ناکامی روسیه در کاهش ذخیره‌های موشکی اوکراین

به گزارش رویترز وزارت دفاع بریتانیا در گزارش روز گذشته خود تاکید کرد که روسیه در وادار کردن اوکراین به هدر دادن موشک‌های دفاع هوایی پیشرفته‌اش شکست خورد و همچنین ارتش این کشور در انهدام سامانه‌های دفاع هوایی اوکراین نیز ناتوان بوده است.
اوکراین دارای انواع سیستم‌های دفاع هوایی از جمله سامانه‌های موشکی پیشرفته پاتریوت است که از متحدان خود یعنی آمریکا و اروپا دریافت کرده است.
وزارت دفاع بریتانیا در همین رابطه گزارش داد که روسیه در طول ماه مه بیشترین استفاده از پهپادهای ایرانی را ثبت کرد ولی اوکراین نود درصد این پهپادها را عمدتا با استفاده از سلاح‌های قدیمی‌تر و ارزان‌تر دفاع هوایی خود و بخشی را نیز با ارسال پارازیت‌های الکترونیکی ساقط کرده است.
روسیه بیش از سیصد پهپاد ساخت ایران را به سمت اوکراین پرتاب کرد تا این کشور از ذخیره موشک‌های دفاع هوایی پیشرفته خود برای سرنگونی آنها استفاده کند، اما این تلاش آنها برای ضربه زدن به ذخایر موشکی کی‌یف نتیجه نداد.
بر پایه این گزارش، تخمین زده می‌شود که هر فروند از پهپادهای شاهدِ منسوب به ایران بیش از بیست هزار دلار قیمت داشته باشند که در مقایسه با ارزش موشک‌های و پهپادهای پیشرفته مورد استفاده روسیه در تهاجم نظامی به اوکراین به میزان قابل توجهی ارزان‌تر است.