رئیسی در بازگشت از سفر نیویورک و تلاش برای دستاورد سازی جعلی

ابراهیم رئیسی در بازگشت از سفر، سعی کرد که برای سفر ناموفق خود با سخنان تبلیغاتی به دستاورد سازی بپردازد . وی در بیان دستاوردهای خود از سفر به نیویورک، بار دیگر غرب را مورد انتقاد قرار داد و با بیان این موضوع که ریشه تصمیم‌گیری‌های غلط در غرب نسبت به کشور این محاسبات نادرست و تصویرهای نادرستی است که آنها از جمهوری اسلامی ایران دریافت می‌کنند، گفت اقتدار و عزت و عظمت ملت بزرگ ایران و پیروزی‌های بزرگ آنها و همچنین پیشرفت‌های بسیاری که کشور توانسته به آنها دست پیدا کند، از نظر بسیاری نامشخص است. وی افزود با وجود این دستاوردها دشمنان به دنبال آن هستند که یک تصویر غیرواقعی و نادرستی از جمهوری اسلامی ایران ارائه کنند.
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش در بازگشت از سفر، با بیان این موضوع که جمهوری اسلامی دنبال گسترش همکاری با همه دنیاست، گفت در جریان دیدارها و نشست‌های انجام شده در جریان سفر به نیویورک، ضمن تبیین مواضع و تلاش برای تامین ارزش‌ها و منافع کشور، وی برای طرف‌های گفتگو تشریح کرده است که جمهوری اسلامی با تکیه بر دستاوردها و تاکید بر ارزش‌های خود به دنبال گسترش همکاری با همه کشورهای دنیاست.
وی همچنین حفظ ارزش ها را برای جمهوری اسلامی بسیار با اهمیت توصیف کرد و گفت توجه به قرآن و توجه به خانواده از مهم ترین مسائل مورد توجه جمهوری اسلامی است که وی در سفر خود به نیویورک به آن توجه داشته است.
رئیسی همچنین یادآور شد که طی برگزاری 20 نشست و دیدار با رسانه‌ها، نخبگان و سیاسیون در این سفر، در دیدارهایی که با سران کشورها و سیاسیون و نخبگان داشته است، توسعه ارتباطات تجاری و اقتصادی ایران با دیگر کشورها و سازمان‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را مورد توجه قرار داده است.
مقامات جمهوری اسلامی تصور می‌کنند که با بیان این موضوع که علاقمند به توسعه ارتباطات تجاری و اقتصادی هستند، موجب توسعه این روابط می شود و به این نکته توجه ندارند که برای توسعه روابط تجاری با جهان باید ساختار روابط خارجی خود را بازنگری کنند نه این که در این باره شعار بدهند.جمهوری اسلامی ساختار خود را بر شالوده تقابل با جهان و به ویژه تقابل با غرب قرار داده است و بدیهی است که با چنین رویکردی امکان توسعه روابط خارجی اقتصادی و سیاسی به سهولت امکان پذیر نیست.
رئیسی در ادامه سخنانش گفت با توجه به موفقیت‌هایی که جمهوری اسلامی ایران توانسته در مدت اخیر در زمینه سیاست خارجی داشته باشد، نظیر گسترش ارتباطات با همسایگان و عضویت در ائتلاف‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، آزادسازی پول‌های بلوکه شده کشور و موضوعات دیگری که جزو موفقیت‌های جمهوری اسلامی در حوزه سیاست خارجی محسوب می‌شود، در این دیدارها در امریکا، نکته مهم برای طرف‌های دیدارها و نشست‌ها، برنامه‌های آتی جمهوری اسلامی بود.
وی همچنین اظهار داشت در نشست با نخبگان و اصحاب رسانه، متوجه این نکته شده است که تصویری که آنها از جمهوری اسلامی ارائه می‌دهند تصویر واقعی نیست. وی از رسانه‌ها و مسئولین خواست تا تصویر واقعی جمهوری اسلامی را به دیگران ارائه دهند که آنها دچار اشتباه محاسباتی نشوند.
مشخص نیست که منظور رئیسی از ارائه تصویر واقعی توسط رسانه ها چیست، اما آنچه که مشخص است اگر بنا بر ارائه تصویری واقعی از جمهوری اسلامی باشد، تصویر غیرانسانی و خشونت بار جمهوری اسلامی آن تصویری است که از جمهوری اسلامی ارائه میشود.
خشونت علیه مردم، تبعیض، فساد، فقدان آزادی بیان از جمله واقعی ترین تصاویری هستند که از جمهوری اسلامی وجود دارد و مشخص نیست که ابراهیم رئیسی چه تصوری از جمهوری اسلامی دارد که گمان می کند با ارائه آن تصاویر می توان چهره مثبت از جمهوری اسلامی واقعی را به جهان ارائه کرد.
رئیسی در ادامه سخنانش در بازگشت از سفر نیویورک، ریشه تصمیم‌گیری‌های غلط در غرب نسبت به ایران را این محاسبات نادرست و تصویرهای نادرستی دانست که آنها از جمهوری اسلامی دریافت می‌کنند. وی تاکید کرد باید با توجه به پیشرفت‌های بسیاری که به دست آمده این پیشرفت‌ها تبیین و تصویر واقعی جمهوری اسلامی به جهان عرضه شود.
ابراهیم رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این موضوع که سوغاتی هم در این سفر دارد اظهار داشت در این سفر با پیگیری‌های خوبی که در وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، دفتر نمایندگی ایران در نیویورک و وزارت خارجه انجام شده است، بخشی از میراث‌های ارزشمند ملت ایران، یعنی تعدادی از الواح دوره هخامنشی که 84 سال در دست آمریکایی‌ها و در مرکز شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو مانده بود، به کشور بازگشته است.
ابراهیم رئیسی افزود 84 سال قبل قرار بود که این الواح برای سه سال در اختیار این مرکز قرار گیرد، اما آنها پس از این مدت به کشور باز نگشتند.
رئیسی با بیان این موضوع که اصلا چرا باید این الواح در اختیار دانشگاه شیکاگو قرار می گرفت، گفت این الواح با پیگیری هایی که شد به کشور بازگشت و تحویل موزه های جمهوری اسلامی خواهد شد.
این که ابراهیم رئیسی در حالی که هیچ اطلاعی از وجود این الواح نداشته است، در تلاش است تا بازگشت آنها را به دولت خود نسبت دهد، از نظر ناظران اوج فرصت طلبی و وقاحت رئیسی و تیم دولت رئیسی است.
در پی شکایت اسرائیل، در دوره احمدی نژاد، دادگاهی در آمریکا این حکم را صادر کرده بود که این الواح به عنوان بخشی از غرامت حملات تروریستی حزب الله به اسرائیل در اختیار اسرائیل قرار گیرد. به واسطه پیگیری های حقوقی دولت حسن روحانی، پیگیری‌های ظریف و همچنین پیگیری های معاونت حقوقی ریاست جمهوری،سال ۹۶دیوانعالی آمریکا،حکم مصادره و فروش الواح هخامنشی ایرانی را لغو کرد.سپس اوفک مجوز خروج را صادر وسال ۹۸ پس از ۸۴ سال،چهارمین محموله از الواح شامل ۱۷۸۰ قطعه لوح هخامنشی به ایران بازگشت و اکنون محموله ی پنجم هم طبق حکم قبلی دادگاه به ایران بازگردانده شد
حالا ابراهیم رئیسی که تیم او قاعدتا کمترین اطلاعی از اهمیت این الواح و روند حقوقی طی شده برای بازپس گیری این الواح نداشته‌اند خود را پیگیر بازگردان این الواح معرفی می کنند و بازپس گیری این الواح را نتیجه اقدامات خود.
ضمن این که با توجه به بی توجهی های که در جمهوری اسلامی نسبت به میراث پیش از اسلام وجود دارد و همچنین فساد گسترده نهاد میراث فرهنگی در جمهوری اسلامی و نیز کمبود امکانات نگهداری، بسیاری نسبت به نگهداری نامناسب این الواح و در نهایت نابودی یا فروش این الواح ابراز نگرانی کرده اند.