تغییر موقعیت روابط روسیه با اسراییل پس از جنگ حماس و اسراییل

همه کارشناسان معتقدند بزرگترین برنده جنگ کنونی خاورمیانه روسیه است زیرا از 7 اکتبر و حمله حماس به اسرائیل توجه جهان از جنگ روسیه و اوکراین به درگیری خاورمیانه معطوف شد. در اخرین تحول روزنامه وال استریت ژورنال امروز جمعه نوشت که خیال خام است که فکر کنیم روسیه در جنگ او کراین شکست خواهد خورد همچنین زلنسکی رییس جمهور اوکراین روسیه را متهم به تسلیح حماس متهم کرده است هر چند وی مدرکی برای ادعای خود ارائه نکردد.
زلنسکی گفت: روسیه علاقه‌مند به آغاز جنگ در خاورمیانه است تا منبع جدیدی از درد و رنج بتواند وحدت جهان را تضعیف کند، اختلافات و تضادها را افزایش دهد و در نتیجه به روسیه کمک کند آزادی در اروپا را نابود کند وی افزود ما می‌بینیم که مبلغان روسی خوشحال هستند. ما می‌بینیم که دوستان ایرانی مسکو از حماس حمایت می‌کنند. و همه اینها تهدیدی بسیار بزرگتر از آن چیزی است که جهان در حال حاضر تصور می‌کند. جنگ‌های جهانی گذشته با درگیری محلی آغاز شد. یک افسر ارشد اطلاعاتی ارتش اوکراین، مدعی است که که مسکو ممکن است سلاح‌های توقیف شده در اوکراین را در اختیار حماس قرار داده باشد، که به نظر راهی عالی برای پوشاندن اثر انگشت روسیه است.وی گفت همه ما به وضوح می‌بینیم که تسلیحات غنیمتی از اوکراین به گروه حماس داده شده است که عمده آن‌ها سلاح‌های پیاده نظام است.به گزارش رویترز یک مقام ارشد امنیتی سابق آمریکا در حال آماده‌سازی گزارش مفصلی در مورد ارتباط ادعایی بین حمله حماس و روسیه است. برخی از کارشناسان امریکایی معتقدند که این حمله کاملاً با مسکو هماهنگ شده بود. انها معتقدند که روسیه به حماس تسلیحات فرستاده است و این کار را از طریق جمهوری اسلامی و سوریه انجام داده است تا از درگیری فاصله بگیرد.
دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر پیشین روسیه نیز مدعی شد که تسلیحات ناتو که به اوکراین فرستاده می‌شود به دست جنگجویان حماس رسیده است.
وی گف تسلیحات ارائه شده به رژیم نازی در اوکراین به طور فعال در اسرائیل استفاده می‌شود. و این فقط بدتر خواهد شد. منتظر موشک، تانک و به زودی هواپیما از کیف در بازار سیاه باشید. برخی نیز معتقدند که منشا این سلاحهای ارسالی روسیه مبتواند افغانستان باشد، جایی که مقادیر زیادی تجهیزات غربی پس از خروج شتابزده آمریکایی هادر سال 2021 در آنجا باقی مانده است.
حماس تاکنون درباره تدارکاتش اظهار نظری نکرده است اما اقدام روسیه در میزبانی رهبران حماس که احتمالاً با هدف نشان دادن نفوذ دیپلماتیک مسکو انجام می‌شد. با واکنش اسراییل روبرو شد که اسرائیل نشست مسکو را شرم‌آور خواند کارشناسان معتقدند که جنگ حماس و اسرائیل احتمالاً به معنای پایان سیاست چند دهه‌ای روسیه برای ایجاد تعادل بین بازیگران مختلف در خاورمیانه می باشد.
و با توجه به استقبال روسیه از هیئت حماس در مسکو در ماه اکتبر، امتناع روسیه از محکومیت حمله اولیه حماس و اتحاد نزدیکش با جمهوری اسلامی ، تل آویو دیگر روسیه را یک متحد نمی‌داند و احتمالاً آن را به عنوان میانجی برای مذاکرات اینده رد خواهد کرد.
ولی با تداوم این جنک میتوان پیش بینی کرد که تا چند ماه دیگر اوکراین مجبور به انجام مذاکرات صلح با روسیه شود امری که تاکنون از انجام ان امتناع میکرد.