دولت و ادعاهای گزاف در مورد پیشرفت اقتصادی

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران،‌ در جمع مردم اسلامشهر طی سخنانی که با اعتراض یکی از شنوندگان که با صدای بلند افکار وی را پوسیده خواند مواجه شد مجددا با دروغهای همیشگی کرد اقتصاد کشور را درخشان نشان دهد . وی با بیان این موضوع که دشمنان می‌خواستند با تحریم و تهدید، تجارت و صادرات جمهوری اسلامی ایران را دچار وقفه کنند، گفت با وجود این تلاش‌ها، صادرات نفتی و غیر نفتی ایران دچار وقفه نشد.وی همچنین مردم را پشتوانه‌ی انقلاب دانست و مدعی شد همه‌ی مردم ایران و تمامی مناطق و قومیت‌ها پاسدار ارزش‌های انقلاب اسلامی هستند. رئیسی تصریح کرد جوانان در مراکز تولیدی و صنعتی، با وجود تحریم‌ها تلاش کرده‌اند که مشکلی ایجاد نشود.
با توجه به گسترش اعتراضات و هشدار بسیاری از کارشناسان در این خصوص که موج بعدی اعتراضات، اعتراضات اقتصادی خواهد بود و با توجه به اینکه حاشیه‌نشینی یکی از معضلات بزرگ و جدی اسلام‌شهر است و احتمال فعال شدن حاشیه‌ی شهرها در اعتراضات بسیار بالاست، به نظر می‌رسد که این حضور ابراهیم رئیسی در اسلام شهر بیشتر از جنس مدیریت تنش‌ها و اعتر اضات بعدی در محدوده‌ی تهران باشد.
ضمن اینکه رئيس جمهور و بقیه‌ی مسئولین جمهوری اسلامی ایران در حالی از شکست دشمنان در پیشبرد اعتراضات خبر می‌دهند که اعتراضات در کشور نه تنها پایان نیافته است، بلکه موج‌های جدیدی از آن از راه می‌‌رسد.
ضمن اینکه ادعای ابراهیم رئیسی در این خصوص که دلیل اعتراضات صادرات و تجارت در جمهوری اسلامی ایران بوده است در حالی عنوان می‌شود که بنا بر آمار میزان صادرات کل ایران حتی از میزان صادرات یک فرد حقیقی در یک اقتصاد پویا نیز کمتر بوده است و با زیر ده میلیارد دلار صادرات، نمی‌توان ادعا کرد که اقتصادی تجاری و بازرگانی ایران از نظر کشورهای غربی تهدید تلقی شده و برای شکست آن تلاش شده است.
به گفته‌ی کارشناسان و تحلیلگران یکی از دلایل تشدید مشکلات، چه مشکلات سیاسی و چه مشکلات اقتصادی و اجتماعی، همین تصورات متوهمانه درباره‌ی موفقیت‌های جمهوری اسلامی است که هم از طرف مسئولین جمهوری اسلامی و هم از طرف علی خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی بارها عنوان می‌شود و آنها را در توهم آرام بودن شرایط و موفقیت‌آمیز بودن تلاش‌ها نگه داشته است.