حمله هوایی اسرائیل به منطقه «بانیاس» در شمال سوریه و غزه

خبرگزاری رسمی سوریه بامداد سه‌شنبه، ۱۹ تیر گزارش داد که اسرائیل یکی از مناطق اطراف شهر «بانیاس» در شمال سوریه را هدف قرار داد.
این خبرگزاری گفت که این حمله که از سمت دریای مدیترانه در غرب «بانیاس» انجام گرفت، منجر به خسارات مادی شده است.

در همین حال دید‌بان حقوق بشر سوریه گفت، بامداد امروز سه‌شنبه صدای دو انفجار مهیب در سواحل شهر بانیاس در شمال سوریه شنیده شد.

از سوی دیگر رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند که این انفجارها ناشی از هدف قرار دادن یک سامانه پدافند هوایی متعلق به شبه نظامیان ایرانی در منطقه «عرب الملک» در نوار ساحلی شهر «بانیاس» توسط تل‌آویو بوده است.
این رسانه‌ها افزودند که حملات هوایی اسرائیل همزمان با ورود دو کشتی ایرانی به بندر لاذقیه صورت گرفت.

از زمان شروع درگیری‌های داخلی در سال ۲۰۱۱ در سوریه تاکنون اسرائیل صدها حمله هوایی علیه مراکز و پایگاهای شبه‌نظامیان نظامی جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان مورد حمایت تهران انجام داده است.
اغلب این حملات انبارها و محموله‌های سلاح و مهمات که از جمهوری اسلامی وارد سوریه و لبنان می‌شود را هدف قرار می‌داد.
اسرائیل همچنین به طور پی در پی سایت‌های ارتش سوریه را هدف حملات هوایی و موشکی خود قرار داده است اما این حملات و بمباران‌ها پس از شروع جنگ در غزه در اکتبر گذشته و تشدید تنش در منطقه افزایش یافت.

از سوی دیگر ارتش اسرائیل اعلام کرد جنگنده‌های نیروی هوایی این کشور عصر دوشنبه ۱۸ تیر گروهی از نیروهای دو گروه فلسطینی حماس و جهاد اسلامی را، که در مدرسه‌ای در نصیرات در مرکز غزه تجمع کرده بودند، مورد حمله قرار داده است.
ارتش اسرائیل از این گروه‌ها با عنوان «عاملان فعالیت تروریستی» یاد کرد و افزود، این نیروهای فلسطینی‌ عملیات خود را بر ضد اسرائیل از داخل مدرسه انجام می‌دادند و از این مکان به عنوان «سپر» اقدامات خود استفاده می‌کردند.
به گفته ارتش اسرائیل، در این حمله از «مهمات دقیق» استفاده شده تا آسیب به غیرنظامیان تا حد امکان کاهش یابد.

ارتش اسرائیل پیشتر در روز شنبه ۱۶ تیرماه هم اعلام کرد یک مدرسه‌ تحت مدیریت سازمان ملل متحد در مرکز نوار غزه را که از سوی نیروهای حماس به عنوان مرکز فرماندهی استفاده می‌شد، هدف حمله قرار داده است.
ارتش اسرائیل خاطرنشان کرد حماس پیوسته قوانین بین‌المللی را نقض کرده و به‌طور نظام‌مند از ساختمان‌ها و جمعیت غیرنظامی به عنوان «سپر انسانی» برای فعالیت‌های تروریستی علیه مردم اسرائیل استفاده می‌کند.

مدارس نوار غزه عمدتا زیر نظر آژانس امدادرسانی سازمان ملل به آوارگان فلسطینی (آنروا) فعالیت می‌کنند. اسرائیل از میانه جنگ غزه، آنروا را به همدستی در حمله ۷ اکتبر حماس به اسرائیل متهم کرد.

نبرد اسرائیل با حماس از ۱۵ مهر سال گذشته و زمانی آغاز شد که این گروه تروریستی مورد حمایت جمهوری اسلامی با حمله به اسرائیل، بیش از ۱۲۰۰ تن را کشت و حدود ۲۵۰ نفر را گروگان گرفت.
بیش از صد تن از این گروگان‌ها، با گذشت حدود ۹ ماه از آغاز اسارت، همچنان ابزار چانه‌زنی فرماندهان گروه حماس با میانجی‌گران بین‌المللی، برای گرفتن امتیاز و پایان دادن به جنگ با اسرائیل هستند.