مصر و اسراییل و بحران رفح و خوشبینی بایدن به آتش بس موقت قبل از ماه رمضان

به نظر میرسد تا دوهفته دیگر بحران رفح به یک نقطه عطف نزدیک شود. اکنون همه چشم‌ها به رفح، واقع در امتداد منطقه حائل جدید دوخته شده، جایی که نزدیک به ۱.۵ میلیون فلسطینی در یک شهر چادری عظیم آواره هستند. با آماده‌شدن اسرائیل برای آغاز عملیات نظامی خود در رفح، مصر بار دیگر زنگ خطر را به صدا در آورده است. مصر قبلاً با محکوم‌کردن اقدام اسرائیل در راندن فلسطینیان به سمت جنوب این منطقه، گفته که این کار بخشی از طرح کوچاندن اجباری فلسطینیان بوده که به معنای پایان آرمان تشکیل فلسطین خواهد بود.
مقامات امنیتی مصر میگویند که پیش از عملیات زمینی اسرائیل، قاهره به عنوان اقدامی احتیاطی حضور امنیتی خود در مرز با غزه را افزایش داده و همچنین نیروها و تجهیزات بیشتری را در شمال سینا، هم مرز با غزه مستقر کرده است.
این در حالیست که تصاویر ماهواره‌ای ، نشان می‌دهد که مصر در حال ساخت یک منطقه حائل و دیوار عظیم در امتداد مرز خود با جنوب غزه است. در همین حال، ترس از حمله زمینی برنامه‌ریزی‌شده اسرائیل به رفح، جایی که بیش از نیمی از ساکنان غزه در آنجا پناه گرفته‌اند، افزایش یافته است. به گزارش سی ان ان ، این تصاویر که در پنج روز گذشته گرفته شده‌اند، بخش قابل توجهی از خاک مصر بین جاده و مرز غزه را نشان می‌دهد که با لودر صاف شده است. اگر منطقه حفر شده که از انتهای مرز غزه تا دریای مدیترانه امتداد دارد، تکمیل شود، به طور کامل گذرگاه مرزی رفح مصر را در بر گرفته و مسدود خواهد کرد. در مرز واقعی نیز چندین جرثقیل در حال قرار دادن بخش‌هایی از دیوار دیده شده‌اند.این ساخت‌وساز در حالی کلید خورده که ترس از وخامت اوضاع انسانی وحشتناک در غزه افزایش یافته که باعث مرگ هزاران نفر و حرکت انبوه فلسطینیان به سمت مرز مصر خواهد شد.
اما در تحولی دیگر جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفته که اسرائیل موافقت کرده تا در طول ماه رمضان، در نوار غزه فعالیت نظامی نداشته باشد. بایدن امروز گفت که اسرائیل متعهد شده قبل از تشدید عملیات خود، امکان خروج فلسطینیان از رفح در جنوب غزه را فراهم سازد. وی گفت امیوار است تادوشنبه آینده به ان دست یابند.
اما در تحولی دیگر به گزارش رویترز یک منبع ارشد نزدیک به مذاکرات روز سه‌شنبه در پاریس گفت گروه فلسطینی حماس پیش‌نویس پیشنهادی مذاکرات آتش‌بس غزه را دریافت کرده که شامل توقف چهل روزه تمام عملیات‌های نظامی اسرائیل و تبادل زندانیان فلسطینی با اسرای اسرائیلی به نسبت ده به یک می‌شود.
این منبع افزود بر اساس آتش‌بس پیشنهادی، بیمارستان‌ها و نانوایی‌های غزه تعمیر شده، روزانه ۵۰۰ کامیون کمک وارد منطقه می‌شوند و هزاران چادر و کاروان برای اسکان آوارگان نیز تخصیص می‌یابد.
این منبع خاطرنشان کرد پیش‌نویس همچنین تصریح می‌کند که حماس ۴۰ اسیر اسرائیلی از جمله زنان، کودکان زیر ۱۹ سال، افراد بالای ۵۰ سال و بیماران را آزاد می‌کند و در عوض، اسرائیل با آزادی ۴۰۰ زندانی فلسطینی عدم بازداشت دوباره آن‌ها موافقت خواهد کرد.
به نظر می‌رسد که مذاکرات آتش‌بس غزه جدی‌ترین تلاش هفته‌های اخیر برای توقف درگیری‌ها در منطقه تحت محاصره و تأمین آزادی اسرای اسرائیلی و خارجی است.
میانجیگران تلاش‌های خود برای برقراری آتش‌بس در غزه را افزایش داده‌اند، به این امید که از حمله اسرائیل به شهر جنوبی رفح که بیش از یک میلیون آواره در آن پناه گرفته‌اند، جلوگیری کنند.