هراس زن رییس جمهور از زن رهبر جمهوری اسلامی بخاطر لقب بانوی اول

در حالیکه در مورد نقش و دخالت زن رییسی، جمیله علم الهدی در انتخاب وزرا و امور حکومتی از سوی خامنه ای سال گذشته به رییسی تذکر داده شده بود. اکنون با برگزاری این سمینار نمایشی مجددا فضای جدیدی برای حضور خود را پیدا کرد و در این سمینار زنان زیادی وی را به نام بانوی اول یاد کردند و در هراس از برخورد خامنه ای با این موضوع حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در پی برگزاری این کنگره، با انتقاد از کسانی که برای چنین رویداد مهمی حاشیه‌سازی کرده‌اند، در گفتگو با شبکه خبر درباره یکی از حاشیه‌های این نشست بین‌المللی گفت همسر رئیس جمهور در این نشست بار‌ها تاکید کرده است که مهمانان از عنوان بانوی اول برای وی استفاده نکنند.وی با اشاره به اینکه نامیدن همسر رئیس جمهور به عنوان بانوی اول، یک عرف بین‌المللی و جهانی است، گفت با وجود این همسر رئیس جمهور بارها تاکید کرده است که وی یک معلم دانشگاه بیش نیست، بلکه بانوی اول کشورکسی است که دهه‌ها در کنار رهبری در شرایط سخت دوران تبعید، شکنجه و زندان زندگی کرده است و صبورانه همه این مراحل را طی کرده است.
امیرعبداللهیان اظهار داشت که خانم علم‌الهدی تاکید کرده است که همسر علی خامنه‌ای الگوی واقعی است و شایستگی این را دارد که بانوی اول خوانده شود. وی افزود علم‌الهدی همچنین تاکید کرده است که ساختار سیاسی جمهوری اسلامی ایران هم مبین این مساله است که بانوی اول، همسر علی خامنه‌ای است.
وزیر امور خارجه‌ی ایران در بخش دیگری از گفتگوی خبری خود همچنین به این موضوع اشاره کرد که در نشست اصلی ریاست برای نشست پیش‌بینی نشده است. بنا به اظهارات امیرعبداللهیان وی با همسر رئیس جمهور تماس گرفته و تاکید کرده است که نشست اصلی باید دارای ریاست باشد و وی به‌عنوان رئیس جلسه در مرکز ریاست قرار داشته باشد و در طرفین همسران روسای کشور‌ها حضور پیدا کنند. وزیر امور خارجه افزود با توجه به اینکه همسر رئیس جمهور از حاشیه‌ها دوری می‌کند، تاکید کرده است که طراحی به‌گونه‌ای باشد که وی پایین نشسته باشد. وی تصریح کرده است که تمایلی ندارد که به این شکل مطرح و دیده شود.
این اظهارات در حالی عنوان می‌شود که پیش‌بینی رئیس جلسه، یکی از بدیهیات برگزاری کنگره‌های جهانی است و موضوعی شخصی یا سلیقه‌ای نیست که فردی به خاطر خاکی بودن یا فروتنی و تواضع از آن چشم‌پوشی کند. اینکه در جمهوری اسلامی به راحتی همسر علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران را که هیچ نقشی در روندهای جاری کشور نداشته است، و حتی حضور عمومی ندارد و کسی تصویر و سخنی از وی نمیبیند به عنوان بانوی اول می‌نامند و از آن با افتخار هم یاد می‌کنند، به گفته‌ی ناظران،‌ بیش از هرچیز نشانه‌ی پسرفت جمهوری اسلامی از ارزش‌هایی است که سال‌ها از آنها دفاع می‌کرده است ودر عین حال نشان میدهد که رقابت سهگینی در حکومت برای آینده جانشینی در حزیان است ورییسی کاملا خود را برای نشستن در صندلی خامنه ای اماده میکند.