رهبر جمهوری اسلامی، تکرار شعارهای گذشته و تعدیل محاسبات و توصیه‌هایش به کشورهای اسلامی

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی روز یکشنبه ضمن حضور در دانشگاه علوم و فنون هوافضای عاشورا، از آخرین دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در محل نمایشگاه دائمی این نیرو بازدید کرد و دوباره شعارهای گذشته خود در مورد جنگ غزه و سرنوشت اسرایییل را مطرح کرد هرچند با توجه بهاینکه هیچ کشور اسلامی به توصیه هایش توجه نکرد مجبور شد محاسبات و توصیه هابش را تغییر دهد.
همچنین همزمان با بازدید خامنه‌ای از نمایشگاه، از موشک کروز هایپرسونیکو فتاح ۲، سامانه پدافندی متحرک مهران و سامانه ارتقاء یافته ۹ دی و نیز پهپاد شاهد ۱۴۷ رونمایی شد. در این نمایشگاه همچنین آخرین اقدامات و پیشرفت‌ها در حوزه موشک ماهواره‌بر و ارسال ماهواره به فضا نیز به نمایش درآمده است.
خامنه‌ای در این دیدار، مهم‌ترین امتیاز این اقدامات، نیازسنجی صحیح و تمرکز علمی و تحقیقاتی بر نیازهاست.خامنه‌ای همچنین انگیزه متکی بر عزم و ایمان را مهم‌ترین عامل دستیابی به این دستاوردهای علمی دانست و اظهار داشت که هرجا که جوانان ایرانی با عزم و ایمان وارد شدند توانسته‌اند کارهای بزرگی انجام دهند.
وی در بخش دیگری از سخنانش مهم‌ترین ویژگی نمایشگاه هوافضای سپاه را ابتکار و نوآوری دانست و در عین حال تصریح کرد نباید به سطح کنونی موفقیت‌ها راضی بود. وی افزود بخش‌های مختلف نظامی و غیرنظامی در دنیا به صورت مستمر در حال حرکت و پیشرفت هستند و جمهوری اسلامی ایران باید تلاش کند تا عقب نماند. این شعارها در حالیست که روز به روز نیروی متخصص کشور در حال خروج از ایران هستند و ارتباط علمی ایران با بسیاری از مراکز علمی قطع شده است.
خامنه‌ای در ادامه سخنانش ضمن ابراز خشنودی از حرکت و پیشرفت در مجموعه‌های نیروهای مسلح، آن را سریع و مطلوب دانست و ضمن تاکید بر این موضوع که شتاب حرکت نباید کاهش پیدا کند، اظهار داشت در برخی بخش‌ها در کشور وضعیت خیلی خوب است و در برخی بخش ها وضع خوب نیست و کمبود و نقص وجود دارد. وی افزود در این بخش‌ها هم باید با تشخیص صحیح نیازها، به سمت برطرف کردن نقطه‌ی نیاز حرکت کرد.
خامنه‌ای در حالی پیشرفت‌های نظامی جمهوری اسلامی را یک موفقیت بزرگ برای کشور به شمار می‌آورد که بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان، تاکید جمهوری اسلامی بر توسعه و تجهیز صنایع دفاعی و نظامی را مورد انتقاد قرار می‌دهند و تاکید دارند که جمهوری اسلامی به جای تمرکز صرف بر توسعه و تقویت صنایع نظامی و تسلیحاتی که معتقد است با هدف دفاعی باید این صنایع را تقویت کرد، باید تمرکز خود را بر توسعه کشور به مفهوم کلان قرار دهد و عملا توسعه اقتصادی کشور را قربانی بازدارندگی نظامی کرده است و توجهی به تبعات این موضوع ندارد و خسارت بزرگی کشور در این زمینه خورده است.
خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانش به مساله غزه اشاره کرد و گفت قضایای غزه بسیاری از حقایق مکتوم را برای مردم دنیا آشکار کرد. وی یکی از این حقایق آشکارشده را طرفداری سران کشورهای غربی از تبعیض نژادی دانست.
وی اسرائیل را مظهر تبعیض نژادی دانست و با اشاره به این که انها خود را نژاد برتر می‌دانند و بقیه را نژاد پست به شمار می‌آورند، گفت به دلیل همین احساس برتری است که بدون احساس ناراحتی وجدان، چندین هزار کودک را به قتل رسانده‌اند.
این اظهارات در حالی بیان می شود که به گفته تحلیلگران و کارشناسان، تنها اسرائیل و صهیونیسم نیست که خود را قوم برتر می داند. این رویکرد در دیگر گروه های دینی من جمله اسلام هم وجود دارد و اهمیت کمتری برای اقوام و گروه های غیر از خود قائل است. در عین حال کشتار فلسطینی ها توسط اسرائیلی ها تنها به دلیل باورداشتن آنها به برتری نژادی خود انجام نمی‌شود، بلکه دلیل اصلی این اقدامات تلاش آنها برای نابودی نیروی مقاومت از یکسو و حذف تمامی عوامل تهدید کننده اشغال سرزمینی یهود از سوی دیگر است.
خامنه ای افزود وقتی رئیس جمهور آمریکا، صدراعظم آلمان، رئیس جمهور فرانسه و نخست وزیر انگلیس، با آن همه ادعا از رژیم نژادپرست اسرائیل حمایت و به آن کمک می‌کنند، به معنای طرفداری آنها از تبعیض نژادی به‌عنوان نفرت‌انگیزترین مسئلۀ دنیا است.خامنه‌ای افزود مردم اروپا و آمریکا هم باید تکلیف خود را با این وضعیت روشن کنند و نشان دهند که طرفدار تبعیض نژادی نیستند.
وی همچنین به ناکامی نظامی و عملیاتی اسرائیل اشاره کرد و گفت اسرائیل با وجود بمباران‌های گسترده در غزه، تا به حال در حرکت خود ناکام بوده است. وی افزود اسرائیل از ابتدا اعلام کرده بود که هدف اصلی آنها نابودی حماس و مقاومت و زمین‌گیر کردن آنها است، اما با گذشت بیش از ۴۰ روز و با بکارگیری همه توان نظامی خود، هنوز نتوانسته این کار را انجام دهد.
خامنه‌ای بمباران بیمارستان‌ها و زنان و کودکان در غزه را نشانه عصبی بودن شدید سران اسرائیل از شکست خود دانست و با بیان این موضوع که شکست اسرائیل در غزه، یک واقعیت است، گفت پیشروی و ورود به داخل بیمارستان‌ها و یا خانه‌های مردم، پیروزی نیست.
وی تصریح کرد پیروزی به معنای شکست دادن طرف مقابل است که اسرائیل تاکنون نتوانسته است به آن دست یابد و در آینده هم نخواهد توانست.
وی در ادامه همچنین اظهار داشت این نتوانستن فقط به اسرائیل مربوط نمی شود و به معنای نتوانستن امریکا و کشورهای غربی هم هست. خامنه ای افزود اکنون همه دنیا با این حقیقت مواجه شده که یک رژیم ِ دارای امکانات و تجهیزات مفصل و پیشرفته نظامی نتوانسته بر طرف مقابل خود که هیچ یک از این امکانات را ندارد، غلبه کند.
به گفته تحلیلگران، تمامی زیرساخت‌ها و همچنین سازه های موجود در غزه طی عملیات زمینی و هوایی به غزه نابود شده است و صرفنظر از هزاران نفر که طی حملات هوایی و زمینی به غزه کشته شده اند، خود غزه نیز زیر و رو شده است، با این حال مقام های جمهوری اسلامی از شکست اسرائیل صحبت می کنند و این که نیروهای حماس و مقاومت در خانه های امن خود در جمهوری اسلامی و قطر همچنان زنده هستند و از دور برای اسرائیل شاخ و شانه می کشند را نشان دهنده شکست اسرائیل در نابودی مقاومت عنوان می کنند. این در حالی است که نیروی مقاومت زنده مانده اما ملت فلسطین که قرار است سرزمین های اشغالی خود را پس بگیرند، آواره و کشته شده‌اند.
ضمن این که بازسازی این ویرانی ها هم قطعا از جیب ملت ایران خواهد بود و این حملات نه تنها به نفع مردم فلسطین تمام نشده، بلکه در آینده هزینه های بیشتری هم به ملت ایران تحمیل خواهد کرد.
خامنه در ادامه، محکوم کردن اقدامات اسرائیل توسط دولت های اسلامی را ناکافی دانست و گفت کار اصلی آن است که شریان و جریان حیاتی اسرائیل قطع شود. خامنه ای تصریح کرد دولت‌های اسلامی باید مانع از رسیدن انرژی و کالا به این رژیم شوند. وی افزود دولت‌های اسلامی حداقل برای یک مدت محدود رابطه سیاسی خود را با اسرائیل قطع کنند. خامنه ای از مردم دنیا هم خواست با ادامه تجمعات و تظاهرات خود، نگذارند مظلومیت ملت فلسطین فراموش شود. خامنه ای قبلا خواستار قطع رابطه شده بود ولی اکنون با ناامید شدن از اقدام کشورهای عربی که به حرف او توجهی نکردند اکنون خواستار اقدام تعلیق موقت شده است وی همچنین خواستار تحریم اقتصادی اسراییل شده بود ولی کسی به او توجهی نکرد و این بار مجبور شد سخانش را تعدیل کند. خامنه ای سالهاست که در توهمات خود ازنظام و محیط بین الملل دست و پا میزند و با محاسبات غلط خود میلیاردها دلار خسارت به کشور وارد کرده است.