کرده ایم، اینبار میخواهم به دو نکته اشاره کنم ، یکی اینکه اشتباه نشود وقتی صحبت از پنجاه پنجاه میشود بعضی ها میگویند کی این سهم ما بوده است.
باز یک توضیح مختصری بدهم ،در قوانین بین المللی وقتی که یک آبراه بین دوکشور واقع میشود طبیعتا این آبراه ملک مشاع طرفین است، در مورد دریای مازندران در دو قرار داد این امر تاکید شده است حتی بنام آبراه ایران و شوروی نام گذاری هم شده است، که بین دوکشور به سهم مساوی تقسیم گردیده است.
ایران هیچ زمانی ناو جنگی اش را تا نیمه دریای خزر نمی برده است، اما این اختیار را داشته که تا آنجا ماهیگیری کند، و موضوعی که مشخص نشده بوده موضوع کف دریاست که آنزمان هم هنوز نفت و گازی کشف نشده بوده است که به آن رسیدگی کنند،.
در سال 1996 آقای اکبر ولایتی مذاکراتی با کشور های تقسیم شده از اتحاد جماهیر شوروی انجام داد و مذاکره کننده دکتر ملکی بود که بر پنجاه درصد حق قانونی ایران پافشاری نمود، و گفت پدری مرده است و ارثش باید بین بچه هایش تقسیم شود نه اینکه به خانه همسایه تجاوزبشود و از مال همسایه بخواهند بدهند،اما توسط ولایتی از کار برکنار شد و خود ولایتی وارد مذاکره شد ، رجب صفروف نماینده روسیه میگوید ما انتظار نداشتیم که ایران از حق پنجاه درصدی خود کوتاه بیاید و شگفت زده شدیم وقتی ولایتی این را نگفت. و این موضوع مسکوت ماند . برای برسمیت شناختن سهم ها قرار شد ثروت کف دریا توسط یک شرکت نفت و گاز معلوم گردد و استخراج شود و بین کشور ها تقسیم شود اما آذربایجان تمام منابع نفتی را میبلعد، این درست نیست!!. در حالی که قانونا این محل جزو ایران بوده است. حالا چیکار کرده اند قزاقستان و روسیه میگویند در باب کف دریا ایران و ترکمنستان بنشینند و بحث کنند،. این رژیم بی لیاقت در سال 2004 شرکت توتال آمد و پیشنهاد استخراج نفت و گاز را به اینها داد ، آقای رستم قاسمی و کردان گفتند اگر به ما پورسانتاژ میدهید ما قبول میکنیم ، آنها هم قبول نکردند و رفتند با آذر بایجان قرار داد بستند و برای آنها استخراج کردند.

نوریزاد: من حدود ۱۲ سال پیش سفری به باکو کردم در تمام خط ساحلی و تمام کوچه های منشعب از آن دستگاههای قدیمی حفاری نفت به ردیف داشتند کار میکردند،و این سئوال برایم پیش آمد که چگونه است که اینها فقط دارند نفت استخراج میکنند مگر شیب زمین بطرف آنهاست،. بزرگترین نکته ای که در کشور ما دست به دست شده است پنهان بودن بسیاری از مسائل از مردم است، من میگویم که در پرونده ملایان در ایران این یکی نمود نداشت که نمود پیدا کرد است بنام وطن فروشی. ما انسانهای منصفی هستیم میگوییم قبلا شوروی بوده تقسیم شده به چند کشور در اطراف دریای خزرو انصاف را باید رعایت کرد، ولی شما قبلا پنجاه درصد بهرمندی این دریا مال تو بوده است و میتوانستی در گفتگوها و مجامع بین المللی اصرار بورزی که به یک سهم قابل توجه دست پیدا کنی ، به گمان من اینها همه اش از مخفی کاری شخص رهبر است ، اینها مسائل متعددی را پنهان نگاه داشته اند، وابستگی های پس پرده زیاد دارند، و واقعا من مشکوکم در نسبتی که بین شخص رهبر و پوتین هست، مگر میشود یک نفر آنقدر نسبت به یک رئیس جمهور کشور شمالی وا داده گی داشته باشد که کشور خودش را فرش کند برای او؟
شما در هیچیک از قراردادهای احداث نیروگاه اتمی به زمان سی سال بر نمیخورید !!؟ این یعنی چی؟؟ در هر کجا انگشت بگذارید ما در معامله با روس ها زیان دیده ایم. هر کجا ملایان قدم جلو گذاشته اند ، پس کشیده اند و عقب نشینی کرده اند!! چرا هیچ نماینده ای از این مذاکرات خبر نداشته است، اطمینان داشته باشید که نقاط ضعفی شخص رهبر در روابطش با پوتین و دستگاههای امنیتی او دارد که اینجور کشور را به ارزان ترین قیمت میفروشد، واین داغ دیگری است بر پیشانی اینها که به کشتار سال ۶۷ زندانیان و گروگانگیری سفارت آمریکا و انرژی اتمی اضافه گردیده است. مثل اینکه نباید این مردم یک روز آسوده داشته باشند

با ما باشید و برنامه تفسیر خبر را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید.منتظر شنیدن نظرات شما پیرامون این برنامه هستیم.

یوتیوب دانلود فایل صوتی فایل صوتی کم حجم گوگل درایو