پنجره ای رو به خانه پدری جمعه ۲۸ اردیبهشت

این شماره از برنامه پنجره ای رو به خانه پدری را با شعری از دفتر اشعار دکتر علیرضا نوری زاده آغاز مینماییم و سپس همراه با شما خوبان به گفتگو با آقای ناصر شاهین پر تاریخ شناس و همکار عزیز مان در تلوزیون ایران فردا خواهیم پرداخت.

دکتر نوری زاده :تاریخ را که بررسی میکنیم چه دوره ای شباهت تاریخی با این دوره ای که هستیم دارد؟

آقای شاهین پر: بزرگترین شباهت این دوره دولت مردان ایرانی تحلیل نکردن مسايل سیاسی جهان است همانطوری که قاجار ها هم نمیدانستند. آنها نمی دانستند که سفیر انگلیس به چه منظور این حرفها را میزند، در نتیجه مفعول حوادثی میشدند که از اصل آن حادثه خبر نداشتند، و میشد جلوی آنرا گرفت، میشد به طریق دیگری عمل کرد. هیئت حاکمه امروزدر صحنه سیاسی جهان باتمام وسائل امروزی و داشتن پرسنل تحصیل کرده همان اشتباهات را میکند. مثلا این آقای ظریف آدم دانایی است!!!کار خودش را بلد است ولی در بین پیچ و مهره های نظام گیر کرده است.

اشتباهاتی که اگر این هیئت حاکمه نکرده بود ایران الان چه منزلتی داشت. صرف نظر از این حبس فکری که برای مردم بوجود آورده است . صرفنظر از این سانسور عظیمی که برای تفکر انسان ایجاد کرده اند و قرن ها جامعه ایران را به عقب رانده اند. حالا این دیکتاتوری را بوجود آورده اید که یک کاری بکنید برای این مملکت ولی آنچه که کرده اید اشتباه بوده است.

رضا شاه هم همین کار را کرد ولی کارهایی را هم انجام داد. او هم میگفت کسی حرف نزند حزب درست نکنید بگذارید من کارهایم را بکنم اما بالاخره کارهایی هم که انجام داده به نفع مردم و مملکت بوده است. ولی اینها این خفقان را بوجود آورده اند ولی کلیه کارهایشان غلط بود.

اینکه شما بیایید موشک بسازید و روی آن بنویسید اسراییل باید نابود گردد و پرچم آمریکا را آتش بزنید و در آخر هم در بن بست گیر بکنید که بیایند تمام پایگاهایتان را در سوریه منهدم کنند و میلیاردها دلار موشک و اسلحه و مهمات شما را به آتش بکشند و اینها حتی صدایتان در نیاید و هیچ هم نگویند. چون میدانند از این هم بدتر خواهد شد.
شما اینقدر مرگ بر آمریکا میگویید و او را دشمن می نامید و در عوض همه چیزتان را به روسهایی بدهید که وقتی میخواهند مراکز شما را بزنند آنها تمام مراکز دفاعیشان را خاموش میکنند و به اسراییل چراغ سبز میدهند. یعنی چه ؟؟؟؟
اینها فکر میکردند که یک متحد نظامی دارند اما حالا میبینند که این متحد نظامیشان چقدر تو زرد از آب درآمده است. وزیر دفاع روسیه بدنبال راهی است که از سوریه بیرون برود و شما تازه بفکر این هستید که چطور آنجا بمانید.

دلائل زوال حکومت صفویه خیلی شباهت با این دوره هیئت حاکمان جمهوری اسلامی دارد هردو دست به دامان خرافات و امام زمان شده اند .

دکتر نوری زاده: چه باید کرد؟؟

آقای شاهین پر: بنظر من این چهل سال حکومت آخوندها به اندازه چهار صد سال به ایران ضربه زده است و تا این خرافات از این جامعه رخت ببندد سه نسل طول میکشد. اینها ابلیس گونه عمل کردند مثل اینکه کسی به اینها روش انهدام اقتصاد و منابع ایران را دیکته میکند. با بهره های 21 و 22 درصدی مردم را عادت به خانه نشینی کردند و اسمش را گذاشتند اقتصاد بانکی اسلامی.

با این وجود فروش نفت در زمان این حکومت برابر است با تمام دورانهای تاریخ فروش نفت ایران.
اما چه کار کردند ؟؟ تمام صنایع و کارخانه ها با ورشکستگی روبرو شدند.

دکتر نوری زاده : فقط هشتصد میلیارد دلار در زمان احمدی نژاد نفت فروخته شد. این حیرت انگیز است و در طول تاریخ وضع به این شکل نبوده است ببینید در عصر مدرنیته و تکنولوژی که همه امکانات هست که ایران یک ابر قدرت منطقه باشد بلند شده ایم رفته ایم یمن، یمن چی دارد؟؟ با ما مرز مشترک دارد، چی دارد؟؟ رفته ایم مدرسه درست کنیم، و آنجا را آباد کنیم . خیر داریم موشک به آنها میدهیم و بدبختی و آوارگی را به آنها میدهیم.

آقای شاهین پر : اگر انسان دوست بودند در یمن بیمارستان و دانشگاه می ساختند.

دکتر نوری زاده: حرفهایی که جان بولتن زد که ما قصد براندازی نداریم، شما رژیمی را تحت فشار و منگنه قرار میدهید، و آن رژیم دو راه حل بیشتر پیش رو ندارد، یا مردم را سرکوب کند و یا با مردم کنار بیاید. اگر با مردم کنار بیاید یعنی براندازی بدون خونریزی انجام شده است، شما فکر نمیکنید که این رژیم اگر عقل داشت نباید یک کنفرانس آشتی ملی میگذاشت تا همه مردم در آن شرکت کنند و کشور را نجات دهند.؟؟؟

آقای شاهین پر: هیچگاه در طول تاریخ هیچ هیئت حاکمه ای نبوده که بدون پشتیبانی ملتش بتواند قدم از قدم بردارد این ها همه به زوال منتی شده اند.

دکتر نوری زاده : ما گرفتار 28 مرداد هستیم از سال 32 تا اکنون، یک عده ای میگویند این انقلاب بدلیل 28 مرداد بوجود آمد، یک عده ای میگویند شاه باعث انقلاب شد و عده ای میگویند مصدقی ها و جبهه ملی ها عامل بوجود آمدن انقلاب شده اند. شما بعنوان کسی که تاریخ را به گونه ای دیگر می بیند 28 مرداد را چگونه میبینید؟؟

آقای شاهین پر: به اعتقاد من ام آی 6 این کودتا را انجام داد و این کودتا هم برعلیه شاه و هم برعلیه مصدق یکسان بود.

در واقع ام آی 6 آمریکاییها را هم وادار به همکاری کرد. اگر در آمریکا برادران دالاس برسر کار نمی آمدند انگلیسی ها تیغشان نمیبرید. امریکاییها نمیخواستند برعلیه مصدق اقدامی بکنند حتی پیشنهاد پنجاه پنجاه به انگلیسی ها دادند ولی انگلیس تصمیم خودش را گرفته بود و میگفت مصدق باید برود.
انها به شاه ایران هم فشار می آوردند و او زیر بار نمی رفت چون احترام برای ملی شدن نفت قائل بود. ولی به او اخطار دادند اگر قبول نکنی مانند پدرت تو را هم خلع خواهیم نمود. ما مثل موم در دستان اینها بودیم . حال اگر ندانیم که که هستیم و کجا هستیم این سیلی که از بالای سرمان عبور میکند ما را خفه خواهد نمود.

دکتر نوری زاده: چرا در آن زمان مردم بیرون نیامدند؟

آقای شاهین پر: مصدق خواست که مردم بیرون نیایند و مانع از کشته شدن مردم شد و گفت من آمده ام کاری انجام بدهم اگر نشد نمی خواهم مملکت را از دست بدهم.

متاسفانه یکی از دستاوردهای 28 مرداد دو قطبی کردن مردم ایران بود امروز عده ای مصدقی و عده ای شاه اللهی شده اند و از این دوقطبی شدن جامعه متاسفم چون هردو اینها را سیل برد.

با ما باشید و برنامه پنجره ای رو به خانه پدری را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید. منتظر شنیدن نظرات شما پیرامون این برنامه هستیم.

یوتیوب فایل صوتی فایل صوتی کم حجم گوگل درایو