دبیرکل ناتو: پیروزی روسیه، رهبران ایران و چین و کره شمالی را جسورتر می‌کند

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در افتتاحیه نشست سران ناتو در آمریکا گفت پیروزی روسیه می‌تواند ایران، کره شمالی و چین را جسورتر کند. آقای بایدن هم در سخنرانی خود از کمک پنج عضو ناتو به دفاع هوایی اوکراین خبر داد.
استولتنبرگ گفت نتیجه جنگ اوکراین، «امنیت جهانی را برای چندین دهه شکل خواهد» و هشدار داد این موضوع «هزینه و خطر» بزرگی به دنبال خواهد داشت.
ینس استولتنبرگ بار دیگر ایران، چین و کره شمالی را به حمایت از روسیه متهم کرد و گفت «همه آنها می‌خواهند ناتو شکست بخورد.»

او فروردین ماه امسال نیز هشدار داده بود که ایران، روسیه و چین «اتحاد اقتدارگرایان» تشکیل داده‌اند و در حال همکاری نزدیک‌تر علیه دموکراسی‌های غربی است.

در همین حال جو بایدن رئیس‌ جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ۱۹ تیر در نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، متعهد شد با قدرت از اوکراین در برابر تهاجم روسیه دفاع کند و اطمینان داد کی‌یف ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را متوقف خواهد کرد.

یکی از محورهای اصلی نشست سران ناتو تعهدات جدید کمک‌های نظامی و بشردوستانه به اوکراین است. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت این اجلاس مسیر اوکراین جنگ زده به سوی عضویت در ناتو را «بیش از پیش» تقویت خواهد کرد.

جو بایدن در خوشامدگویی خود به سران و نمایندگان ارشد کشورهای عضو ناتو در این نشست که در شهر واشنگتن برگزار میشود گفت: «پوتین چیزی کمتر از تسلیم کامل اوکراین و محو این کشور از روی نقشه نمی‌خواهد، ولی اوکراین می‌تواند پوتین را متوقف کند.
رئیس‌ جمهوری آمریکا در سخنانی در آغاز این اجلاس گفت: «ناتو قوی‌تر از هر زمانی در تاریخ خود است.» آقای بایدن مدال آزادی ریاست جمهوری که بالاترین نشان افتخار غیرنظامی ایالات متحده است را نیز به گردن ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو آویخت.

جو بایدن به همراه رهبران آلمان، ایتالیا، هلند و رومانی با صدور بیانیه‌ای مشترک با رئیس‌ جمهوری اوکراین، از تحویل پنج سامانه پاترویت و دیگر پدافندهای هوایی راهبردی برای حفاظت از شهرها، غیرنظامیان و سربازان اوکراینی خبر داد. آنها گفتند پدافندهای دفاع هوایی استراتژیک اضافی در سال جاری اعلام خواهد شد.

ولودیمیر زلنسکی رئیس‌ جمهوری اوکراین، روز سه‌شنبه وارد واشنگتن شد و قرار است پنجشنبه با رئیس‌ جمهوری آمریکا دیدار کند. او گفته است به دست‌کم هفت سامانه دفاع هوایی پاتریوت نیاز دارد، که این هدف با تحویل‌های جدید اعلام شده در روز سه‌شنبه محقق شد.
او در حساب های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «ما برای گرفتن ضمانت‌های امنیتی بیشتر برای اوکراین می‌جنگیم و این شامل تسلیحات و حمایت مالی و سیاسی می‌شود.»

همزمان، یک مقام ارشد ناتو روز سه‌شنبه گفت روسیه مهمات و نیروی لازم برای شروع یک حمله بزرگ در اوکراین را ندارد و نیازمند تأمین مهمات بیشتر از کشورهایی فراتر از ایران و کره شمالی دارد.

اوکراین درصدد پیوستن به ناتو است تا از حملات بعدی روسیه جلوگیری کند، اما کشورهایی که قصد پیوستن به این ائتلاف را دارند باید از سوی همه اعضا تأیید شوند؛ که شماری از آنها محتاط هستند و نمی‌خواهند مستقیم با روسیه درگیر شوند.