تهدیدهای ترامپ برای مساله اوکراین و موجودیت ناتو، صدای ناقوس های خطر در اروپا

سخنان اخیر ترامپ که نامزد پیشتاز رقابت‌های درون‌حزبی جمهوری‌خواهان برای کسب نامزدی حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ به شمار می‌رود در مورد روسیه و نیز جنگ اوکراین و سرنوشت ناتو ، اعضای اروپایی ناتو را به هراس انداخته است. زیرا بازگشت احتمالی ترامپ به کاخ سفید متغیری بزرگ در تلاش‌های اوکراین برای باز پس گیری سرزمین‌های تحت اشغال روسیه است. ترامپ در گردهمایی انتخاباتی روز شنبه در کارولینای جنوبی در مورد جنگ اوکراین گفت ما باید این جنگ را حل کنیم. من آن را حل‌وفصل خواهم کرد.
او ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین رابزرگ‌ترین فروشنده تاریخ» خواند.و افزود که اگر اوکراین و روسیه به توافق می‌رسیدند، ایالات متحده صدها میلیارد دلار از دست نمی‌داد، اما اکنون آن‌ها دیگر نمی‌خواهند با آمریکا تعامل داشته باشند.
ضدحمله سال ۲۰۲۳ کیف در جنوب شرق کشور تا حد زیادی با شکست مواجه شد. زلنسکی با فرمانده ارشد نظامی خود به مشکل خورد و روند تأمین کمک‌های نظامی جدید ایالات متحده در کنگره با مانع روبرو شد.
ترامپ همچنین مدعی شده که در زمان ریاست‌جمهوریش به اعضای ناتو گفته بود که روسیه را تشویق می‌کند تا به کشورهای عضو ناتو که حق عضویت خود را نمی‌پردازند، حمله کند. وی گفت یکی از روسای جمهور یکی از کشورهای بزرگ جلوی من ایستاد و به من گفت که اگه ما پول ندهیم و توسط روسیه مورد حمله قرار بگیریم، آیا شما از ما محافظت می‌کنید؟ من گفتم نمیخواهی پول بد هید و و تردید دارید ؟ او گفت آره، من هم گفتم نه من از شما محافظت نمیکنم، در واقع روسها رو تشویق هم میکنم که هر کاری که میخواهند انجام دهند . شماها باید پول پرداخت کنید. این موض واکنش تندی در میان کشورهای اروپایی را داشت و برخی مسئولان برخی دولت های غربی در واکنش گفته اند که ما بازیچه آمریکا نیستیم که هر ۴ سال یک نفر سر کار بیاید و زیر همه توافق ها بزند.
اما این سخنان انتقاد تند اندرو بیتس، سخنگوی کاخ سفید را به همراه داشت.بیتس در بیانیه‌ای گفت تشویق رژیم‌های آدم‌کش به حمله به نزدیک‌ترین متحدان ما، وحشتناک و دیوانه‌وار بوده و امنیت ملی آمریکا، ثبات جهانی و اقتصادمان را به خطر می‌اندازد.