گفت‌وگوی تلفنی رؤسای جمهور آمریکا و چین

به گزارش رویترز جو بایدن و شی جین پینگ، روسای جمهور آمریکا و چین، روز سه‌شنبه در یک تماس تلفنی طولانی با هدف مدیریت تنش موجود میان دو کشور در مورد برخی موضوعات مهم گفت‌وگویی صریح و سازنده داشتند. این مکالمه تلفنی تقریباً دو ساعته اولین تعامل مستقیم دو رهبر از زمان اجلاس سران در ماه نوامبر در کالیفرنیا بود. این دو اقتصاد بزرگ جهان درگیر رقابتی طولانی‌مدت شده‌اند اما این گفت‌وگوهای جدید نشانه‌ای از سعی طرفین در کاستن از سردی مناسبات است.
محدودیت‌های تجاری که ایالات متحده در زمینه فناوری علیه چین اعمال کرده و همچنین موضوع تایوان از جمله مسائلی بود که در این مکالمه تلفنی مورد بحث قرار گرفت و جو بایدن همچنین نگرانی‌های خود را در مورد حمایت چین از صنایع دفاعی روسیه مطرح کرد.
بنا بر این گزارش، رئیس جمهور آمریکا در این گفت‌وگو بر لزوم حفظ «صلح و ثبات» در سراسر تنگه تایوان تأکید کرد.
به گزارش رسانه‌های دولتی چین، شی در مکالمه خود با بایدن هشدار داد: اگر ایالات متحده بر جلوگیری از توسعه فناوری پیشرفته چین و محروم کردن چین از حق مشروع خود برای توسعه پافشاری کند، ما نیز بیکار نخواهیم نشست.
جو بایدن نیز با رد این اتهام گفت که کشورش همچنان اقدامات لازم را برای جلوگیری از استفاده از فناوری‌های پیشرفته آمریکایی در جهت تضعیف امنیت ملی آمریکا ادامه خواهد داد، اما در این مسیر، بازار تجارت و سرمایه‌گذاری را بی‌مورد و بی‌جهت محدود نخواهد کرد.
واشینگتن در سال‌های اخیر تلاش کرده است تا شرکت‌های چینی را از زنجیره‌های دسترسی به فناوری تراشه‌های پیشرفته محروم کند و از متحدان خود هم خواسته است تا دست به اقدامات مشابه بزنند. هدف آمریکا حفاظت از امنیت ملی با حفظ کنترل بر تراشه‌های پیشرفته با کاربرد نهایی نظامی اعلام شده است.
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده پس از تماس تلفنی دو رئیس جمهور به خبرنگاران گفت: ما معتقدیم که هیچ جایگزینی برای ارتباطات منظم در سطح سران دو کشور برای مدیریت مؤثر این روابط پیچیده و اغلب پرتنش دوجانبه وجود ندارد.
مقامات آمریکایی گفتند که این گفت‌وگوها با هدف مدیریت اوضاع انجام نشد، بلکه هدف آن حل و فصل اختلافات بود و دو رهبر از بحث در مورد اختلافات شدیدی که وجود دارد رویگردان نبودند.