رویترز؛ افزایش تولید موشک در سایت‌های نزدیک تهران

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۱۸ تیردر یک گزارش اختصاصی تصاویر ماهواره‌ای از دو سایت نظامی ایران را منتشر کرد که اخیرا به دست آورده است. این تصاویر نشان می‌دهد تولید موشک‌های بالستیک در دو پایگاه کلیدی سپاه پاسداران در نزدیکی تهران افزایش قابل توجهی یافته است. این تصاویر را دو کارشناس آمریکایی ارزیابی کرد‌ه‌اند و نتیجه‌ آن توسط سه مقام ارشد ایرانی تأیید شده است.

تصاویر گرفته شده توسط شرکت پلانت لبز (Planet Labs) از پایگاه نظامی مدرس در ماه مارس و مجتمع تولید موشک خجیر در ماه آوریل سال جاری میلادی بیش از ۳۰ ساختمان جدید در این دو سایت را نشان می‌دهد.

در این تصاویر که توسط رویترز بررسی شده‌اند، دیده می‌شود که بسیاری از سازه‌ها توسط حفره‌های خاکی بزرگ احاطه شده‌اند. جفری لوئیس از مؤسسه مطالعات بین‌المللی میدلبری در مونتری به رویترز گفته است که این خاکریزها در کنار ساختمان‌ها برای جلوگیری و مقابله با موج انفجار مواد منفجره در مجاور سازه‌ها طراحی شده‌اند.

رویترز می‌گوید گسترش سایت‌های یاد شده به دنبال توافق ایران و روسیه در اکتبر ۲۰۲۲ صورت گرفته است که طی آن جمهوری اسلامی موافقت کرد موشک‌هایی را در اختیار روسیه برای جنگ علیه اوکراین قرار دهد. به گفته مقامات آمریکایی، تهران همچنین به شورشیان حوثی یمن و شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان که هر دو از اعضای “محور مقاومت” مورد حمایت جمهوری اسلامی علیه اسرائیل هستند، موشک می‌دهد.

کارشناسان می‌گویند زرادخانه ایران در حال حاضر بزرگترین در خاورمیانه است. تخمین زده می‌شود که جمهوری اسلامی بیش از ۳۰۰۰ موشک از جمله مدل‌های طراحی شده برای حمل کلاهک‌های متعارف و هسته‌ای دارد.

سه مقام ارشد ایرانی که نخواستند نام‌شان فاش شود، تأیید کردند که پایگاه‌های نظامی مدرس و خجیر برای تقویت تولید موشک‌های بالستیک متعارف توسعه یافته‌اند.
به گفته یکی از آنها برخی از ساختمان‌های جدید همچنین امکان دو برابر شدن تولید پهپاد را فراهم می‌کنند. این منبع همچنین تایید کرده است که هواپیماهای بدون سرنشین و اجزای موشک‌ها به روسیه فروخته می‌شوند، و همینطور هواپیماهای بدون سرنشین در اختیار حوثی‌ها و موشک‌ها در اختیار حزب‌الله لبنان قرار می‌گیرند.
در گزارش اشاره‌ای به این نشده که آیا سه نفری که با رویترز گفت‌گو کرده‌اند از مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی هستند یا خیر و با چه هدفی این خبر را تایید کرده‌اند.

رویترز می‌گوید به طور مستقل نتوانسته است اظهارات مقامات ایرانی را تایید کند. نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل به درخواست رویترز برای اظهارنظر درباره گسترش این مجتمع‌ها پاسخی نداده است. دفتر رسانه‌ای حزب‌الله نیز درخواست‌ها برای اظهار نظر را بی‌پاسخ گذاشته است.
رویترز به نقل از سخنگوی حوثی‌ها نوشته است که افزایش تولید تسلیحات در جمهوری اسلامی هیچ تاثیری در یمن نخواهد داشت، زیرا حوثی‌ها تجهیزات خود را مستقل از ایران تولید می‌کنند و توسعه‌ می‌دهند.

دو کارشناس آمریکایی در مصاحبه‌های جداگانه‌ای گفته‌اند که از روی عکس‌ها مشخص نیست که چه نوع موشک‌هایی در تأسیسات جدید که به نظر می‌رسد هنوز در دست ساخت هستند، تولید می‌شوند. دفتر مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده و سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا از تایید ارزیابی این دو کارشناس خودداری کرده‌اند.

رویترز در فوریه سال جاری گزارش داد که جمهوری اسلامی موشک های بالستیک زمین به زمین را برای استفاده علیه اوکراین به روسیه ارسال کرده است. جمهوری اسلامی ارائه این تسلیحات را تکذیب کرد.

سایت‌های مدرس و خجیر تحت نظارت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که نقش مرکزی در برنامه‌های موشکی و هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران دارد. سپاه بخش بزرگی از اقتصاد ایران را کنترل می‌کند و به طور مستقیم به رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای پاسخ می‌دهد.
این مجموعه‌ها از دیرباز با توسعه و تولید موشک‌ها و راکت‌های بالستیک کوتاه و میان برد ایران برای برنامه فضایی این کشور مرتبط بوده است.

سال ۹۹ خبرگزاری آسوشیتدپرس در باره انفجاری گزارش داد که بامداد جمعه، ششم تیرماه در حوالی تهران رخ داد. در این گزارش با استناد به عکس‌های ماهواره‌ای آمده بود که انفجار در یک منطقه کوهستانی در شرق تهران (منطقه پارچین) صورت گرفته است. جایی که آنزمان گفته شد احتمالا سایت‌های تولید موشک در آن پنهان شده‌ است.
در ۲۱ آبان ۱۳۹۰، یک انفجار بسیار بزرگ بخش بزرگی از مرکز «شهید مدرس» مرتبط با موشک‌های سوخت جامد، را منهدم کرد و ۱۷ نیروی سپاه را کشت. یکی از آنها حسن مقدم بود که جمهوری اسلامی او را «معمار» برنامه موشک‌های بالستیک خود می‌داند.

به نوشته رویترز منبع دوم ایرانی گفت ساخت و ساز در سایت مدرس که پس از انفجار سال ۱۳۹۰ دوباره آغاز شد، در سال گذشته میلادی شتاب گرفت.