اسراییل و افزایش شکافهای داخلی

به گزارش رویترز اعتراضات علیه نتانیاهو به میانه هفته نیز کشیده شده و علاوه بر تجمع ۱۱۰ هزار نفری روز شنبه در تل آویو، روز سه شنبه نیز هزاران نفر از فعالان حوزه تکنولوژی نیز در این شهر علیه برنامه نتانیاهو برای تغییرات اساسی در سیستم قضایی و تدوین قوانینی مرتبط با روابط دین و دولت و اقلیت‌ها تجمع کردند.
به اعتقاد معترضان این برنامه‌ها تأثیر مستقیمی بر اقتصاد اسراییل و سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی در حوزه تکنولوژی‌های پیشرفته دارد.
طبق برنامه‌ای که نتانیاهو برای تغییر سیستم قضایی ارائه کرده است، کابینه می‌تواند کنترل کمیته انتصاب قضات را در دست بگیرد که از این رو می‌تواند بر روی قضاتی که در حال کار بر روی پرونده نتانیاهو هستند، تأثیر بگذارد.
به گزارش رویترز اسحاق هرتزوگ رئیس جمهور اسرائیل روز سه شنبه در خصوص امکان ورود این رژیم به درگیری داخلی و انفجار اوضاع به دلیل اختلافات سیاسی و چند دستگی جامعه اسرائیل هشدار داد. وی گفت که لازم است تا همه طرف‌ها و گروههای سیاسی برای رسیدن به توافقی جامعه در جهت حل اختلافات بکوشند.
وی افزود من در حال رصد جامعه اسرائیل و نظام سیاسی و شرایط عمومی هستم. اردوگاه‌ها را در طول جبهه آماده رویارویی همه‌جانبه می‌بینم نگرانم که در آستانه یک درگیری داخلی که ممکن است همه ما را در کام خود فرو ببرد باشیم.
او گفت بحران قانونی عمیق و خطرناکی در اسرائیل به وجود آمده است، و ازاینکه بتوانیم جلوی این بحران را بگیریم ابراز ناتوانی میکنم اما دست از تلاش برنخواهیم داشت.