تحولات جنگ غزه، موضع انتقادی بایدن و واکنش ها به توقیف کشتی اسراییلی توسط حوثی های یمن  

بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در روز شنبه برای اولین بارتأکید کرد که ایالات متحده آماده است تا تحریم‌هایی را علیه شهرک‌نشینان اسرائیلی که در حملات علیه فلسطینیان کرانه باختری دست داشته‌اند، اعمال کند. این امر نشان می‌دهد که دولت بایدن نگران است که کابینه اسرائیل احتمالا به طور جدی تلاشی برای توقف و جلوگیری از خشونت نداشته باشد.
بایدن در مقاله‌ای که روز شنبه در واشنگتن پست منتشر کرد نوشت که من به رهبران اسرائیل تأکید کرده‌ام که خشونت‌های افراطی علیه فلسطینیان در کرانه باختری باید متوقف شده و کسانی که این خشونت‌ها را مرتکب می‌شوند باید پاسخگو باشند.
وی افزود ایالات متحده آماده است تا گام‌هایی در این باره بردارد؛ از جمله عدم صدور ویزای آمریکا برای افراط‌گراهایی که به غیرنظامیان در کرانه باختری حمله می‌کنند.
از زمان حمله حماس، شهرک‌نشینان اسرائیلی حداقل هشت فلسطینی از جمله یک کودک را کشته و بیش از هفتاد نفر دیگر را زخمی کرده‌اند و 185مورد نیزکه به اموال فلسطینی‌ها آسیب رسیده و 36 مورد که منجر به جراحت یا کشته‌شدن و خسارت به اموال شده است. بایدن ماه گذشته علناً گفت که حملات شهرک‌نشینان یهودی افراطی مثل بنزین روی آتش است.
بایدن همچنین در روز شنبه نوشت که پس از پایان جنگ، غزه و کرانه باختری باید تحت یک ساختار حکومتی واحد و در نهایت تحت یک تشکیلات خودگردان فلسطینی جدید، متحد شوند.در روزهای اخیر، نتانیاهو مخالفت علنی خود را با هر گونه نقشی از سوی تشکیلات خودگردان فلسطین در فردای پس از جنگ در غزه اعلام کرد.
اما در تحولی دیگر حوثی‌های یمن با ورود به جنگ اسرائیل و حماس در روز یکشنبه یک کشتی باری که به گفته آن‌ها متعلق به یک سرمایه‌دار اسرائیلی است را توقیف کنند. مقامات خبر دادند که نیروهای حوثی یمن در روز یکشنبه یک کشتی باری مرتبط با اسرائیل را در مسیر مهم کشتیرانی دریای سرخ توقیف کرده و ۲۵ خدمه آن را به اسارت گرفتند.
حوثی‌ها گفتند که این کشتی را به دلیل ارتباط آن با اسرائیل ربوده و تا پایان کارزار اسرائیل علیه حماس، به هدف قرار‌دادن کشتی‌های اسرائیلی، ادامه خواهند داد. آن‌ها گفتند همه کشتی‌های متعلق به اسرائیل یا آن‌هایی که با اسرائیل کار می‌کنند، اهداف مشروع ما هستند. اما تمام خدمه اسیرشده از ملیت‌های مختلفی از جمله بلغاری، فیلیپینی، مکزیکی و اوکراینی بوده و هیچ فرد اسرائیلی در آن حضور نداشت.
مقامات اسرائیلی گفتن دکه این کشتی متعلق به بریتانیا و ژاپن است. با این حال، طبق جزئیات مالکیت کشتی در پایگاه‌های اطلاعاتی حمل‌ونقل عمومی، مالکیت کشتی با شرکتی مرتبط است که توسط آبراهام رامی اونگار که یکی از ثروتمندترین مردان اسرائیل است، تأسیس شده است.اونگار به آسوشیتدپرس گفت که از این حادثه آگاه بوده اما نمی‌تواند اظهار نظر کند و منتظر جزئیات است. یک کشتی مرتبط با او در سال ۲۰۲۱ در خلیج عمان نیز دچار انفجار شد.
دریای سرخ که از کانال سوئز مصر تا تنگه باریک باب المندب امتداد دارد، شبه‌جزیره عربستان را از آفریقا جدا می‌کند و یک مسیر تجاری کلیدی برای حمل‌ونقل جهانی و تأمین انرژی است. به همین دلیل است که از زمان شروع جنگ اسرائیل و حماس نیروی دریایی ایالات متحده چندین کشتی خود را در این منطقه مستقر کرده است.
چنین اقدامی میتواند خطر برخورد امریکا با حوثی های یمن و در بدتربن سناریو حمله به ایران به عنوان حامی انها را هم در پی داشته باشد. از لحاظ امریکا حفظ امنیت راههای ابهای بین المللی بسیار مهم است.