ادعای ایران در مورد توافق استراتژیک با عربستان سعودی

روابط ایران و عربستان هر چند هنوز منجر به افتتاح سفارتخانه ها نشده است اما حداقل در گفتار مقامات دو کشور دچار تغییرات مثبت شده است . جدا از صحبتی که خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی با سلطان عمان داشت و بهبودی رابطه را به دولت رییسی نسبت داد، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در گفتگویی با یک نشریه فرانسوی رابطه دو کشور را استراتژیک دانست و به نظر میرسد که وی در انتظار سرمایه گذاری عربستان در این کشور است. عبدالهیان گفت در سیاست خارجی دولت کنونی ایران، ارتباط با همسایگان در اولویت است، وی افزود در پی میانجیگری چین، امکان برداشتن یک گام قاطع میان تهران و ریاض، فراهم شد، اما این نزدیک‌شدن در حد یک توافق تاکتیکی متوقف نمی‌ماند.
عبدالهیان گفت پیش‌ از این حتی هنگامی که رابطه این دو کشور دچار مشکل نشده‌بود، پیشرفتی چندان در روابط اقتصادی‌شان دیده نمی‌شد، اما عربستان اکنون می‌خواهد ایده سرمایه‌گذاری‌ اقتصادی را در ایران به‌پیش ببرد و در این راستا ریاض قصد انجام سرمایه‌گذاری‌هایی را در ایران دارد که تاکنون سابقه نداشته‌ است.
وی در مورد این‌که با وجود تحریم‌ها چگونه عربستان میتواند این سرمایه‌گذاریها را انجام دهد گفت تحریم‌ها تا ابد برپا نمی‌ماند. ما هم همیشه در چهارچوب حقوق بین‌الملل، امکاناتی داریم. این پاسخ نشاندهنده عدم درک وزیر خارجه جمهوری اسلامی از نظام تحریمهای بین المللی است که تاکنون باعث شده حکومت در توهمات سیاسی دست و پا بزند.
حسین امیرعبداللهیان همچنین در پاسخ به این‌که آیا در مسیر نزدیک‌شدن ایران به عربستان، شرطی در مورد روابط تل‌آویو و ریاض گذاشته شده‌است، گفت: ما هیچ نشانه‌ای از عادی‌سازی بین عربستان و اسرائیل نمی‌بینیم. این موضع عبدالهیان هم محلی از اعراب ندارد و عربستان سعودی به هیچ کشوری اجازه دخالت در این امور را نمیدهد . حتی امارات متحده عربی هم در مورد روابطش با اسراییل نشان داد که اجازه دخالت به ایران نمی دهد و ایران هم اکنون مجبور به عقب نشینی در این مورد شده است.