ایران در آستانه بزرگداشت قتل دختر ایران مهسا امینی، حمایت مردم و هراس همه جانبه حکومت

در حالیکه در سالگرد قتل مهسا امینی که در بازداشت گشت ارشاد و بر اثرضربه خوردن باتوم به سرش رخ داد، همه جریانهای سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی و نیز بسیاری از روشنفکران ، روزنامه نگاران و هنرمندان و کارگران وجوانان و زنان خود را برای حضور در تظاهرات و راه پیمایی برای بزرگداشت یاد وی ونیز حمایت ازجنبش زن، زندگی آزادی اماده میسازند حکومت ازتمام امکاناتش برای سرکوب جامعه و مقابله با این تظاهرات بهره جسته است. بنا به گزارشها جدا از فراخوانهای متعدد گروههای مخلف اجتماعی برخی از چهره های مشهور زندانی هم با اعتصاب غذا و انتشار بیانیه خواستار حضور مردم شده اند و با این تظاهرات اعلام همبستگی کردند. نرگس محمدی، فعال حقوق بشر که هفت سال است در زندان به سر میبرد و ده سال حکم جدید دارد و اخیرا بخاطر نپوشیدن حجاب تاکنون چندین بار در زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته در پیامی که به بیرون داده است گفت کشتار و اعدام جوانان در خیابان و در زندان، و بازداشت و شکنجه و حبس زنان و مردان، اگرچه ملتی را به اندوه نشانده، اما حکومت را با فلاکت، انزجار و تزلزل هراس‌آلودی مواجه کرده است و افزود تشدید سرکوب حکومت، نه از سر اوج قدرت که از حضیض ذلت است و زنان به عنوان رادیکالترین نیروی جنبش، ستم فشرده شده ۴۴ ساله حکومت دینی را با قدرتی چند برابر بر سرش کوبیده اند وی در پایان گفته روز ۲۵ شهریور، روز ثبت ظلم حکومت استبدادی دینی علیه زنان ایران است. این روز در کنار پدر و مادر مهسا و دست در دست هم صدای فریاد اعتراض انقلابی باشیم و همه مان با هر امکان و نشان در هر صحن و خیابان، نمایش اعتراض باشیم . همچنین مصطفی تاج‌زاده، حسین رزاق، سعید مدنی، مهدی محمودیان، و محمد نجفی از زندانیان سیاسی در نامه ای از زندان اعلام کردند در اعتراض به تداوم سیاست‌های سرکوب‌گرانه، ضدملی و ضد زن جمهوری اسلامی و در همبستگی با خواست و اراده زنان و مردان و نسل جوان در سالگرد کشته‌شدن مهسا امینی، روز شنبه ۲۵ شهریور رااعتصاب غذا می‌کنند.
و از جنبش مقدس مهسا به عنوان شوکی بزرگ برای ارکان نظام سراسر بحران و همه حافظان وضع موجود نام برده‌اند. شاهزاده رضا پهلوی هم چند روز قبل با اعلام فراخوان در همبستگی با این جنبش گفت همه با هم باید در خیابانها حضور به هم برسانیم تا بتوانیم ایران بزرگ را از حاکمان غاصب کنونی پس بگیریم. شهبانو فرح پهلوی نیز در سالگرد مهسا امینی در پبامی گفتن برای زنده نگه داشتن شعله انقلاب متحد شویم .و خواستار حضور مردم برای بزرگداشت مرگ مهسا شدند.
در این میان شعار نویسی و پخش تراکت هم در خیابانها افزایش یافته است درشهرک اکباتان در تهران، وچیتگر و برخی شهرها افزایش یافته است و همانطور که نیروهای امنیتی در خیابانها حضور پر تعدادی دارند و نیز در بسیاری از شهرها دوربینهای کنترلی در حال نصب بر سر چهار راهها می باشد بسیاری از گزارش‌ها حاکی از این است که بسیاری از مردم برای ازسرگیری اعتراضات آماده می‌شوند بنرهایی نیز بر روی پلهای عابر پیاده نصب شده است .در سقز در کردستان، شهر آرامگاه مهسا امینی، و نیز چند شهر این استان نیز گارد ویژه و امنیتی مسقر شده اند هر چند به گزارش مردم این اقدامات نه تنها هراسی ایحاد نکرده بلکه زیر پوست شهر طغیانی آماده بروز است در این میان حکومت در هراس از تظاهرات تعدادزیادی در حدود 290 نفراز فعالین سیاسی و بازداشت شدگان تظاهرات قبلی و نیز خانواده های کشته شدگان را بازداشت کردند . همچنین فشار بر دانشجویان، حوزه های آموزشی، هنرمندان و 44خانواده‌ قربانیان اعتراضات نیز از جمله اقدامی است که با ان حکومت میخواهد از وقوع هرگونه ناآرامی احتمالی در سالگرد کشته شدن مهسا امینی در روز ۲۵ شهریور جلوگیری کند . در این میان کمیته حقیقت‌یاب شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت اولین سالگرد کشته‌شدن مهسا امینی، نسبت به اوج‌گرفتن سرکوب دختران و زنان و انتقام‌جویی علیه معترضان و خانواده‌های قربانیان ابراز نگرانی عمیق کرد.و افزود جمهوری اسلامی با توسل به قوه قهریه بی‌رویه و غیر‌ضروری، دستگیری‌ها و بازداشت‎‌های خودسرانه، دادرسی‌های ناعادلانه، اعدام‌های فراقضایی و آزار و اذیت خانواده‌های قربانیان، که تا به امروز ادامه دارد، جدا از واکنشهای سازمان ملل در این مورد سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفت رژیم نمی‌تواند مردم ایران را وادار به سکوت کند و آنها را بترساند. دنیا نظاره‌گر شرایط این خانواده‌ها و ارعاب مداوم روزنامه‌نگاران و سرکوب معترضان مسالمت‌آمیز است و ما همچنان با دقت هر اقدامی را که مناسب باشد برای پاسخ به آن انجام خواهیم داد.
حضور مردم و مخالفت با رژیم به نظر میرسد روندی مداوم خواهد داشت. سیستم با بزرگترین بحران خود روبرو شده و روند کنونی با افزایش مخالفت مردم و ناتوانی دولت رییسی به گونه ای است که اگر حکومت نتواند به تغییر راهبرد دست بزند قطعا آینده سیاسی نخواهند داشت .