خانواده سعید عابدینی: دیگر اهرم فشاری برای آزادی او نمانده

همسر سعید عابدینی، کشیش ایرانی – آمریکایی، می‌گوید که او و خانواده‌اش وقتی متوجه شده‌اند دولت باراک اوباما در جریان مذاکرات هسته‌ای با ایران هیچ تلاشی برای تضمین آزادی شوهر او نکرده است، به شدت ناراحت شده‌اند.
نغمه عابدینی همسر خانم عابدینی در این خصوص گفته است: «ایران هیچ انگیزه‌ای برای آزادی سعید عابدینی ندارد. به نظرم دیگر اهرم فشاری در دست نداریم.»
وی افزود: «حالا ما مجبوریم راه‌های دیگری را در نظر بگیریم و از کشورهای دیگری بخواهیم اعلام موضع کنند چرا که کشور ما زمانی که می‌توانستیم از این اهرم فشار استفاده کنیم، ترجیح داد ساکت بماند.»
پیشتر مرکز آمریکایی قانون و عدالت که نمایندگی خانواده سعید عابدینی را برعهده دارد در نامه‌ای به جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا از او خواسته بود که آزادی عابدینی را یکی از شروط هر گونه توافقی با جمهوری اسلامی در رابطه با برنامه اتمی آن قرار دهد. پیش از این کمیته روابط امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا هم از دولت اوباما خواسته بود که برای آزادی سعید عابدینی تلاش بیشتری به خرج دهد.
سعید عابدینی، شهروند آمریکایی بیش از یک سال است که به خاطر گرویدن به مسیحیت و اتهام تشکیل و راه‌اندازی کلیساهای خانگی به قصد برهم زدن امنیت ملی در ایران به هشت سال حبس محکوم شده است. جان کری وزیر خارجه امریکا دوم فروردین ماه امسال در بیانیه‌ای از آزار و اذیت‌های جسمی و روحی آقای عابدینی در زندان ابراز نگرانی کرده بود. پارلمان اروپا نیز مهرماه امسال با صدور قطعنامه‌ای از دولت ایران خواست سعید عابدینی را فورا آزاد کند.