آرژانتین، انتخابات ریاست جمهوری چرخش از چپ به راست

به گزارش سی ان ان از آرژانتین ،با شمارش 99 درصد از آرا، خاویر میلی نماینده جناح راست افراطی با کسب 56 درصد از آرا بر سرجیو ماسا وزیر اقتصاد این کشور و نامزد ائتلاف جناح چپ پرونیست حاکم پیروز شد. ابعاد این پیروزی غیرمنتظره بود و ماسا قبل از اعلام قطعی نتایج، شکست خود را پذیرفت. میلی در میان جمعیت پرشور حاضر در ستاد انتخاباتی‌اش در بوینوس آیرس گفت امروز آغاز بازسازی آرژانتین است. دیگر وقت اصلاحات تدریجی نیست.
سرجیو ماسا در این زمبنه گفت واضح است که نتیجه آرا چیزی نیست که به آن امید داشتیم. من با خاویر میلی صحبت کردم و به او تبریک گفتم و برایش آرزوی موفقیت کردم، چرا که او رئیس جمهوری است که اکثریت مردم آرژانتین برای چهار سال آینده برگزیده‌اند.
البته میلی به عنوان رئیس جمهور آرژانتین با چالش‌های بسیار زیادی مواجه است. خزانه‌های خالی دولت و بانک مرکزی، بدهی ۴۴ میلیارد دلاری به صندوق بین‌المللی پول و تورم نزدیک به ۱۵۰ درصدی بخشی از چالش‌های رئیس‌جمهور جدید آرژانتین است. اکنون میلی باید به وعده‌های انتخاباتی خود عمل کند، از جمله کنار گذاشتن پزو و دلاریزه کردن اقتصاد و تعطیلی بانک مرکزی. این در حالی است که کاهش شدید هزینه‌های عمومی را در تلاش برای خارج کردن این کشور 46 میلیونی از وضعیت ناخوشایندش انجام می‌دهد.