پرداخت یارانه‌های نقدی حذف و بن کالا جایگزین آن می‌شود

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس ایران اعلام کرد که با تصمیم دولت حسن روحانی، پرداخت یارانه‌های نقدی حذف و «بن کالا» جایگزین آن خواهد شد. این اظهار نظر در شرایطی است که پیش از این، دولت بارها اعلام کرده بود برای پرداخت یارانه‌ها دچار کسری بودجه ۱۴ هزار میلیارد تومانی هستند. نزدیک به سه سال پیش در دولت محمود احمدی‌نژاد قانون «هدفمند سازی یارانه‌ها» به اجرا درآمد که بر اساس آن، دولت بایستی بخشی از درآمد حاصل از حذف تدریجی یارانه‌ها از برخی اقلام را با عنوان «یارانه نقدی» به مردم پرداخت می کرد. بدین ترتیب دور اول هدفمندسازی یارانه‌ها از ۲۸ آذرماه ۸۹ آغاز شد. اما علی‌رغم پرداخت منظم یارانه‌ها در دولت پیشین، دولت‌مردان جدید، احمدی‌نژاد و تیم او را متهم می‌کنند که برای تامین منابع پرداخت یارانه‌ها دست به اقدامات غیرقانونی فراوانی زده‌اند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس می‌گوید با تصمیم دولت پرداخت یارانه نقدی حذف و بن کالا جایگزین یارانه نقدی می شود.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تصمیم دولت مبنی بر حذف پرداخت یارانه نقدی، تصریح کرد: تصمیم دولت در سال آینده پرداخت یارانه به صورت غیر نقدی است.

نماینده مردم رشت در مجلس ایران با بیان اینکه در قانون ذکر نشده که حتما یارانه به صورت نقدی پرداخت شود، افزود: شرایط اقتصادی کشور ما حکم می‌کند بهترین گزینه را انتخاب کنیم؛ به دلیل اینکه پرداخت غیر نقدی موجبات جلوگیری از عدم افزایش حجم نقدینگی و سقوط بیشتر ارزش ملی پول را فراهم می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه حاکمیت نیز به سمت هدفمند کردن کمک‌های یارانه‌ای حرکت می کند، ادامه داد: در این مرحله دو موضوع وجود دارد؛ یکی هدفمند کردن یارانه ها و دیگری توانمندسازی مردم است، به عنوان مثال زمانی که اقتصاد یک کشور با ضعف مواجه می شود برای جلوگیری از به خطر افتادن بهداشت و سلامت مردم، حاکمیت بر سلامت مردم سرمایه گذاری می کند اما در این راستا یارانه ای که پرداخت می شود در جهت غیر سلامت مصرف می شود؛ بنابراین با حذف یارانه نقدی حاکمیت یارانه ها را نیز هدفمند کرده است.

جعفر زاده ایمن آبادی با تاکید بر اینکه پرداخت غیر نقدی یارانه ها را بهترین اقدام می دانیم، درباره زمان اجرای فاز دوم این قانون گفت: اشکالاتی که در مرحله اول به وجود آمد باعث شد یک قانون خوب، نادرست اجرا شود که نتیجه آن بسیار نامناسب بود.

وی افزود: مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها در سال ۹۳ با رفع اشکالات مرحله اول اجرا می شود، ضمن اینکه این قانون متوقف نمی شود، هدفمندی یارانه‌ها قانون بسیار خوبی بود که در تمام دنیا اجرا شده است اما با توجه به اینکه دولت یازدهم به صورت عقلانی با موضوعات برخورد می کند اگر سریعتر مشکلات رفع شود می توانیم وارد مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها شویم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به این سوال که آیا یارانه برای همه اقشار به صورت غیر نقدی پرداخت می شود؟ گفت: غیر نقدی مشمول همه افراد نمی شود و این عدالت نیست.

وی با اشاره به اینکه حذف پرداخت یارانه نقدی یک نظریه اقتصادی است، گفت: کشور ما دیگر ظرفیت پمپاژ پول را ندارد.

جعفر زاده ایمن آبادی در پاسخ به این سوال که جایگزین یارانه غیرنقدی چه خواهد بود، گفت: کالاهای مصرفی در قالب بن کالا دراختیار مردم قرار می گیرد.

آقای ایمن آبادی در پایان هم با بیان اینکه بن کالا با کوپن که در گذشته ارائه می شد، متفاوت است، گفت: عده ای فکر می کنند این بن کالا همان کوپن است در صورتی که اینگونه است؛ در کوپن توزیع کالا برای حذف دلالان بود در حالی که با این روش کالا توزیع نمی شود بلکه یارانه ای که افزایش توان قدرت خانوارها را در پی دارد در دستور کار دولت است.

پیشتر دولت روحانی با اعلام اینکه منابعی برای تامین پرداخت یارانه‌ها ندارند، درصدد بودند با تصویب طرحی «چند دهک ثروتمند» را از قانون هدفمند کردن یارانه‌ها حذف کنند، اما با اعلام کسری بیش از حد بودجه، چندی دولت جدید هشدار داد که ممکن است به‌زودی پرداخت یارانه‌ها قطع شود. در این خصوص محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت گفته بود: «اگر مطالبات به طور کافی صورت نگیرد، امکان حذف کامل پرداخت یارانه‌ها وجود دارد.» در دولت روحانی تاکنون سه نوبت یارانه‌ها پرداخت شده است. دولت‌مردان جدید احمدی‌نژاد را متهم کرده‌اند که در راستای تامین منابع اجرای طرح هدفمند کردن یارانه «پول‌های زیادی به‌خلاف قانون» از شرکت های تابع بخش انرژی برداشته است. آقای زنگنه، در این خصوص گفته بود: «یک عده آدم که فهم عمیقی از حوزه انرژی نداشتند، به‌خاطر اجرای هدفمندی یارانه‌ها، دستگاه‌های بزرگ بخش انرژی کشور را به نابودی کامل رساندند، کار این افراد مثل کسی است که سوار بر یک آمبولانس برای رساندن مریض به مقصد در راه صدها نفر را زیر گرفته و کشته و هزاران دست و پا را شکسته است؛ این دوستان به‌اسم دادن یارانه به مردم دستگاه‌های بزرگ انرژی همچون توانیر، شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی و شرکت گاز را با تخلف از قانون، نابود کردند.»