سفر بازرسان فنی آژانس بین‌المللی اتمی به تهران و ملاقات گروسی با رابرت مالی

به گزارش رسانه ها لارنس نورمن،‌خبرنگار وال استریت ژورنال که منابع ذی نفوذی در آژانس بین المللی انرژی اتمی دارد از ارسال یک تیم فنی توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران طی روزهای آتی خبر داد.
وی همچنین سخنان رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را متذکر شد که گفت باید فرایند رسیدن به توانایی‌های نظارتی و راستی‌آزمایی بیشتر را آغاز کنیم. ما این کار را طی روزهای آتی انجام خواهیم داد. من یک تیم فنی برای اجرای این کارها اعزام خواهم کرد. امیدوارم که به هیچ مشکلی برخورد نکنیم در این میان رابرت مالی، نماینده ویژه دولت ایالات متحده در امور ایران، روز چهارشنبه ضمن اعلام دیدار خود با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و گفتگو با او درباره نشست‌های اخیر وی با مقامات ایرانی تاکید کرد که تهران باید امکان دسترسی‌های لازم برای آژانس را فراهم کند. رابرت مالی از تلاش‌های آقای گروسی تقدیر کرد و گفت ما بر سر ادامه تماس‌ها با ایران توافق داشتیم وی افزود .ما تاکید کردیم که ایران باید به تعهداتی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داده است عمل کند و باید امکان هر دسترسی لازمی را برای آژانس فراهم بیاورد.
دو هفته اینده مهمترین ازمون برای جمهوری اسلامی است که ایا به وعده هایش در مورد تعهدش به آژانس بین المللی انرژی اتمی عمل خواهد کرد یا نه. اگر در این مورد ایران به وعده هایش عمل نکند امریکا و اروپا تقاضای جلسه اضطراری شورای حکام را خواهند کرد .و اروپا از مکانیزم ماشه برای به جریان انداختن تحریمهای بین المللی علیه ایران استفاده میکند.
رافائل گروسی در سفر اخیر خود به تهران بر سر بازرسی‌های بیشتر آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای از تاسیسات ایران با مقامات جمهوری اسلامی به توافق رسید.
این سفر به دنبال انتشار گزارش بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام گرفت که در آن از کشف ذرات اورانیوم غنی‌شده در سطح حدود ۸۴ درصد در سایت فردو خبر دادند.