ترکان: نیمی از یارانه‌های نقدی از راه‌های غیرقانونی تامین شده

اکبر ترکان مشاور ویژه رییس جمهوری ایران اعلام کرده است که تاکنون تنها ۵۲ درصد از یارانه‌های نقدی از راه قانونی تامین شده است و ۴۸ درصد مابقی از منابعی غیر از درآمد حاصل از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی به دست آمده است.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، اکبر ترکان با اشاره به نزدیک شدن سومین سال از آغاز هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد که در قانون به صراحت آمده که منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها باید در سه بخش هزینه شود: ۵۰ درصد باید به خانوارها تعلق گیرد، ۳۰ درصد به بنگاه‌های تولیدی داده شود و ۲۰ درصد صرف مصارف عمومی دولت شود.
به گفته وی، پس از گذشت حدود سه سال نه تنها سهم ۵۰ درصد بنگاه‌های تولیدی و مصارف عمومی داده نشده که بیش از دو برابر از درآمدها نیز به خانوارها اختصاص داده شده که این منابع از جاهای مختلف بوده است.
وی درباره میزان درآمدهای دولت از هدفمندی‌ یارانه‌ها گفت که دولت از این طرح ماهانه حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان درآمد دارد اما مجبور است برای پرداخت نقدی به خانوارها ماهانه ۳۵۰۰ میلیارد تومان بودجه تامین کند.
به گفته مشاور ویژه رییس جمهور دولت قبلی پرداخت نقدی را در اولویت قرار داده بود، و از همین رو تمامی منابع و امکانات دولت بسیج شد تا این پرداخت‌ها انجام شود.
ترکان تاکید کرد که دولت قبلی تنها پرداخت نقدی را مورد توجه قرار داد و بخش‌های دیگر این قانون را جرا نکرد.
روز دوشنبه علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد و دارایی نیز با انتقاد از دستورات اقتصادی دولت پیشین یادآور شده بود که حتی نیمی از درآمدهایی که دولت محمود احمدی‌نژاد در بودجه امسال پیش‌بینی کرده بود محقق نشده است.