تاکید مجدد سخنگوی کاخ سفید: دیدار حسن روحانی با باراک اوباما منتفی ندانست

در حالی که وزارت خارجه آمریکا شرکت جان کری در نشست گروه ۱+۵ با حضور محمدجواد ظریف را تایید کرده، سخنگوی کاخ سفید هم دیدار حسن روحانی و باراک اوباما را منتفی ندانست. بن رودز، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه یکم مهرماه در پاسخ به خبرنگاران گفت در حالی‌که دیداری بین دو رییس جمهور ایران و آمریکا برنامه‌ریزی نشده اما نمی‌توان آن را منتفی دانست.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران، روز گذشته ایران را به مقصد ایالات متحده ترک کرد تا در اجلاس شصت و هشتم مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کند.
روحانی پیش از ترک تهران گفت: «اولین هدف این سفر این است که در فرصتی که برای بنده و هیات همراه پیش می‌آید چهره واقعی ملت ایران را به جهان معرفی کنیم؛ به عنوان ملتی فرهنگ‌دوست، صلح‌دوست و ملتی که در پی پیشرفت است بدون اینکه بخواهد لطمه‌ای به کشورهای دیگر وارد کند.»
آقای روحانی همچنین با بیان اینکه «ملت ایران با هرگونه خشونت و افراط مخالف است» گفت «مردم ایران مورد ظلم و ستم و فشار نابه‌جای بین‌المللی قرار گرفته است.»
امروز سه‌شنبه روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی خواهد کرد. وی همچنین قرار است با فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه نیز دیدار کند.
در همین حال سخنگوی کاخ سفید دیدار حسن روحانی و باراک اوباما را منتفی ندانست.
بن رودز، سخنگوی کاخ سفید، امروز دوشنبه یکم مهرماه در پاسخ به خبرنگاران گفت در حالی‌که دیداری بین دو رییس جمهور ایران و آمریکا برنامه‌ریزی نشده اما نمی‌توان آن را منتفی دانست.
به گزارش خبرگزاری فرانسه سخنگوی کاخ سفید گفت واشینگتن آماده همکاری با دولت ایران در سطوح مختلف است مشروط به اینکه ایران به نگرانی‌های بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای‌اش پاسخ دهد.
باراک اوباما رییس جمهور ایالات متحده و حسن روحانی رییس جمهور ایران هر دو در روز سه‌شنبه در سازمان ملل سخنرانی خواهند کرد.
اوباما و روحانی هر دو پیشتر گفته‌اند که با یکدیگر نامه رد و بدل کرده‌اند.
از سوی دیگر جن پساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم اعلام کرد جان کری از اظهارات همتای خود محمد جواد ظریف درباره یک «پاسخ واقعی» استقبال می‌کند.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین تایید کرد جان کری در نشست روز پنجشنبه گروه ۱+۵ که در نیویورک برگزارمی‌شود شرکت خواهد کرد. قرار است محمد جواد ظریف نیز در این نشست شرکت کند.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «همچنانکه که ما پیش از این گفته‌ایم، امیدواریم دولت جدید ایران به طور واقعی با جامعه جهانی همکاری کند تا به یک راه‌حل دیپلماتیک برای برنامه هسته‌ای ایران نایل شد.»
جن پساکی تصریح کرد: «ما همچنان آماده همکاری با ایران هستیم اگر دولت روحانی به صورت جدی راه تعامل را انتخاب کند.»

این نخستین سفر رییس جمهوری جدید ایران به نیویورک برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد است. محمدعلی نجفی، رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و معاون رییس جمهوری، محمدرضا صادق و حسام‌الدین آشنا، دو تن از مشاوران رییس جمهوری، محمد نهاوندیان، رییس دفتر رییس جمهوری، دستغیب نماینده شیراز و سیامک مره صدق، نماینده یهودیان در مجلس شورای اسلامی، آقای روحانی را در سفر به آمریکا همراهی می‌کنند. روحانی در این سفر برخلاف احمدی‌نژاد، با همراهانی کم‌شمار عازم نیویورک شده است. یکی از این همراهان، نماینده کلیمیان در مجلس است.