فاجعه بزرگ لیبی و مرگ بیش از بیست هزار نفر

در حالیکه گفته میشود بیش از بیست هزار نفر در سیل شهر درنه لیبی کشته شده اند به گزارش خبر گزاری آسوشیتدپرس، نجات یافتگان از سیل مرگبار شهر درنه در شرق لیبی که فاجعه بارترین حادثه طبیعی است که این کشور به خود دیده است و هزاران قربانی، زخمی و آواره به جای گذاشت ان را بدترین مصیبت میخوانند . نجات یافتگان از توفان یا سیل به سختی تلاش می کنند تا به نزدیکان خود برسند.
فضل الله یکی از شهروندان بر این باور است که سیزده عضو خانواده وی جان خود را از دست دادند و هنوز از بیست عضو دیگر خانواده خبری به او نرسیده و نمی داند که چند روز بعد از فروپاشی دو سد و راه افتادن سیل مرگبار چه بر سر آنها آمده است. سیلی که چندین منطقه را به طور کامل از بین برد و برخی را به دریا ریخت.
نجات یافتگان از این فاجعه که در تاریخ لیبی بی سابقه است می گویند منظره های وحشتناکی از اجساد متراکم دیده اند که مسئولان شهر قادر به شمارش آنها نیستند.
توفان و سیل های مرگبار چندین شهر را در شرق لیبی در نوردید اما شهر ساحلی درنه با آن خانه های سفید و نخل هایش بیشترین آسیب را دید. ساکنان شهر می گویند تنها هشدار و اشاره برای این ویرانی انفجار دو سد بود اما هیچ گونه سیستم هشداردهنده یا طرحی برای تخلیه شهر وجود نداشته است.تیم های امداد ساختمان های مسکونی را جستجو می کنند تا اجساد یا نجات یافتگان را پیدا کنند و اجسادی که دریا پس زده را نیز بیرون بکشند.
امداد گران میگویند .اجساد در همه جا هستند.داخل خانه ها، در خیابان ها و در دریا. زیرا هر جا می روی اجساد مردان و زنان و کودکان را می بینی.در این بین سازمان جهانی مهاجرت اعلام کرد که تا روز چهارشنبه سیل باعث آواره شدن دست کم 30 هزار نفر شد و بسیاری از آنها به مناطقی فرار کردند که کمتر در معرض توفان هستند.
در این میان دولت وحدت ملی لیبی اعلام کرد که تیم‌های امدادرسانی در شهر درنه در شرق این کشور 510 نفر را از زیر آوار نجات دادند.وی با اشاره بر اینکه تاکنون هزاران نفر مفقود هستند، تصریح کرد: عملیات جستجوی مفقودین در مناطق سیل زده همچنان ادامه دارد..براساس آخرین آمار وزارت کشور دولت مامور تشکیل کابینه وابسته به مجلس نمایندگان لیبی شمار قربانیان طوفان دانیل تنها در شهر درنه به 5 هزار و 300 نفر افزایش یافته و هزاران نفر دیگر همچنان مفقود هستند. در حالیکه امار کلی نزدیک به بیست هزار نفر بالغ میشود. با انکه پولهای زیادی از کشور لیبی در کشورهای اروپایی و امریکایی توقیف شده هنوز کمک امدادی مهمی برای مقابله با این فاجعه در این کشور ارسال نشده است.